Rezumat Liga 1 etapa 3

Liga 1 etapa 3: Moral bun pentru CFR Cluj inaintea duelului din Liga Campionilor

Dupa 3 etape scurse din Liga I, CFR Cluj este singura echipa ce a obtinut maximum de puncte. Dupa rusinea de la mijlocul saptamanii, cand a fost eliminata din Conference League de o formatie din Kazahstan, acum FCSB nu obtinea decat o remiza in fata celor de la UTA. Alte rezultate mai mult sau mai putin surprinzatoare veti descoperi dintr-un rezumat Liga 1 etapa 3 stufos. Tot de aici aflam care este echipa care nu a acumulat niciun punct dupa 3 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 3 – Echipe favorite care au castigat

CFR Cluj – Chindia: 1-0

A fost o partida in care campioana a avut peste 60% posesie si 4 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei. Singurul gol al partidei era inscris in minutul 52 de catre Alibec. A fost a treia victorie din tot atatea etape inregistrata de CFR Cluj. Toate le obtinea insa la o diferenta de doar un gol. De asemenea, este a cincea victorie a clujenilor din cele 6 intalniri directe.

Rezumat Liga 1 etapa 3 – Surprize

CSU Craiova – Botosani 1-2

Craiovenii conduceau la pauza, dupa golul lui Gustavo, venit in minutul 40. Repriza a doua a fost una de cosmar pentru elevii antrenati de Reghehampf. Ongenda egala in minutul 49, Papa aducand golul victoriei botosanenilor 4 minute mai tarziu. Oltenii ratau o mare ocazie in prelungirile partidei. Echipa moldava a inscris la singurele doua suturi pe poarta avute.

A fost a doua victorie la rand a Botosaniului, ambele venind in deplasare. In prima etapa inregistra o remiza alba cu FCSB, in a doua invingand-o pe Voluntari. In schimb, Craiova a suferit a doua infrangere la rand, dupa umilinta traita cu FCSB acum doua etape, cand pierdea acasa cu 1-4.

Sepsi – Mioveni: 1-2

Ocupanta ultimului loc dupa doua etape a intalnit o formatie care pare sa nu-si fi revenit dupa eliminarea din Conference League, de la mijlocul saptamanii trecute. Lucian Dumitriu dechidea scorul pentru formatia oaspete in minutul 38, pentru ca Bogdan Rusu sa majoreze diferenta in minutul 47. Chunchukov reducea din handicap in prelungirile partidei.

O singura victorie are Sepsi in acest sezon. Vorbim de cea din prima etapa a Ligii I, contra Clinceniului. De partea cealalta, Mioveni a inscris primele goluri de la revenirea in Liga I.

Rezumat Liga 1 etapa 3 – Alte rezultate

Gaz Metan – Arges: 2-2

0-1: C.Tanase (10); 1-1: I.Filip (25); 2-1: Matricardi (72); 2-2: Viana (90+2)

Rapid – Farul: 0-0

Voluntari – FCU Craiova: 2-1

1-0: M.Lopes (47); 2-0: Armas (79); 2-1: C.Balan (87)

UT Arad – FCSB: 1-1

1-0: Ubbink (21); 1-1: I.Stoica (90)

Dinamo – Clinceni: 3-1

0-1: Cioiu (37); 1-1: Sorescu (45+4); 2-1: Mihaiu (70); 3-1: Sorescu (90+4)

Rezumat Liga 1 etapa 3 – Declaratii

Marius Sumudica (antrenor CFR Cluj): Am fost putin suparat in prima repriza, apoi am schimbat sistemul si am dominat jocul.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): A fost un meci echilibrat, un rezultat corect, cu ocazii de ambele parti. Nici noi, nici ei nu am primit gol de 3 etape. Un spectacol deosebit si in tribune.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Cheia succesului este calitatea jucatorilor; au inceput sa inteleaga ca trebuie sa devina o echipa, mai ales intr-o astfel de situatie.

Dinu Todoran (antrenor FCSB): E un rezultat echitabil, a fost un spectacol frumos. Noi veneam dupa o deplasare lunga, cu 120 minute.

Laurentiu Reghehampf (antrenor CSU Craiova): Doua reprize total diferite pentru noi. Le-am spus chiar acum in vestiar ca nu am cum sa trec cu vederea peste anumite chestii. Ai ocazii, ratezi si toata lumea ramane cu ultima impresie: aceea ca ai pierdut meciul.

Clasament dupa etapa 3

Campioana CFR Cluj a urcat pe primul loc, fiind singura echipa cu maximum de puncte. Pozitia secunda este ocupata de Rapid, care nu a primit niciun gol in cele 3 etape scurse. Cealalta formatie care nu a primit gol pana acum este Farul, aflata pe locul 6. Intre Rapid si Farul le gasim in clasament pe Botosani, Dinamo si FCSB. CFR Cluj si Dinamo au cea mai buna ofensiva, cu 6 goluri marcate.

Singura formatie care nu a obtinut niciun punct este Clinceni. Deasupra ei sunt Arges si Chindia, care au acumulat 1 punct. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Chindiei, care a marcat un singur gol. Cea mai proasta defensiva o are Clinceni, care a primit 7 goluri.

Dinamovstul Deian Sorescu pare sa ia o optiune destul de serioasa pentru titlul de golgheter. Acesta are nu mai putin de 5 goluri. Il urmeaza rapidistul Adrian Balan si Petrila de la CFR Cluj, fiecare avand doua reusite. Pana acum 46 jucatori au inscris in Liga I.

Program etapa 4

Runda a patra din Liga I va fi deschisa pe 6 august de meciul dintre Botosani si UTA. Tot in acea zi campioana CFR Cluj va intalni in deplasare nou-promovata Mioveni. Rapid o va intalni in deplasare pe Arges, iar CSU Craiova si FCSB vor juca pe teren propriu. Adversare vor fi Voluntari, respectiv Gaz Metan.