Rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout

Liga 1 etapa 5 playoff si playout: CFR Cluj ramane lider dupa ce egaleaza in prelungiri, pe cand craiovenii sunt readusi cu picioarele pe pamant

Derbyul campionatului s-a incheiat cu un rezultat de egalitate. Ardelenii au egalat in prelungirile partidei si cu putin noroc, mingea sarind din gazon, incurcand portarul. A fost o etapa atipica, unde ultimele 3 clasate au castigat, daca va vine sa credeti. Ce alte rezultate suprinzatoare s-au mai inregistrat in aceste zile veti putea observa intr-un rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout. Tot de aici aflati si care a fost singura echipa ce a avut un jucator eliminat, dar care, totusi, a castigat. Trebuie punctat ca, din 40 meciuri disputate pana acum in playoff si playout, doar in 3 am avut parte de mai mult de 3 goluri, ceea ce este extrem de putin.

Rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout – Surprize

Clinceni – Craiova: 1-0

Fara indoiala oltenii meritau sa castige partida, acestia avand 6 suturi pe poarta, fata de unul singur al Clinceniului. Singura reusita a partidei a fost un autogol, mingea fiind deviata in proprie poarta de Marius Constantin in minutul 54. Sunt primele puncte din playoff adunate de Clinceni, dupa 4 infrangeri in care nu marca decat un gol si acela din penalty. In schimb, Craiova pierde primul meci in playoff, dupa doua victorii si doua remize.

Astra – Poli Iasi: 1-2

Moldovenii expediau pe poarta doua suturi in aceasta partida, ambele in prima repriza. Este vorba de golurile marcate in minutele 22 si 34 de catre Onea, respectiv Passaglia. Pentru giurgiuveni Valentin Gheorghe reducea din handicap cu un sfert de ora inainte de final. Iesenii incheiau in inferioritate numerica, dupa ce Platini era eliminat in minutul 81.

Rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout – Alte rezultate

Gaz Metan – Arges: 1-1

1-0: R.Deaconu (23); 1-1: Malele (penalty, 90+4)

UTA – Chindia: 0-1

0-1: P.Iacob (62)

Botosani – Sepsi: 2-1

1-0: Ongenda (15); 2-0: Fili (49); 2-1: Patache (autogol, 54)

Voluntari – Hermannstadt: 0-1

0-1: Belu-Iordache (45)

Viitorul – Dinamo: 1-2

0-1: Morsay (62); 0-2: Albentosa (73); 1-2: Joalisson (88)

FCSB – CFR Cluj: 1-1

1-0: F.Tanase (penalty, 19); 1-1: Burca (90+3)

Rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout – Declaratii

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): M-a deranjat in prima repriza un amanunt: fragmentarile continue. Ceea ce s-a intamplat si in repriza a doua. Fotbalul inseamna dinamica.

Pana la urma Dumnezeu ne-a rasplatit, ca nu meritam sa pierdem si, in acelasi timp, toate lucrurile astea s-au intors impotriva adversarului nostru

Toni Petrea (antrenor FCSB): A fost un meci pe care cred ca meritam sa-l castigam. Am avut ghinion sa luam gol dintr-o lovitura libera, dupa parerea mea usor acordata.

Tinand cont de toate problemele pe care le-am avut, toate accidentarile, consider ca am avut un joc bun.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Am obtinut ce am meritat, nu am jucat ce stim, am facut greseli si asta meritam. Am vazut astazi o echipa goala, cred ca e cel mai prost meci de cand sunt eu aici.

Laszlo Balint (antrenor UTA): E o victorie meritata pentru Chindia si o infrangere care pentru noi complica lucrurile destul de mult.

Le-am spus ca trebuie sa tinem fruntea sus. Sunt 2-3 jucatori care efectiv au lacrimi in ochi, dar trebuie sa ducem lupta pana la capat.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Ma gandeam de mult timp la sistemul cu trei fundasi. Poate daca schimbam sistemul mai devreme nu pierdeam unul din cele doua meciuri, dar nu stiam jucatorii.

Rezumat Liga 1 etapa 5 playoff si playout – Clasament

Dupa aceasta runda CFR Cluj ramane lider, la doua puncte in fata celor de la FCSB. Craiova completeaza podiumul, aflandu-se la 3 puncte in spatele lui FCSB si la 7 in fata celor de la Sepsi, clasati pe locul 4. Pe pozitia a cincea se situeaza Botosani, distanta dintre ea si Sepsi fiind de doua puncte. Ultimul loc din playoff ii apartine Clinceniului, situata la 3 puncte in spatele Botosaniului. Cel mai bun atac  il are FCSB, cu 65 goluri marcate, cea mai buna defensiva apartinandu-i Craiovei, care a primit 17 goluri.

Chindia este singura echipa din playout care nu a suferit nicio infrangere in cele 5 etape. Mai mult, nu a primit nici macar un gol. Targovistenii au 33 puncte, cu 5 mai multe ca Arges, urmatoarea clasata. La 3 lungimi in spatele argesenilor le gasim pe Gaz Metan si UT Arad, aradenii nemaiobtinand niciun punct de cand au aflat ca nu au primit licenta pentru cupele europene. Urmeaza 4 echipe, despartite fiecare de doar 1 punct. Este vorba de Astra, aflata, la randul ei, la 1 punct in spatele celor de la Gaz Metan si UTA, urmata de Voluntari, Viitorul si Dinamo. Hermannstadt are 19 puncte, iar pe ultimul loc o gasim pe Poli Iasi, cu 17 puncte. Cel mai slab atac le apartine celor de la UTA, care au marcat 29 goluri. Cea mai proasta defensiva o are Poli Iasi, care a primit 71 goluri.

Florin Tanase (FCSB) se afla pe prima pozitie in clasament, fiind destul de clar ca va castiga titlul de golgheter. Acesta are 22 reusite, 5 mai multe decat Malele (Arges), cel de-al doilea clasat. Podiumul este completat de Keyta (Botosani), cu 14 reusite. Pozitia a patra este ocupata de Deac (CFR Cluj), cu 12 goluri.

Program etapa 6 playoff si playout

Intre 4 si 6 mai va avea loc a sasea runda. Amintim ca in playoff se vor disputa 10 runde, iar in playout 9. In playoff vom avea meciurile dintre Sepsi si Craiova, Clinceni si CFR Cluj, respectiv Botosani si FCSB. In playout se vor desfasura duelurile: Chindia vs Gaz Metan, Astra vs UTA, Hermannstadt vs Viitorul, Poli Iasi vs Dinamo, respectiv Arges vs Voluntari.