Rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout

Liga 1 etapa 2 playoff si playout: Craiova pierde teren in lupta pentru titlu, iar Dinamo domina, dar pierde

Dupa doua runde scurse din play-off, FCSB si CFR Cluj sunt singurele echipe care au obtinut victorii. Asta ne confirma inca o data, daca mai era cazul, ca vom avea o lupta in doi pentru titlu. Craiova a obtinut o noua remiza, intr-un meci in care am avut parte de un final incins. La ce ne referim cand spunem asta veti afla in acest rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout. Tot aici decoperim ca Dinamo a dominat meciul sau de pe teren propriu, fiind insa invinsa. Totusi, venirea lui Dusan Uhrin la carma echipei le ofera sperante fanilor dinamovisti ca echipa lor favorita se va salva de la retrogradare.

Rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout – Echipe favorite care au castigat

Clinceni – FCSB: 0-2

Liderul nu a comis niciun pas gresit in acest play-off, desi era foarte aproape de a face asta in prima runda. Atunci a fost condusa de Botosani pe teren propriu pana in minutul 65, insa FCSB intorcea scorul in doar 4 minute. De partea cealalta, Clinceni se afla la a doua infrangere in play-off, interval in care nu marca niciun gol si primea 5.

Rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

Dinamo – UT Arad: 0-1

Nu mai putin de 8 suturi pe poarta expedia Dinamo in acest meci, dublu fata de adversara sa. Singurul gol al partidei era marcat insa de aradeni, Miculescu inscriind in minutul 34. Doar doua minute mai tarziu Sorescu rata un penalty pentru dinamovisti.

Aradenii au trei victorii si o remiza in ultimele 4 partide, interval in care au reusit sa nu pimeasca niciun gol. In prima partida din play-out acestia o invingeau pe teren propriu pe Viitorul, scor 1-0. De cealalta parte, Dinamo maca un singur gol in ultimele 5 partide de campionat. Un singur punct au strans dinamovistii din precedentele 6 etape.

A fost o partida placuta ochiului, cu 12 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de oaspeti si cinci de gazde. Deschiderea de scor ii apartinea lui Florin Tanase, care puncta in minutul 26. Diferenta era majorata de acelasi Florin Tanase, in minutul 57.

Rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout – Alte rezultate

Hermannstadt – Astra: 1-3

0-1: Graovac (56); 1-1: Matricardi (61); 1-2: V.Gheorghe (63); 1-3: Merloi (85)

Viitorul – Gaz Metan: 1-0

1-0: A.Ciobanu (penalty, 81)

Arges – Chindia: 0-1

0-1: D.Florea (53)

Botosani – Craiova: 1-1

1-0: Fili (12); 1-1: A.Ivan (80); Cartonas rosu E.Florescu (Botosani, 90+3); Cartonas rosu Balasa (Craiova, 90+3)

Sepsi – CFR Cluj: 0-1

0-1: Deac (penalty, 45)

Poli Iasi – Voluntari: 0-1

0-1: Pesic (30)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Am intrat mult mai motivati, am jucat mult mai repede, ca sa destabilizam apararea adversa. Aceste doua victorii ne dau un alt moral, ne gandim doar la victorie.

Din punct de vedere al agresivitatii ar trebui sa schimbam ceva la meciul urmator.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Am stiut sa suferim, am fost mai pragmatici decat in ultima perioada si am pus 3 puncte la clasament.

Este uzura, sunt jocuri din 3 in 3 zile. Aici toate echipele sunt bune, competitive, in play-off.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Ce joc? Ati vazut vreun joc? A fost o lupta. Nu vreau sa spun prea multe, pentru ca respect fotbalistii, dar ar trebui sa existe mai mult respect pe teren. Avem nevoie de VAR.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Sunt trist pentru ca am jucat bine, am incercat, dar nu am marcat. Sper ca data viitoare sa fie mai bine si sa marcam. Fara asta nu putem castiga.

Rezumat Liga 1 etapa 2 playoff si playout – Clasament

FCSB ramane in frunte, avand un singur punct peste CFR Cluj. Podiumul este completat de Craiova, aflata la 7 puncte in spatele clujenilor si la alte 7 puncte in fata celor de la Sepsi. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Botosani si Clinceni, aflate la doua puncte in spatele lui Sepsi. Cel mai bun atac ii apartine liderului FCSB, care a marcat 61 goluri. Cea mai solida defensiva o gasim la CFR Cluj si Craiova, fiecare primind 15 goluri.

Cu 26 puncte, Chindia conduce in play-out. Aceasta este urmata la 1 punct de UT Arad. Astra ocupa locul 9, cu 23 puncte. Pe 10 o gasim pe Arges, cu 21 puncte. Urmeaza Voluntari si Viitorul, cu 20, respectiv 19 puncte. Locul 13 este ocupat de Gaz Metan, cu 18 puncte. Antepenultima pozitie ii revine lui Dinamo, ce a strans 15 puncte. Pe locul 15 este Poli Iasi, cu 14 puncte. “Lantena rosie” este Hermannstadt, cu 13 puncte. Cea mai slaba ofensiva le apartine celor de la Dinamo, cu 25 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o are Poli Iasi, care a primit 65 goluri.

Cu golurile din aceasta etapa, cu siguranta Florin Tanase (FCSB) va obtine titlul de golgheter. Acesta are 21 reusite, urmat fiind la 7 lungimi de Keyta (Botosani) si Malele (Arges), Pozitia a patra este ocupata de Deac (CFR Cluj), care a marcat 12 goluri. Top 5 este incheiat de Cicaldau (Craiova), cu 9 reusite.

Program etapa 3 playoff si playout

Intre 23 si 26 aprilie se va disputa runda a treia. In play-off Botosani o va intalni pe Clinceni, CFR Cluj pe Craiova, iar FCSB pe Sepsi. In play-out UT Arad o va avea ca adversara pe Hermannstadt, Gaz Metan pe Dinamo, Astra pe Arges, Chindia pe Poli Iasi si Voluntari pe Viitorul.