Rezumat Liga 1 etapa 28

Liga 1 etapa 28: FCSB castiga derby-ul campionatului, dupa ce Arlauskis a fost eliminat

Nu putem spune ca derbyul din aceasta runda ne-a aratat cine este favorita principala la titlu, desi FCSB s-a impus cu 3-0. Clujenii au evoluat insa mai bine de o repriza in inferioritate numerica, in momentul eliminarii scorul fiind 0-0. Nici dupa aceasta runda Sepsi nu si-a asigurat calificarea in play-off, desi ii este foarte greu sa o piarda. Care sunt formatiile care in ultimele doua etape lupta pentru ocuparea ultimelor doua locuri de play-off veti descoperi in acest rezumat Liga 1 etapa 28. Tot aici aflam care sunt echipele ce au cea mai buna, dar si cea mai slaba defensiva, respectiv ofensiva.

Rezumat Liga 1 etapa 28 – Echipe favorite care au invins

Craiova – UT Arad: 2-0

In primul meci al rundei craiovenii s-au impus la doua goluri diferenta, insa deschiderea de scor a venit tarziu. Mai exact, in minutul 69, autorul golului fiind Dan Nistor. Diferenta era majorata din penalty in al treilea minut de prelungire, penaltyul fiind transformat de Tudorie.

A fost a treia victorie la rand in campionat pentru craioveni, interval in care nu au primit nici macar un gol. Celelalte adversare au fost Botosani si Gaz Metan. De partea cealalta, aradenii au trei infrangeri la rand, nereusind sa marcheze niciun gol. Este adevarat, celelalte doua adversare se numeau FCSB si CFR Cluj.

Rezumat Liga 1 etapa 28 – Meciuri spectaculoase

FCSB – CFR Cluj: 3-0

O singura echipa s-a vazut pe teren in aceasta partida. Este vorba de FCSB, care a avut 11 suturi pe poarta, adversara nereusind sa expedieze niciunul. Clujenii erau nevoiti sa joace in inferioritate numerica in a doua repriza, dupa ce goalkeeperul Arlauskis era eliminat in minutul 41. Totul a pornit de la incercarea disperata a unui jucator al campioanei de a tine balonul in teren. Deschiderea de scor se producea in minutul 49, autorul golului fiind Darius Olaru. Diferenta era dublata de catre Florin Tanase in minutul 63, pentru ca scorul final sa fie stabilit in minutul 78, cand Morutan marca.

A fost a cincea victorie la rand pentru FCSB, interval in care nu primea nici macar un gol. De partea cealalta, CFR Cluj a suferit cea mai drastica infrangere din acest campionat, esec venit dupa 4 victorii fara gol primit.

Rezumat Liga 1 etapa 28 – Alte rezultate

Viitorul – Chindia: 0-0

Astra – Botosani: 1-1

0-1: Enriko Papa (43); 1-1: Montini (79)

Voluntari – Hermannstadt: 1-0

1-0: Ion Gheorghe (50)

Arges – Clinceni: 1-1

1-0: Palic (47); 1-1: Rusescu (penalty, 83)

Poli Iasi – Dinamo: 1-0

1-0: Djuranovic (62)

Sepsi – Gaz Metan 1-1

1-0: Vasvari (penalty, 8); Cartonas rosu Francisco Junior (Gaz Metan); 1-1: Ronaldo Deaconu (penalty, 65)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Tinand cont ca am jucat cu echipa de pe locul doi, putem considera ca am facut cel mai bun meci.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Stiu ce antrenez, s-a vazut azi ca din punct de vedere mental am fost jos.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Trebuie sa muncim mai mult, trebuie sa castigam mai usor astfel de meciuri, nu sa asteptam sa marcam in ultimele minute.

Jean Vladoiu (antrenor Arges): Se putea mai mult, puteam fi inca de pe acum in play-off cu cele 3 puncte, dar eu zic ca inca nu s-a jucat. Eu zic ca sansele pentru play-off inca exista.

Gigi Multescu (antrenor Dinamo): Au fost nerealizari, greseli mari, chiar si la gol, ca in curtea scolii. Am avut multe absente, jucatori de baza, iar cei care i-au inlocuit nu s-au ridicat la acelasi nivel.

Clasament dupa etapa 28

Dupa victoria din aceasta runda FCSB s-a distantat la 3 puncte de CFR Cluj. Podiumul este completat de Craiova, aflata la 4 puncte in spatele clujenilor si la 12 in fata lui Sepsi, ocupanta pozitiei a patra. Ultimele doua locuri care duc in play-off sunt ocupate de Botosani si Clinceni, ambele la 6 puncte in spatele celor de la Sepsi.

Pozitiile 7, 8 si 9 spera si ele cu sanse reale la un loc de play-off. Locul 7 este ocupat de Arges, aflata la un singur punct in spatele Botosaniului si a Clinceniului. Pe pozitiile urmatoare le gasim pe Astra si Chindia, aflate la un punct de Arges. Pe locul 10 se situeaza UT Arad, aflata la 5 puncte in spatele Botosaniului si a Clinceniului. Cea mai buna ofensiva o are FCSB, cu 56 goluri marcate, cea mai solida defensiva revenindu-i Craiovei, cu 14 goluri primite.

Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Dinamo, Hermannstadt si Poli Iasi, “Lanterna rosie” are 19 puncte, apropiindu-se la 4 puncte de sibieni si la 8 puncte de dinamovisti. Mai sus o gasim pe Gaz Metan Medias, cu 29 puncte. Locurile 11 si 12 sunt ocupate de Viitorul si Voluntari, cele doua avand 31 puncte. De specificat ca Viitorul ae o restanta de disputat. Este vorba despre partida de pe teren propriu cu Poli Iasi, care inca nu a fost programata. Cel mai slab atac il are  Chindia, cu 22 goluri marcate, cea mai proasta defensiva gasind-o la Poli Iasi, care a primit 61 goluri.

Mai mult ca sigur Florin Tanase (FCSB) va fi golgheterul sezonului regulat, acesta conducand cu 18 reusite. Il urmeaza fostul sau coechipier, Denis Man, podiumul fiind completat de Keyta (Botosani), cu 13 reusite. Urmeaza Malele si Deac, cu 11 goluri, respectiv 10 goluri.