Rezumat Liga 1 etapa 2

Liga 1 etapa 2: Rapid, liderul campionatului fara gol primit

La patru victorii ale gazdelor, trei ale oaspetilor si un rezultat de egalitate am asistat in etapa secunda din Liga I. Victoria la cel mai mare interval de scor venea chiar in derbyul etapei, unde FCSB trecea de CSU Craiova cu scorul de 4-1. De punctat ca Marinos Ouzoundis a fost demis imediat dupa meciul din cupele europene cu Laci, astfel ca nu a stat pe banca oltenilor la aceasta umilinta. Dupa doua runde doua sunt echipele ce au obtinut maximum de puncte, in vreme ce 4 formatii nu au obtinut niciun punct. Care sunt acestea veti afla dintr-un amplu rezumat Liga 1 etapa 2. Tot aici veti observa ca ocupanta primului, respectiv a ultmului loc nu a primit, respectiv nu a putut marca niciun gol.

Rezumat Liga 1 etapa 2 – Echipe favorite care au invins

Clinceni – CFR Cluj: 1-2

Adus in aceasta vara de la Sepsi, Petrila marca si acum pentru campioana CFR Cluj, dupa reusita decisiva din etapa de debut. Ardelenii deschideau scorul in minutul 61, Clinceni  egaland prin Bautista, care transforma un penalty cu 20 minute inainte de final. CFR Cluj obtinea cele 3 puncte dupa golul marcat de Latovlevici, in minutul 87. Clujenii aveau 3 suturi pe poarta in meci si o posesie de 60%.

Astfel, CFR Cluj a invins in toate cele 4 intalniri directe din deplasare. Ardelenii acumuleaza maximum de puncte in campionat, in niciuna dintre partide nereusind sa invinga la mai mult de un gol diferenta. Asta se intampla si in meciul de pe teren propriu cu Lincoln, din al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor.

Rezumat Liga 1 etapa 2 – Meciuri spectaculoase

FCSB – Craiova: 4-1

In aceasta partida erau expediate 10 suturi pe poarta, 6 reusindu-le FCSB, iar 4 Craiova. Morutan deschidea scorul inca din minutul 7, Octavian Popescu dubland diferenta 7 minute mai tarziu. Ambele pase de gol ii apartineau lui Cordea. Tanara speranta a celor de la FCSB isi completa jocul excelent, marcand cu doua minute inainte de pauza. Florin Tanase ducea scorul la un incredibil 4-0 la sfarsitul primei ore de joc. Golul de onoare al craiovenilor era marcat de Markovic, in minutul 64.

Astfel, FCSB este neinvnsa in cele 13 intalniri de pe teren propriu cu CSU Craiova, obtinand 10 victorii si 3 remize. Craiovenii traverseaza o pasa proasta, dupa ce la mijlocul saptamanii trecute erau invinsi in Conference League de o formatie albaneza.

Farul – Gaz Metan: 2-0

1-0: Jefte (penalty, 55); 2-0: A.Petre (81)

Chindia – Sepsi: 1-1

0-1: Askovski (52); 1-1: Chercez (87, intrat in min. 82)

FCU Craiova – Dinamo: 1-0

1-0: Vieira (65)

Rezumat Liga 1 etapa 2 – Declaratii

Marius Sumudica (antrenor CFR Cluj): Putem spune ca am trait periculos, dar am dominat tot jocul, am facut spectacol. Sunt multumit de toti oamenii de langa mine, suntem o familie.

Dinu Todoran (antrenor FCSB): E o placere pentru mine sa-i vad pe jucatori cum se pregatesc, sunt magnifici. Fanii au venit alaturi de noi, s-au bucurat alaturi de jucatori, asta e un lucru pozitiv.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Mi-a placut tot: rezultatul, jucatorii, suporterii. Suntem pe primul loc, vreau sa facem o poza clasamentului.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Problema este conditia fizica; este imposibil sa alerge pentru 90 minute. Am incercat sa controlam meciul, sa avem ocazii de a inscrie si am avut cateva. Concluzia este una pozitiva.

Adrian Mutu (antrenor FCU Craiova): Bineinteles ca asteptam prima victorie in campionat si ma bucur ca a venit la primul meci acasa, impotriva unei rivale istorice pentru clubul nostru.  Din pacate, nu am marcat de cate ori am meritat, dar victoria ramane victorie.

Rezumat Liga 1 etapa 2 – Clasament

Rapid si CFR Cluj s-au instalat in fruntea clasamentului, fiind singurele echipe care au acumulat maximum de puncte dupa doua etape. Daca ardelenii au primit 3 goluri, nou-promovata Rapid reusea sa nu primeasca niciunul. FCSB, Farul, UT Arad si Botosani au 4 puncte.  La polul opus, Voluntari, Arges, Clinceni si Mioveni nu au acumulat niciun punct. Dintre acestea, Mioveniul nu a reusit sa inscrie pana acum.

Lider in clasamentul golgheterilor ramane dinamovistul Deian Sorescu, cu 3 reusite, toate marcate in prima etapa. Urmeaza doi jucatori care au marcat de doua ori, o data in fiecare etapa. Vorbim de rapidistul Adrian Balan si de clujeanul Petrila. In cele doua etape scurse pana acum au inscris 28 jucatori.

In ceea ce priveste pasele de gol, un singur jucator a ajutat de doua ori la goluri. Este vorba de Cordea, de la FCSB. Ne surprinde faptul ca doar 5 dintre jucatorii ce au dat pase de gol sunt straini.

Program etapa 3

Runda a treia din Liga 1 va avea loc intre 30 iulie si 2 august. Meciul de deschidere se va disputa intre Gaz Metan si Arges, in aceeasi zi Rapid urmand a o intalni pe Farul. CFR Cluj va juca pe teren propriu contra Chindiei, CSU Craiova va juca tot pe teren propriu, in fata Botosaniului, in vreme ce FCSB o va intalni in deplasare pe UT Arad.