Rezumat Liga 1 etapa 1

Liga 1 etapa 1: FCSB gafeaza inca din primul meci al sezonului

Acest sezon al Ligii I a debutat cu un rezultat la care putina lume se astepta, din mai multe considerente. Am asistat la o remiza fara gol intre Botosani si FCSB. In schimb, Marius Sumudica si-a inceput cu dreptul mandatul ca antrenor al campioanei CFR Cluj. Este drept, nu fara emotii. Dupa 6 ani de absenta in Liga I, nou-promovata Rapid a debutat cu dreptul in acest sezon, chiar daca singurul gol al partidei a fost unul norocos. Mai multe rezultate veti descoperi in acest rezumat Liga 1 etapa 1. De asemenea, vom afla si ce derby ne asteapta in urmatoarea runda.

Rezumat Liga 1 etapa 1 – Echipe favorite care au invins

CFR Cluj – FCU Craiova: 3-2

Una dintre partidele cu golurile cele mai multe din prima etapa a Ligii I avea loc intre campioana CFR Cluj si nou-promovata FCU Craiova. Lucrurile pareau rezolvate inca din minutul 13, cand CFR Cluj conducea deja cu 2-0. Deac deschidea scorul in minutul 10, Tahiri majorand diferenta trei minute mai tarziu. Egalitatea era restabilita insa pana in pauza. Bauza reducea din handicap in minutul 22, Baeten egaland in minutul 33. Golul victoriei ardelenilor era marcat de Petrila, cu un sfert de ora inainte de final.

A fost a treia victorie din ultimele 4 meciuri dn Liga I de pe teren propriu a campioanei CFR Cluj. De asemenea, vorbim despre a cincea victorie a campioanei din ultimele 6 intalniri de pe teren propriu cu echipa care retrograda la finele sezonului 2009-2010.

Rezumat Liga 1 etapa 1 – Meciuri spectaculoase

Dinamo – Voluntari 3-2

Ultimul meci al etapei a fost si cel mai spectaculos, asistand la 12 suturi pe poarta. Dinamo a expediat 5, iar adversara 7. Fulop deschidea scorul pentru Voluntari in minutul 14, Sorescu aducand egalarea in penultimul minut al primei reprize. Acelasi Sorescu o aducea in avantaj pe Dinamo in minutul 58, pentru ca Vadim Rata sa egaleze in minutul 66. Golul victoriei “cainilor rosii” era marcat de eroul Sorescu, in minutul 72. De mentionat ca la Dinamo au evoluat doar jucatori romani, lucru care nu se mai intamplase intr-o partida din 2013.

Astfel, Dinamo isi continua seria de meciuri fara infrangere avuta la finele sezonului trecut, ajungand la 6 victorii si o remiza. De asemenea, Dinamo a obtinut a patra victorie in ultimele 5 intalniri directe de pe teren propriu. Totodata, sa punctam ca Dinamo a ajuns la victoria cu numarul 1 200 in Liga 1.

Rezumat Liga 1 etapa 1 – Alte rezultate

Botosani – FCSB: 0-0

Penalty ratat Fl.Tanase (FCSB, 61)

Sepsi – Clinceni: 2-0

1-0: Rep (56); 2-0: Mitrea (84)

Gaz Metan – Mioveni: 1-0

1-0: Chamed (14); Cartonas rosu Yuri (Gaz Metan, 77)

Rezumat Liga 1 etapa 1 – Declaratii

Marius Sumudica (antrenor CFR Cluj): Avem un fotbal placut, ajungem sa marcam, dar am luat goluri din faze fixe si e o lipsa de responsabilitate. Trebuie facut ceva si cu VAR-ul asta, am avut penalty clar. M-am uitat si la FCSB, au avut penalty in minutul 3.

Sper sa fac o echipa care sa joace un fotbal placut. Lumea s-a saturat  de lunga si pe-a doua.

Dinu Todoran (antrenor FCSB): Am inceput putin greu, dar am dominat partida. Nu am fost lucizi la finalizare.

Stiti foarte bine cum se procedeaza la noi, n-are rost sa ne mai intrebati de fiecare data despre schimbari.

Marinos Ouzounidis (antrenor U.Craiova): Am jucat fara rabdare, am incercat sa atacam dintr-o pasa sau doua. Poate a fost o presiune prea mare pe jucatori; suporterii vor sa atacam tot timpul. Avem probleme cu unii jucatori, nu au ritm si ne trebuie ceva mai mult timp.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Dupa doar 6 antrenamente, sincer, am asteptat un raspuns pe teren din partea baietilor, iar acesta a venit. Baietii au jucat foarte bine, au inteles ce au de facut, totul a fost pozitiv in seara asta.

Clasament dupa etapa 1

Singura echipa care a invins la mai mult de un gol diferenta in aceasta runda a fost Sepsi. Drept urmare, aceasta s-a instalat in fruntea clasamentului. In afara acesteia, inca 5 echipe au mai obtinut victoria. Este vorba de CFR Cluj, Dinamo, Gaz Metan, Rapid si Universitatea Craiova.

Singurul jucator care a marcat mai mult de un gol in prima etapa a fost dinamovistul Deian Sorescu. Acesta a salvat-o pe Dinamo, inscriind toate cele 3 goluri. In rest, avem 12 jucatori care au marcat o singura data. Dintre acestia, jumatate sunt straini.

Program etapa 2

A doua runda din Liga 1 va avea loc intre 23 si 26 iulie. In prima zi se vor disputa partidele dintre Arges si UT Arad, respectiv dintre nou-promovatele Mioveni si Rapid. CFR Cluj se va deplasa pentru meciul contra Clinceniului, derby-ul rundei avand loc intre FCSB si U. Craiova. Se pare ca s-a renuntat la regula conform careia echipele care evolueaza in cupele europene nu au voie sa se intalneasca in primele 6 etape.