Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout

Liga 1 etapa 4 playoff si playout: O noua infrangere pentru FCSB o coboara pe pozitia secunda

Pentru a castiga Liga 1 nu este nevoie doar de calitate individuala si colectiva, ci si de rezistenta. Acest program cu meciuri din trei in trei zile este epuizant, mai ales pentru jucatori precum cei din Liga 1. Pe de alta parte, acest program incarcat ii va antrena mai bine, putand fi o rampa de lansare catre fotbalul mare. Programul aglomerat a facut victime la FCSB inca de etapa trecuta, cand pierdea pe teren propriu cu Sepsi. Acum FCSB a pierdut in fata Craiovei, desi a jucat aproape o repriza in superioritate numerica. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat la mijlocul saptamanii veti afla in acest rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout. Tot aici aflati ca Dinamo a castigat dupa o lunga perioada de timp, dar si ca UT Arad a fost umilita, dupa ce deschidea scorul.

Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout – Echipe favorite care au castigat

CFR Cluj – Botosani: 2-0

A fost o partida fara emotii pentru ardeleni, botosanenii nereusind sa expedieze vreun sut pe poarta. Treceau 25 minute pana cand scorul era deschis de Sigurjonsson. Trei minute mai tarziu acelasi islandez dubla diferenta. A fost un final de meci incins, in care Latovlevici de la CFR Cluj si Al Mawas de la Botosani au vazut cartonasul rosu.

Este a treia victorie pentru formatia ardeleana in playoff, infrangerea din acest interval venind runda trecuta, pe teren propriu impotriva Craiovei. De partea cealalta, Botosani a obtinut 4 puncte in play-off, toate pe teren propriu. Inregistra o remiza cu doua goluri contra Craiovei si o victorie cu 2-1 impotriva Clinceniului.

Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

Arges – UTA: 4-1

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale oaspetilor. Cristian Albu deschidea scorul pentru aradeni dupa 10 minute de joc. Dupa doar 5 minute Robert Grecu egala pentru argeseni, Draghici aducand formatia gazda in avantaj in minutul 39. Cristian Dumitru majora diferenta argesenilor in minutul 88. Scorul final era stabilit de Malele, care marca in minutul 90.

Dupa ce in primele doua etape din playout nu marca, urmau doua victorii la rand pentru Arges. Cea de runda trecuta o obtinea in deplasare cu Astra, scor 1-0. In schimb, dupa ce se impunea cu 1-0 in primele doua unde din playout, pentru UTA veneau doua infrangeri. Cea de runda trecuta o suferea pe teren propriu, cu Hermannstadt, scor 0-1.

Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout – Alte rezultate

Hermannstadt – Gaz Metan: 1-2

0-1: Valente (19, intrat in min.15); penalty ratat P.Petrescu (Hermannstadt, 25); 1-1: P.Petrescu (30); 1-2: Valente (45+1)

Chindia – Astra: 0-0

Sepsi – Clinceni: 1-0

1-0: Nouvier (38)

Poli Iasi – Viitorul: 0-3

0-1: A.Ciobanu (penalty, 7); 0-2: A.Ciobanu (penalty, 22); 0-3: Joalisson (90+1)

Dinamo – Voluntari: 2-0

1-0: Bejan (74); 2-0: Nemec (86)

Craiova – FCSB: 2-0

1-0: Cicaldau (38); Cartonas rosu Vatajelu (Craiova, 54); 2-0: Nistor (63)

Declaratii

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): In repriza a doua am fost mai departe de ce mi-as fi dorit eu, dar nu pot sa fiu suparat pentru ca rezultatul era cel important.

Mi s-a parut un joc condus intr-o maniera europeana. Trebuie sa lasam jocurile libere.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Asta este situatia, din pacate avem probleme de efectiv. Incercam sa gasim solutiile cele mai bune, dar in seara asta nu am reusit sa facem asta. Nu avem alte solutii, sper sa mai recuperam unul, doi jucatori pana la meciul cu CFR Cluj.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Le-am spus jucatorilor la pauza sa se relaxeze un pic, pentru ca presiunea era mai mare pe FCSB decat pe noi. Poate e ciudat, dar cand am ramas in zece jucatori a fost mai bine pentru noi.

Laszlo Balint (antrenor UTA): Dezechilibrul s-a produs cand am luat golul doi, o superficialitate care nu ar trebui sa existe. Foarte multi din vestiar trebuie sa se trezeasca. Sunt greseli individuale nepermise la acest nivel.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Sunt fericit ca am castigat, dar e o singura victorie. Trebuie sa muncim, pentru ca jucam la trei zile si e foarte dificil. Programul acesta e un dezastru pentru echipe.

Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout – Clasament

CFR Cluj a preluat conducerea, aflandu-se la doua puncte in fata celor de la FCSB. Datorita ultimelor rezultate, Craiova se poate implica si ea in lupta pentru titlu, oltenii fiind la doua puncte in spatele celor de la FCSB. Pozitia a patra este ocupata de Sepsi, aflata la 7 puncte in spatele Craiovei, dar si la 5 puncte in fata Botosaniului. Pe ultima pozitie in playoff se situeaza Clinceni, la 3 puncte in spatele botosanenilor. Cel mai bun atac il are FCSB, cu 62 goluri marcate, cea mai buna aparare apartinandu-le craiovenilor, care au primit 16 goluri.

Chindia si Arges se afla pe primele doua locuri din playout, cu 30, respectiv 27 puncte. Urmeaza UTA, cae are 25 puncte, unul mai mult decat Gaz Metan si Astra, ocupantele urmatoarelor doua locuri. Voluntari se afla pe locul 12, cu 23 puncte, unul mai mult decat Viitorul. Pe 14 a urcat Dinamo, care acum are 18 puncte. Locurile care retogradeaza direct sunt ocupate in acest moment de Hermannstadt si Poli Iasi, care au 16, respectiv 14 puncte. Cea mai slaba ofensiva o au Dinamo, UTA si Poli Iasi, cu 29 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii revine “lanternei rosii” Poli Iasi, care a primit 70 goluri.

Rezumat Liga 1 etapa 4 playoff si playout – Golgheteri

Prima pozitie este ocupata de Florin Tanase, jucatorul lui FCSB avand 21 reusite. Il secondeaza Malele (Arges), cu 16 reusite. Podiumul este completat de Keyta (Botosani), care a macat de 14 ori.

Program etapa 5 playoff si playout

Runda a cincea va avea loc intre 30 aprilie si 3 mai. Aceasta va incepe cu meciul dintre Gaz Metan si Arges. Celelalte dueluri din playout vor fi: UT Arad vs Chindia, Astra vs Poli Iasi, Voluntari vs Hermannstadt si Viitorul vs Dinamo. In playout Botosani o va intalni pe Sepsi, Clinceni pe Craiova, etapa incheindu-se cu derbyul dintre FCSB si CFR Cluj.