Rezumat etapa 22 Liga 1

Liga 1 etapa 22: CFR Cluj rateaza din nou ocazia de a deveni lider

Jumatate din meciurile disputate in aceasta runda de Liga I s-au incheiat cu o surpriza. FCSB a produs surpriza neplacuta a rundei, probabil si a campionatului. CFR Cluj a avut din nou ocazia sa preia sefia, ocazie pe care insa a ratat-o, dupa ce si ea a fost invinsa. Viitorul ramane cu doar o victorie in 2021 si se pare ca nu o sa aiba viitor in play-off. Toate acestea, dar si alte informatii le veti gasi intr-un amplu rezumat etapa 22 Liga 1. Daca la varful clasamentului echipele de pe primele doua locuri au pierdut, in subsolul lui formatiile de pe ultimele trei locuri au obtinut cel putin o remiza.

Rezumat etapa 22 Liga 1 – Echipe favorite care au invins

Craiova – Dinamo: 1-0

Este a doua victorie din tot atatea posibile de la plecarea lui Papura de pe banca Craiovei. Singura reusita a partidei era marcata de Andrei Ivan, in minutul 26. Ocaziile le-au apartinut oltenilor, acestia avand 5 suturi pe poarta, fata de unul singur al dinamovistilor. O singura infrangere au suferit craiovenii in ultimele 12 etape. Se intampla pe teren propriu, in fata celor de la FCSB. In schimb, Dinamo se afla la al patrulea esec din precedentele 6 runde.

Rezumat etapa 22 Liga 1 – Surprize

Sepsi – Poli Iasi: 3-3

Portarii nu au prins o zi buna in aceasta partida, aproape fiecare sut pe poarta transformandu-se in gol. Au fost 6 reusite si 7 suturi pe poarta. “Lanterna rosie” deschidea scorul inca din minutul 2, autorul golului fiind Vega. Fulop egala din penalty in minutul 17, Safranko aducand-o pe Sepsi in avantaj la faza urmatoare. La pauza gazdele conduceau cu un linistitor 3-1, dupa ce Golofca inscria in minutul 42. Iesenii nu s-au lasat insa intimidati, reusind sa revina in partea secunda. Calcan reducea din handicap in minutul 77, Gaitan egaland in minutul 4 de prelungire.

Astfel, Sepsi bifeaza a treia remiza la rand, dupa cele de pe teren propriu cu Voluntari, respectiv din deplasare cu Viitorul. In fiecare partida am avut cel putin 3 reusite. De cealalta parte, Poli Iasi obtine primul sau punct din ultimele 6 etape.

FCSB – Clinceni: 0-1

Prima infrangere din 2021 a lui FCSB a produs-o Clinceni. Singurul gol al partidei era marcat de Jutric in minutul 71, cel care intra in teren 4 minute mai devreme. Infrangerea vine dupa succesul in derbyul cu Dinamo. Cinci victorii si trei remize avea FCSB in precedentele 8 partide de campionat. In schimb, pentru Clinceni este prima victorie din ultimele 6 deplasari de Liga I.

Viitorul – Voluntari: 0-1

Singura reusita a partidei venea dupa doar 5 minute de joc, Jefte fiind autorul ei. Este a saptea partida fara victorie pentru Viitorul, interval in care a inregistrat 5 remize si doua infrangeri. Astfel, constantenii raman doar cu o victorie in precedentele 12 meciuri de campionat. De partea cealalta, Voluntari are tot o singura victorie din cele mai recente 12 partide din Liga I.

Botosani – CFR Cluj: 2-1

Partida incepea perfect pentru clujeni, care deschideau scorul inca din minutul 2, prin Debeljuh. Botosanenii egalau in minutul 31, autorul golului fiind Enriko Papa. Victoria era adusa de Mihai Roman, care marca 6 minute mai tarziu. Astfel, ardelenii raman pe pozitia secunda, suferind prima infrangere din precedentele 10 meciuri de campionat. De partea cealalta, echipa moldoveana reuseste a cincea victorie din cele mai recente 6 etape. Ofertele de cazinou online te asteapta! Varietatea de sloturi și jocuri de masă disponibile astăzi vă oferă o oportunitate uriașă! De la jocurile tradiționale până la cele mai recente opțiuni, puteți găsi tot ce v-ar putea interesa, indiferent de tema sau caracteristica pe care o căutați într-un cazinou online.

