Rezumat Liga 1 etapa 26

Liga 1 etapa 26: FCSB ramane pe primul loc, dupa o victorie venita in prelungiri

Cu 4 etape inaintea finalului sezonului regulat FCSB si CFR Cluj se afla la egalitate de puncte. Ardelenii s-au impus greu in aceasta runda, insa nu mai greu decat FCSB. Formatia antrenata de Toni Petrea a obtinut toate cele 3 puncte in prelungirile partidei. Alte rezultate, dar si cum se prezinta situatia in lupta pentru play-off, veti putea lectura in acest rezumat Liga 1 etapa 26. Tot de aici veti afla ce meci tare ne asteapta runda urmatoare.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Echipe favorite care au invins

UT Arad – CFR Cluj: 0-1

Aradenii aveau mare nevoie de cel putin 1 punct pentru a mai putea spera cu sanse reale la un loc de play-off. Trei sferturi din meci au reusit sa-i tina in sah pe clujeni. Singurul gol era marcat in minutul 68, autorul sau fiind Vinicius. Clujenii au ajuns, astfel, la a treia victorie consecutiva. In niciunul din aceste meciuri nu primeau gol. De cealalta parte, aradenii au suferit prima infrangere din precedentele 6 etape de Liga 1.

FCSB – Gaz Metan: 1-0

Mediesenii au fost la un pas ca in aceasta runda sa intrerupa sirul infrangerilor. Unicul gol era marcat insa de Florin Tanase, in al doilea minut de prelungire al partidei. A fost a treia victorie la rand pentru FCSB, reusind sa nu primeasca gol in acest interval. In schimb, mediesenii se afla la a patra infrangere la rand in campionat.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Surprize

Sepsi – Chindia: 0-1

In primul meci al etapei venea si prima surpriza. Este vorba de succesul Chindiei in deplasare in fata celor de la Sepsi. Singurul gol al partidei venea in minutul 53, autorul sau fiind Negut. Sepsi nu a avut nici macar un sut pe poarta aici. A fost a doua victorie la rand in campionat a Chindiei, dupa ce etapa trecuta o invingea acasa pe Craiova, tot cu scorul de 1-0. De cealalta parte, Sepsi are o victorie si o infrangere in ultimele 8 partide de campionat.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Meciuri spectaculoase

Voluntari – Dinamo: 1-1

Desi este vorba de doua echipe din coada clasamentului, am avut parte de un meci spectaculos. Dinamovistii au expediat 7 suturi pe poarta, fata de 4 ale adversarei. Formatia oaspete deschidea scorul in minutul 19, autorul golului fiind Steliano Filip. Jefte egala pentru Voluntari in minutul 52. Pentru ultima jumatate de ora formatia gazda ramanea in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Ivanov.

Voluntari a suferit doar o infrangere in precedentele 5 etape, acumuland 8 puncte in acest interval. Aici includem o remiza alba scoasa in deplasare in fata lui CFR Cluj. De partea cealalta, Dinamo ramane fara victorie in campionat de 6 etape, interval in care obtinea doar doua puncte.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Alte rezultate

Viitorul – Clinceni: 1-1

0-1: Andronic (42); 1-1: Tsoumou (90+1)

Craiova – Botosani: 1-0

1-0: Baiaram (43); Cartonas rosu Croitoru (Botosani, 68)

Astra – Hermannstadt: 2-1

0-1: Bagaric (11); 1-1: Radut (15); 2-1: Krpic (52)

Arges – Poli Iasi: 2-1

1-0: Malele (penalty, 7); 2-0: Malele (47); 2-1: Djuranovic (88)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Nu am reusit sa avem multe situatii de gol; consider totusi ca am avut cateva oportunitati, nu am avut si luciditatea necesara.

Marius Bilasco (director sportiv CFR Cluj): Edi Iordanescu mi-a spus dupa meci ca ar fi depasit spatiul tehnic si ca asta ar fi fost motivul real pentru eliminarea lui.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Felicitari jucatorilor. Au fost foarte disciplinati, le-am explicat ca organizarea defensiva va fi importanta.

Mi se pare ca nu le pasa de noi, de programul nostru. Nu se poate sa jucam marti si apoi vineri.

Leo Grozavu (antrenor Sepsi): Lipsa de atitudine. De un an si ceva, de cand sunt aici, nu-mi aduc aminte de o asemenea prestatie. Mi-e rusine de ce a fost azi, ma consider principalul vinovat.

Mircea Rednic (antrenor Viitorul): Nu uitati ca Viitorul nu a pierdut cu Mircea Rednic pe banca.

Jucatorii mei trebuie sa fie mai responsabili, n-ai voie sa stai asa in teren. Sunt faze de evitat.

Ionel Gane (antrenor Dinamo): Normal ca nu sunt multumit. Am fortat cat am putut dupa ce am ramas cu un om in plus, dar nu am mai dat gol.

Va fi o lupta foarte grea pentru noi in continuare. Trebuie sa luam neaparat cele 3 puncte in meciul cu FC Arges. Daca nu, dupa injumatatire va fi foarte greu.

Clasament dupa etapa 26

Atat FCSB, cat si CFR Cluj au 3 victorii consecutive, ramanand la egalitate de puncte in fruntea clasamentului. Odata cu aceasta victorie, Craiova si-a asigurat si ea un loc de play-off, fiind la 7 puncte in spatele celor de la FCSB si CFR Cluj, dar si la 10 puncte in fata lui Sepsi. Pe ultimele doua locuri de play-off se afla Botosani si Clinceni, cele doua avand 3 puncte in spatele lui Sepsi. Sanse la play-off mai au Chindia, Arges, UTA, chiar si Astra. Targovistenii se afla la doua puncte de Botosani si Clinceni, Arges si UTA la 4 puncte, iar Astra la 5 puncte. Cel mai bun atac ii apartine liderului FCSB, cu 52 goluri marcate. Cea mai solida defensiva o are CFR Cluj, ce a primit doar 12 goluri. De punctat ca ardelenii stau mai bine decat cele mai bune echipe din campionatele de top, din punct de vedere defensiv.

Hermannstadt si Poli Iasi sunt matematic in play-off, echipa din Sibiu avand 22 puncte, iar “lanterna rosie” 16 puncte. Mai sus le gasim pe Voluntari, Dinamo, Gaz Metan si Viitorul, cu 25, 27, 28, respectiv 29 puncte. Cel mai slab atac il are insa Chindia, cu doar 22 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva o gasim la Poli Iasi, care a primit 57 goluri.

Florin Tanase (FCSB) s-a distantat in fruntea clasamentului golgheterilor, avand 17 goluri. Pe pozitia a doua ramane fostul sau coleg, Man. Ultimul loc de pe podium este ocupat de francezul Keyta (Botosani), cu 13 goluri. Elvetianul Malele (Arges) a atins si el in aceasta etapa borna de 10 goluri.

Program etapa 27

Gaz Metan si Craiova vor da startul etapei cu numaul 27, meciul urmand a se disputa pe 12 martie. FCSB se va deplasa la Arad, pentru meciul cu UTA, in vreme ce CFR Cluj va intalni pe teren propriu “lanterna rosie” Poli Iasi. Derbyul rundei va avea loc intre Botosani si Sepsi.