Rezumat Liga 1 etapa 1 playoff si playout

Liga 1 etapa 1 playoff si playout: Revenirea spectaculoasa a liderului FCSB o pastreaza in fruntea clasamentului

In prima etapa a play-offului Ligii I nu s-a inregistrat nicio surpriza, desi era foarte aproape sa avem parte de una. FCSB a fost condusa dupa prima ora de joc, reusind sa intoarca scorul in cateva minute. Tonul l-a dat Octavian Popescu, acesta inscriind un gol senzational. De o astfel de reusita am avut parte si la meciul clujenilor, Paun fiind cel care deschidea scorul cu o lovitura direct in vinclu de la circa 30 metri. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat veti afla in acest rezumat Liga 1 etapa 1 playoff si playout. Chiar daca am avut doua goluri spectaculoase si o revenire la fel de spectaculoasa, reusitele s-au cam lasat asteptate. Speram ca etapa viitoare sa compenseze la acest capitol.

Rezumat Liga 1 etapa 1 playoff si playout – Echipe favorite care au invins

CFR Cluj – Clinceni: 3-0

In prima repriza clujenii au practicat un joc mai degraba modest, insa altfel au stat lucrurile dupa pauza. Alexandru Paun deschidea scorul cu o “folha seca” in minutul 53. Trei minute mai tarziu Deac dubla diferenta, scorul final fiind stabilit in penultimul minut de joc de Debeljuh.

Clujenii au pierdut 5 puncte in precedentele 7 etape, prin remiza alba din deplasare inregistrata in fata Craiovei si prin infrangerea cu 0-3, tot din deplasare, cu FCSB. De altfel, FCSB a fost singura echipa din acest interval care le-a dat gol clujenilor. De cealalta parte, Clinceni se afla abia la a doua infrangere din ultimele 10 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 1 playoff si playout – Alte rezultate

UT Arad – Viitorul: 1-0

1-0: Hora (63)

Astra – Dinamo: 0-0

Cartonas rosu Boe-Kane (Astra, 90)

Chindia – Hermannstadt: 2-0

1-0: Dumitrascu (31); 2-0: D.Florea (48); Cartonas rosu Romario (Hermannstadt, 90+5)

Gaz Metan – Voluntari: 1-1

0-1: Droppa (25); 1-1: Morar (45+1)

Craiova – Sepsi: 0-0

Arges – Poli Iasi: 0-0

FCSB – Botosani: 2-1

0-1: Askovski (38); 1-1: Octavian Popescu; 2-1: Pantiru (70)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): Jocul nostru a fost destul de bun si in prima repriza. Nu am stiut sa rupem jocul cand trebuia la golul lor. In partea secunda am pus mai multa presiune, i-am fortat sa greseasca.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Echipa a produs foarte multe ocazii, dar e deja a sasea, a saptea oara, cand portarul advers e declarat omul meciului. Asta trebuie sa ne puna in garda si sa ne regasim reperele si eficienta in fata portii.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Stiam ca va fi un meci greu, am avut mai multe ocazii si le-am spus jucatorilor ca trebuie sa inscriem, orice ar fi. Pe partea defensiva am stat foarte bine, in atac avem nevoie sa marcam. Nu ma pot plange de atitudinea jucatorilor mei, dar trebuie sa avem mai multa incredere in fortele noastre.

Catalin Anghel (antrenor Viitorul): Este o infrangere greu de digerat, credeam ca azi vom juca mai bine, dar nu ne-am creat situatii, nu am atacat poarta.

Cea mai mare problema este pe faza ofensiva. In ultimii 30 de metri noi facem lucrurile exact invers: miscare putina, combinatii putine.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Le-am spus jucatorilor ca trebuie sa joace mai agresiv. A fost un meci tacticizat, insa unul bun.

Avem multe probleme, dar trebuie sa mergem inainte, sa gandim pozitiv. Problema cea mai mare e ca nu avem puncte si ca nu inscriem.

Clasament dupa etapa 1 playoff si playout

Cu chiu, cu vai, FCSB isi pastreaza pozitia de lider in clasament, aflandu-se la 1 punct in fata celor de la CFR Cluj, cei ce ocupa pozitia secunda. Pe locul 3 o gasim pe Craiova, la 5 puncte in spatele clujenilor. Craiovenii au 6 puncte avans fata de Sepsi, ocupanta pozitiei a patra. Penultimul loc din play-off este ocupat de Clinceni, care se afla la doua puncte in spatele celor de la Sepsi. Pe ultimul loc din play-off o gasim pe Botosani, care are 1 punct in spatele Clinceniului. Cel mai bun atac il are FCSB, care a marcat 59 goluri. Apararea cea mai solida le apartine celor de la CFR Cluj, care au primit 14 goluri.

Clasamentul din play-out este unul foarte strans in partea de sus a lui. Astfel, Chindia ocupa primul loc, cu 22 puncte, urmata la 1 punct de UT Arad. Arges acumuleaza 21 puncte, iar Astra Giurgiu 20 puncte. Locul 5 din play-out este ocupat de Gaz Metan, care a obtinut 18 puncte. O urmeaza Voluntari, cu 17 puncte.

Pozitiile care duc la baraj sunt ocupate momentan de Viitorul si Dinamo, care au 16, respectiv 15 puncte. In acest moment retrogradeaza direct Poli Iasi si Hermannstadt, cele doua avand 14, respectiv 13 puncte. Interesant este ca nici in play-out, dar nici in play-off, nu se afla echipe la egalitate de puncte. Cea mai slaba ofensiva le revine Chindiei si lui Dinamo, care au marcat 26 goluri. Cea mai proasta aparare ii apartine lui Poli Iasi, care a primit 64 goluri.

Florin Tanase (FCSB) sta confortabil in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 19 reusite. Urrmeaza Keyta (Botosani) si Malele (Arges), fiecare avand 14 goluri. Prin reusita din aceasta runda, Deac (CFR Cluj) ajunge la 11 goluri, aflandu-se pe pozitia a patra. Top 5 este incheiat de Cicaldau (Craiova), care are 9 goluri.

Program etapa 2 playoff si playout

Aceasta se va desfasura intre 20 si 22 aprilie. In play-off Botosani o va intalni pe Craiova, Sepsi pe CFR Cluj, iar Clinceni pe FCSB. Cel mai interesant meci din play-out va avea loc intre Arges si Chindia.