Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout

Liga 1 etapa 7 playoff si playout: CFR Cluj si FCSB pierd puncte acolo unde ne asteptam mai putin

Din cele 8 meciuri disputate in aceasta runda, 4 s-au incheiat cu o surpriza. Printre ele se numara meciurile primelor doua clasate, care au pierdut puncte acasa cu echipele la care ne asteptam cel mai putin. Intai CFR Cluj a pierdut cu Sepsi, apoi FCSB remizand contra Clinceniului. Care au fost celelalte surprize veti afla accesand acest rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout. Tot de aici descoperim ca Dinamo s-a salvat de retrogradarea directa, dupa o noua victorie.

Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout – Surprize

UT Arad – Poli Iasi 1-2

Iesenii reuseau sa invinga in antepenultima etapa, avand in acest moment sperante ca nu vor retrograda direct, chiar daca sunt unele extrem de mici. La pauza conduceau deja cu 2-0. Passaglia deschidea scorul in minutul 28, Popadiuc dubland diferenta din penalty 4 minute mai tarziu. In minutul 65 Ioan Hora reducea din handicap.

Iasiul se afla la a doua victorie in ultimele 3 etape, pe cealalta obtinand-o tot in deplasare, contra Astrei. In schimb, pentru UTA aceasta este a patra infrangere din ultimele 5 runde. Victoria din acest interval o obtinea etapa trecuta, in deplasare cu Astra.

Craiova – Botosani: 2-3

A fost a treia victorie din precedentele 5 etape pentru Botosani, infrangerile din acest interval suferindu-le acasa cu FCSB si in deplasare contra lui CFR Cluj. In schimb, dupa victoriile cu CFR Cluj si FCSB, pentru Craiova au urmat 3 infrangeri.

Sepsi – CFR Cluj: 0-1

Singurul gol al acestei partide era marcat de Safranko, cu 4 minute inainte de finalul primei reprize. La pauza CFR Cluj facea 3 schimbari, lucru ce nu avea insa efect pe tabela pana la final. Un singur sut pe poarta au expediat ardelenii in aceasta partida, in vreme ce Sepsi a expediat doua. Este a doua infrangere din precedentele 5 etape pentru CFR Cluj, cealalta venind tot pe teren propriu, in fata Craiovei. De partea cealalta, Sepsi a obtinut 4 victorii din ultimele 5 runde.

FCSB – Clinceni: 2-2

O singura victorie are FCSB in pecedentele 5 etape. Este vorba despre cea obtinuta runda trecuta in deplasare contra Botosaniului. In acest ritm, cu siguranta FCSB nu va castiga titlul mult visat. De cealalta parte, Clinceniul a strans 4 puncte din play-off. In cele 6 runde marca tot atatea goluri cate a inscris cu FCSB.

Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

Al Mawas deschidea scorul pentru botosaneni in minutul 9, Dan Nistor egaland din penalty in minutul 25. Ambele formatii terminau prima repriza in 10 oameni. Tiganasu era eliminat de la oaspeti in minutul 37, iar Vatajelu de la gazde in primul minut de prelungire. Chindris o aducea din nou pe Botosani in avantaj in al treilea minut de prelungire. Andrei Ivan aducea egalarea pentru craioveni in minutul 57. Cu 7 minute inainte de final Bancu era eliminat si el de la olteni. Oaspetii profitau de asta, marcand golul victoriei in minutul 88. Autorul golului era Enriko Papa. Craiovenii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale botosanenilor.

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 5 suturi pe poarta in aceasta partida. FCSB deschidea scorul in minutul 20, prin Darius Olaru. Sapte minute mai tarziu Cordea egala, Rusescu aducand-o in avantaj pe Clinceni in minutul 36. Egalarea venea in minutul 56, cand Florin Tanase transforma un penalty. Asta dupa ce prima oara golgheterul campionatului rata penaltyul, abitrul dictand insa repetarea loviturii deoarece portarul Clinceniului parasise linia portii.

Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout – Alte rezultate

Gaz Metan – Astra: 2-1

Cartonas rosu Crepulja (Astra, 41); 1-0: Horsia (60); 1-1: Montini (89); 2-1: V.Morar (90+1)

Dinamo – Hermannstadt: 2-0

Cartonas rosu I.Stoica (Hermannstadt, 31); 1-0: P.Anton (penalty, 34); 2-0: P.Anton (penalty, 90+3)

Viitorul – Arges: 1-0

1-0: Artean (48)

Voluntari – Chindia: 0-0

Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout – Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Poate ca si rezultatul care s-a inrregistrat inainte (CFR Cluj – Sepsi: 0-1) a pus o presiune pe ei. I-am simtit in teren cam emotionati din cauza asta.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Am bagat mingi in careu, cu putina sansa probabil ca puteam sa salvam un punct. Mai mult sub nicio forma nu cred ca meritam.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Am incercat sa acoperim zona de la centrul terenului si sa-i surprindem pe contraatac. Am contat mult pe fazele fixe, am avut ocazii. Sunt bucuros de rezultat, insa nu e nimic rezolvat; vreau sa evitam si barajul.

Dani Coman (presedinte Astra): Suntem intr-o criza de rezultate, de joc. Nu mai avem ocazii de joc, insa sunt aceiasi jucatori care s-au batut pentru intrarea in play-off. Urmeaza sa ne despartim de Eugren Neagoe, desi n-am ce sa-i reprosez prea multe.

Rezumat Liga 1 etapa 7 playoff si playout – Clasament

CFR Cluj ramane lider, aflandu-se la doar un punct in fata celor de la FCSB. In caz de egalitate de puncte ardelenii ar avea avantaj, deoarece nu au beneficiat de rotunjire cand s-au impartit punctele. Pozitia a treia este ocupata de Craiova, aflata la 7 puncte in spatele lui FCSB si la doar unul in fata lui Sepsi. Pe locul 5 se situeaza Botosani, care are 5 puncte in spatele lui Sepsi si alte 5 in fata Clinceniului. Cel mai bun atac ii apartine lui FCSB, care a marcat 68 goluri. Cea mai solida defensiva o are CFR Cluj, aceasta primind 19 goluri.

Chindia mai are nevoie doar de un punct in ultimele doua etape pentru a intra la barajul in urma caruia va putea ajunge in Conference League. Targovistenii au 4 puncte peste Arges si 6 peste Gaz Metan. Pe pozitia a zecea o gasim pe UTA, care are 28 puncte, unul mai putin ca Gaz Metan si unul mai mult ca Dinamo. Urmeaza Viitorul, la un punct in spatele dinamovistilor. Pe pozitiile de baraj le gasim pe Astra si Voluntari, ambele aflate la doua puncte in spatele Viitorului. Ultimele doua locuri sunt ocupate de Poli Iasi si Hermannstadt, care e greu de crezut ca se mai pot salva. Cele doua au 4 puncte in spatele Astrei si a Voluntariului. Cea mai slaba ofensiva o au UTA si Hermannstadt, cu 32 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii apartine lui Poli Iasi, care a primit 74 goluri.

Florin Tanase (FCSB) a ajuns la 23 goluri marcate, distantandu-se in fruntea clasamentului la 5 lungimi de Malele (Arges). Podiumul este completat de  Keyta (Botosani), care are 14 goluri.