Rezumat Liga 1 etapa 24

Liga 1 etapa 24: Pentru FCSB si CFR Cluj revin victoriile, in vreme ce Dinamo mai are doar sanse teoretice la play-off

Daca in urma cu doua, respectiv trei etape, atat FCSB, cat si CFR Cluj s-au impiedicat, acum nu a mai fost cazul. A fost o runda in care nu s-a marcat foarte mult, predominand partidele in care s-a inscris maxim un gol. De asemenea, din acest rezumat Liga 1 etapa 24 vedem ca Dinamo se afunda tot mai mult in subsolul clasamentului. Totodata, trebuie sa spunem ca este foarte probabil ca echipele aflate acum pe primele 6 locuri sa se califice in play-off.

A fost o etapa in care s-au disputat 7 meciuri. Asta deoarece cel dintre Viitorul si Poli Iasi s-a intrerupt initial in minutul 65, la scorul de 0-0, din cauza vizibilitatii reduse. Acesta trebuia sa se reia pe 23 februarie, la ora 16:00, cu ultimele 25 minute, insa ceata a facut din nou imposibila desfasurarea meciului. Astfel, duelul se va relua la o data ulterioara, din primul minut.

Rezumat Liga 1 etapa 24 – Echipe favorite care au castigat

Craiova – Hermannstadt: 1-0

Prima repriza a fost dominata de formatia gazda, care a avut 4 suturi pe poarta, fata de unul singur al oaspetilor. Unul dintre cele 4 suturi a fost si singurul gol al partidei. Acesta era marcat de Cicaldau, in minutul 33. Ultima infrangere a Craiovei venea pe 18 decembrie 2020, cand pierdea pe teren propriu in fata lui FCSB. Oltenii au trei victorii in ultimele 4 partide de campionat. De partea cealalta, Hermannstadt ramane cu o singura victorie din precedentele 12 etape. Este vorba despre cea de runda trecuta, in fata lui FCSB. Este prima infrangere din ultimele 4 runde pentru sibieni.

FCSB – Chindia: 1-0

Singurul gol al acestei partide era inscris in minutul 23, de catre Darius Olaru. A fost primul gol marcat de FCSB dupa aproximativ 375 minute. In cele 3 meciuri in care nu a inscris, FCSB pierdea cu 0-1 in fata lui Hermannstadt si a Clinceniului in campionat, respectiv contra lui Dinamo in Cupa Romaniei. De cealalta parte, Chindia se afla la a patra infrangere din cele mai recente 5 etape.

Gaz Metan – CFR Cluj: 0-1

A fost o partida in care clujenii au avut 6 suturi pe poarta, dintre care 4 in prima repriza. Cu toate acestea, singurul gol al partidei a venit cu un sfert de ora inainte de final, inscris fiind de Omrani. Astfel, CFR Cluj ajunge la 3 victorii din ultimele 5 partide. Toate cele 3 victorii s-au inregistrat la un singur gol diferenta. In schimb, Gaz Metan se afla la a treia infrangere la rand, toate fiind pierdute la o diferenta de un gol.

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Am dat dovada de maturitate; poate in anumite momente s-a vazut o oarecare teama, undeva firesc daca tinem cont de ultimele noastre rezultate. Mi-a placut atitudinea jucatorilor.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Aici ne-a avantajat si terenul, am putut sa dam viteza jocului, am surprins. Acasa, terenul este un inamic pentru noi; jucam mai greu, de teama sa nu sara mingea.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Am jucat bine in prima repriza: rapid, asa cum am facut la antrenamente. In partea a doua am incercat sa jucam ca in prima repriza, dar nu prea am reusit.

Trebuia sa dam mai multe goluri. Nu putem schimba stilul al echipei in doar cateva zile. Vreau sa schimb cateva lucruri, lucram in fiecare zi. Nu este bine cand adversarul are mingea.

Ionel Gane (antrenor Dinamo): Din pacate, noi nu ne-am creat ocazii, asta e marea noastra problema in ultimul timp. Nu imi fac probleme, dar ma preocupa in primul rand ca trebuie sa marcam goluri ca sa castigam. Cupa este principalul obiectiv.

Clasament dupa etapa 24

FCSB si CFR Cluj se afla la egalitate de puncte, in fruntea clasamentului, cele doua calificandu-se  oficial in play-off. Craiova intregeste podiumul, aflandu-se la 4 puncte in spatele lui FCSB si a clujenilor. Urmeaza Sepsi si Botosani, la egalitate de puncte si la 10 puncte in spatele Craiovei. Ultima pozitie care duce in play-off este ocupata de Clinceni, aflata la 5 puncte in fata urmatoarelor doua locuri, ocupate de Arges si UTA. FCSB are cel mai bun atac, cu 49 goluri marcate, cea mai buna aparare revenindu-le celor de la CFR Cluj, cu 12 goluri primite.

Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Hermannstadt, Voluntari si Poli Iasi. “Lanterna rosie” are 5 puncte in spatele Voluntariului si 6 puncte in spatele lui Hermannstadt. La trei puncte in fata lui Hermannstadt o gasim pe Viitorul, pe locul 12 poposind Dinamo, la un punct in fata Viitorului. Cel mai slab atac il are Chindia, cu 20 goluri marcate. Cea mai proasta aparare le revine celor de la Poli Iasi, cu 53 goluri primite.

Clasamentul golgheterilor nu a suferit mari schimbari fata de runda trecuta, avand in vedere numarul mic de goluri din aceasta etapa. Situatia in top 3 este neschimbata, cu Florin Tanase (FCSB) lider, cu 15 reusite. Il urmeaza fostul sau coleg, Denis Man, podiumul fiind completat de Keyta (Botosani), cu 13 goluri.

Program etapa 25

Runda va fi deschisa pe 26 februarie cu partida dintre Dinamo si Viitorul. FCSB o va intalni in deplasare pe Botosani, iar CFR Cluj pe teren propriu pe Arges. Derbyul etapei va avea loc intre Chindia si Craiova.