Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout

Liga 1 etapa 6 playoff si playout: A doua infrangere la rand pentru craioveni si a treia victorie consecutiva pentru dinamovisti

Cu 4 etape inainte de finalul playoffului, diferenta dintre primele doua clasate ramane de doua puncte, la fel ca runda trecuta. In schimb, in playout mai sunt 3 etape, iar Dinamo pare sa poata scapa de baraj. De la venirea lui Dusan Uhrin pe banca dinamovistilor, acestia au prins aripi. Este adevarat, in aceasta etapa au invins ultima clasata, insa sunt 3 puncte foarte importante pentru moralul lor. Ce alte rezultate au mai fost inregistrate in acest mijloc de saptamana aflati dintr-un rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout. Tot aici vom vedea ce sanse de salvare mai au echipele care in acest moment se afla pe loc retrogradabil.

Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout – Echipe favorite care au castigat

Clinceni – CFR Cluj: 0-1

A fost a patra victorie din playoff pentru ardeleni. Remiza o smulgeau in deplasare etapa trecuta contra celor de la FCSB, cu un gol in prelungirile partidei. Infrangerea o sufereau pe teren propriu impotriva Craiovei. De cealalta parte, Clinceni ramane cu 3 puncte in playoff, obtinute etapa trecuta in urma victoriei de pe teren propriu impotriva Craiovei.

Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

Botosani – FCSB: 1-3

Partida a inceput furtunos, oaspetii conducand deja cu 2-0 dupa primul sfert de ora. Octavian Popescu deschidea scorul in minutul 4, Morutan dubland avantajul din penalty, in minutul 15. Ongenda reducea din handicap in minutul 27. Singurul gol al celei de-a doua reprize era marcat de Morutan in minutul 72, tot de la “punctul cu var”. De mentionat ca au fost cateva discutii pe tema acelui penalty, la fel cum au fost si cateva minute mai inainte, cand nu li s-a acordat un penalty botosanenilor.

Este prima victorie obtinuta de FCSB in 4 runde. In precedentele 3 etape nu obtinea decat 1 punct. De partea cealalta, Botosani obtinea 6 puncte in ultimele 4 etape, cu victorii pe teren propriu impotriva lui Sepsi si a Clinceniului.

Singurul gol al acestei partide venea in minutul 7 de la Catalin Itu. Nu putem spune ca ardelenii s-au cantonat apoi in defensiva, de vreme ce au expediat 7 suturi pe poarta in aceasta partida. De cealalta parte, Clinceni a avut 4 suturi.

Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout – Alte rezultate

Chindia – Gaz Metan: 1-1

1-0: D.Popa (51); 1-1: Valente (71)

Astra – UT Arad: 1-2

0-1: Miculescu (22); 1-1: Merloi (81); 1-2: Erico (89)

Hermannstadt – Viitorul: 0-0

Poli Iasi – Dinamo: 1-2

0-1: Sorescu (22); 1-1: Zajmovic (43); 1-2: Moray (54)

Sepsi – Craiova: 2-0

1-0: Mitrea (45); 2-0: Petrila (90+4)

Arges – Voluntari: 3-0

1-0: C.Dumitru (24); 2-0: Draghici (84); 3-0: Malele (90)

Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout – Declaratii

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Ati vazut cinci schimbari in primul 11, am apelat la rotatie, timpul e scurt pentru recuperare. Caldura, ora, toate le-am luat in calcul si ma bucur ca echipa a raspuns bine.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Adversarul nostru a avut doua zile in plus de refacere. Aveam mare nevoie de punctele acestea. Am incercat sa-i surprindem si ne-a iesit.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Am inceput foarte bine meciul, am avut sansa sa inscriem primii. Daca am fi inscris primii, am fi controlat altfel meciul. Primim gol la sfarsitul primei reprize, ne pierdem increderea.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Echipa are un nivel mai ridicat de incredere. Cred ca am schimbat in primul rand mentalitatea, aici am lucrat. Am facut progrese, dar inca nu am rezolvat nimic.

Rezumat Liga 1 etapa 6 playoff si playout – Clasament

CFR Cluj continua sa fie prima, la doua puncte in fata celor de la FCSB. Locul 3 este ocupat de Craiova, aflata la 6 puncte in spatele celor de la FCSB si la 4 puncte in fata lui Sepsi, a patra clasata. Pe pozitia a cincea se situeaza Botosani, la 5 puncte in spatele lui Sepsi. Ultimul loc din playoff este ocupat de Clinceni, aflata la 3 puncte in spatele Botosaniului. Cel mai bun atac il are FCSB, care a marcat 66 goluri. Cea mai solida defensiva ii apartine lui CFR Cluj, care a primit 18 goluri.

Chindia si Arges sunt echipele care in acest moment au sanse la un loc de Conference League. Cele doua au 34, respectiv 31 puncte. Urmeaza UTA, cu 28 puncte. Pozitia a zecea este ocupata de Gaz Metan, care are 26 puncte. Doua puncte mai jos le gasim pe Dinamo si Astra. Locurile de baraj pentru mentinerea in Liga I sunt ocupate momentan de Viitorul si Voluntari, ambele avand 23 puncte. Pe penultima pozitie se situeaza Hermannstadt, cu 20 puncte. Ultima clasata este Poli Iasi, care are 17 puncte. UTA si Dinamo au cel mai slab atac, cu 31 goluri marcate, cea mai proasta defensiva revendindu-i “lanternei rosii” Poli Iasi, care a primit 73 goluri.

Florin Tanase (FCSB) conduce in clasamentul golgheterilor, cu 22 reusite. Il urmeaza Malele (Arges), cu 18 goluri, podiumul fiind completat de Keyta (Botosani), cu 14 reusite. De mentionat ca Malele este la a patra partida la rand in care marcheaza.

Program Liga 1 etapa 7 playoff si playout

In perioada 8-10 mai va avea loc etapa a saptea. Patru din cele 5 meciuri din playout se vor disputa inaintea celor de playoff. Acestea sunt: Gaz Metan vs Astra, Dinamo vs Hermannstadt, UT Arad vs Poli Iasi si Viitorul vs Arges. Al cincilea se va disputa intre Voluntari si Chindia. In playoff Craiova va primi vizita celor de la Botosani, CFR Cluj a lui Sepsi, iar FCSB a Clinceniului.