Rezumat Liga 1 etapa 27

Liga 1 etapa 27: Victorie chinuita pentru FCSB, in vreme ce Dinamo ramane fara antrenor

CFR Cluj isi continua parcursul fara gol primit, in aceasta runda trecand fara emotii de “lanterna rosie” Poli Iasi. In schimb, FCSB a avut emotii cu UTA, desi juca mai bine de o repriza in superioritate numerica. Aceasta runda a facut si o victima pe banca tehnica, Ionel Gane dandu-si demisia de la Dinamo. Cum se prezinta situatia in partea de sus a clasamentului si ce sanse la play-off mai au echipele de pe locurile 7, 8, 9 si 10 veti afla in acest rezumat Liga 1 etapa 27. Tot aici aflam ca runda viitoare va avea loc derbyul primelor doua clasate.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Echipe favorite care au invins

UT Arad – FCSB: 0-1

Obtinerea a cel putin 1 punct era vitala aici pentru aradeni ca sa mai spere cu sanse reale la calificarea in play-off. UTA a rezistat timp de 40 minute, insa in minutul 41 Morutan marca singurul gol al partidei. In plus, aradenii erau nevoiti sa joace intreaga repriza secunda in inferioritate numerica, dupa ce Isac era eliminat in minutul 43.

A fost a patra victorie la rand pentru FCSB, dintre care trei obtinute cu scorul de 1-0. Celelalte adversare erau Chindia, Botosani si Gaz Metan. In schimb, UTA se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta pierdea, tot cu 0-1 si tot pe teren propriu, in fata lui CFR Cluj. In cele 5 runde de dinaintea celor doua meciuri, aradenii erau neinvinsi.

CFR Cluj – Poli Iasi: 4-0

Adelenii au dat un adevarat recital cu “lanterna rosie”, care nu a reusit sa expedieze nici macar un sut pe poarta. Cu toate acestea, deschiderea de scor venea tocmai in minutul 43, autorul golului fiind Chipciu. In al doilea minut de prelungire al primei reprize Omrani dubla diferenta. Deac puncta pentru ca tabela sa arate scorul de 3-0 la finalul primei ore de joc. Scorul final era stabilit in minutul 87 de acelasi Deac.

Astfel, CFR Cluj ajunge la 4 victorii la rand, fara sa primeasca gol. In ultimele doua partide de pe teren propriu marca nu mai putin de 9 goluri. In schimb, Poli Iasi obtinea un singur punct in precedentele 10 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Dinamo – Arges: 1-2

Am avut o partida cu nu mai putin de 11 suturi pe poarta. Patru erau expediate de gazde si 7 de oaspeti. La pauza, argesenii conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Grecu in minutul 29. Egalarea venea cu 20 minute inainte de final de la Achim. Victoria oaspetilor era adusa din penalty de Malele, care inscria cu 5 minute inainte de final.

Argesenii au o forma impresionanta, suferind o singura infrangere in precedentele 14 etape. In acest interval obtineau 7 victorii, meritand cu prisosinta un loc in play-off. In schimb, Dinamo obtinea un singur punct din precedentele 4 partide. Se intampla etapa trecuta, in deplasare cu Voluntari.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Alte rezultate

Gaz Metan – Craiova: 0-2

0-1: A.Ivan (49); 0-2: Cicaldau (60); Cartonas rosu Chamed (Gaz Metan, 79)

Clinceni – Voluntari: 0-1

0-1: Jefte (45)

Hermannstadt – Viitorul: 0-0

Chindia – Astra: 0-1

0-1: Raspopovic (74)

Botosani – Sepsi: 1-2

0-1: Vasvari (penalty, 41); 0-2: N.Tamas (71); 1-2: Camara (90+3)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Important e ca am castigat. Am avut o sumedenie de ocazii, am tratat cu lejeritate, iar fotbalul te poate pedepsi, puteam sa luam gol la ultima faza.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Am meritat sa castigam meciul, desi n-am inceput bine, ne-a trebuit putin timp sa ne obisnuim cu terenul.

Leo Grozavu (antrenor Sepsi): Probabil am fost prea increzatori si aroganti. Inca n-am ajuns in play-off, mai sunt 9 puncte puse in joc si nu stim daca suntem acolo.

Jean Vladoiu (antrenor Arges): Daca vom reusi sa luam si punctele din urmatorul meci avem sanse foarte mari sa intram in play-off, iar acesti pusti or sa scrie istorie. Baietii vor fi recompensati, merita acest lucru.

Mircea Rednic (antrenor Viitorul): Doua puncte pierdute, dar nu stiu daca le meritam, ca nu am avut ocazii mari de gol. Nici terenul nu ne-a avantajat, ca noi totdeauna am jucat la posesie, dar am fost obligati sa jucam cu mingi lungi.

Ionel Gane (fost antrenor Dinamo): Foarte greu, i-am anuntat si pe baieti in vestiar, ma opresc aici, le multumesc baietilor, n-am ce sa le reprosez. E nevoie de schimbare, poate cine va veni va oferi mai multa incredere, Dinamo are nevoie.

Clasament dupa etapa 27

FCSB si CFR Cluj continua sa fie la egalitate de puncte. Craiova se afla pe 3, la 7 puncte in spatele celor doua si la 10 puncte de Sepsi, clasata a patra. Ultimele doua pozitii care duc in play-off sunt ocupate de Botosani si Clinceni, aflate la egalitate de puncte si la 6 puncte in spatele celor de la Sepsi. Lupta pentru play-off este una inversunata, Arges aflandu-se pe pozitia a saptea, la 1 punct in spatele celor de la Botosani si Clinceni, dar si la 1 punct in fata Astrei si a Chindiei. UTA nu mai are decat sanse teoretice la play-off, situandu-se la 4 puncte sub locul 6. Cel mai bun atac ii apartine liderului FCSB, care a marcat 53 goluri. Cea mai solida aparare o gasim la CFR Cluj, cu doar 12 goluri primite.

“Lanterna rosie” CFR Cluj are 16 puncte, situandu-se la 7 de Hermannstadt, penultima clasata. Pe locul 14 o gasim pe Dinamo, cu 27 puncte, aflata la 1 punct in spatele celor de la Gaz Metan si Voluntari. Cea mai slaba ofensiva o gasim la Chindia, care a marcat 22 goluri. Cea mai proasta aparare ii apartine lui Poli Iasi, care a primit 61 goluri.

Golgheteri

Dupa aceasta etapa, in top 5 al clasamentului golgheterilor avem numai jucatori care au depasit borna de 9 goluri. Lider este Florin Tanase (FCSB), cu 17 goluri. Il urmeaza fostul sau coechipier, Denis Man, podiumul fiind completat de Keyta (Botosani), cu 13 reusite. Malele (Arges) se afla pe pozitia a patra, cu 11 goluri, pe locul 5 urcand Deac (CFR Cluj), cu 10 reusite.

Program etapa 28

Antepenultima runda a sezonului regulat va incepe pe 16 martie si se va incheia pe 20 martie. Partida care va deschide runda se va desfasura intre Craiova si UT Arad. In lupta pentru play-off vom avea un meci incins intre Arges si Clinceni. Adevaratul derby va avea loc intre FCSB si CFR Cluj, meci in care Edi Iordanescu nu va sta pe banca ardelenilor, fiind suspendat.