Rezumat etapa 22 Liga 1 – Alte rezultate

Astra – Arges: 0-2

0-1: Serban (60); 0-2: Maric (83); Cartonas rosu Budescu (Astra, 89)

UT Arad – Hermannstadt: 1-1

1-0: Albu (62); 1-1: D.Mayoral (66)

Gaz Metan – Chindia: 1-0

1-0: Deaconu (penalty, 37)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Am suferit la capitolul agresivitate, plus ca pe faza de atac am abuzat de actiuni individuale.

Jucatorii vor sa faca prea multe, sa demonstreze. Eu le-am spus ca jocul colectiv e cel mai important si ca trebuie sa jucam mai repede.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Conditiile de joc au fost execrabile!!! Noi trebuie sa abordam meciurile pentru a castiga 3 puncte, eu vreau un fotbal pozitiv.

Am dus-o numai asa, din 3 in 3 zile. Ne trebuie iar entuziasm, iar jucatorii sa se integreze cat mai repede.

Sorin Cartu (presedinte Craiova): Trei puncte cu Dinamo au mereu o alta conotatie. Fluctuanta evolutia noastra, parca au fost retinuti jucatorii, le era frica de rezultat.

Ouzounidis trebuie sa mearga pe repede inainte. E un antrenor cu experienta, a fost la echipe bune.

Leo Grozavu (antrenor Sepsi): Exista dezamagire cand conduci cu 3-1 si nu reusesti sa castigi, dar n-are rost sa cautam scuze.

Ionel Gane (Dinamo): Jocul a fost bun, dar am avut probleme la finalizare. Jucatorilor nu am ce sa le reprosez la nivel de implicare, doar la finalizare.

Eugen Neagoe (antrenor Astra): La CFR am fost egalati dintr-un offside clar. E bataie de joc, e jenant, am avut penalty clar la 0-0, i-a spart fata, i-a mutat nasul intr-o parte. Suntem carne de tun, era normal sa cedeze jucatorii.

Clasament dupa etapa 22

CFR Cluj continua sa aiba aceleasi rezultate ca FCSB in fiecare etapa. Echipa condusa de Toni Petrea ramane lider in campionat, urmata la 1 punct de ardeleni. Cand doi se cearta, al treilea castiga puncte, Craiova apropiindu-se la 4 puncte de CFR Cluj. Urmeaza, la distanta foarte mare, Sepsi, Botosani si Clinceni. Cel mai bun atac le apartine celor de la FCSB, cu 48 goluri marcate. CFR Cluj inca detine cea mai puternica defensiva, cu 12 goluri primite.

Voluntari, Hermannstadt si Poli Iasi se afla pe ultimele 3 locuri, iesenii fiind la 3 puncte in spatele lui Hermannstadt si la 4 puncte de Voluntari. La doua puncte in fata Voluntariului o gasim pe Astra. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Chindiei, echipa aflata pe locul 7, cu 19 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva este cea a “lanternei rosii” Poli Iasi, cu 50 goluri primite.

Golgheteri

Florin Tanase de la liderul FCSB ramane lider in acest clasament, cu 15 goluri. Acesta este urmat de fostul sau coechipier, Man. Podiumul este incheiat de francezul Keyta (Botosani), cu 12 reusite. Un alt jucator care a plecat zilele trecute, olandezul Luckassen, se afla pe pozitia a patra. Top 5 este inchis de Budescu, jucatorul Astrei avand 8 reusite.

Program etapa 23

Arges si Viitorul vor deschide runda cu numarul 23 din Liga I pe 12 februarie. In aceasta etapa FCSB o va intalni in deplasare pe Hermannstadt, iar Craiova tot in deplasare pe Clinceni, in ceea ce ar trebui sa fie cea mai tare partida a etapei, daca ne uitam in clasament. CFR Cluj va avea o partida destul de usoara pe teren propriu, contra Voluntariului.