Rezumat La Liga etapa 24

LaLiga etapa 28: Rivalele se incurca in etapa spectacolului!

LaLiga etapa 28: Surprize

Barcelona – Girona (0-0): Etapa cu numarul 28 a fost inchisa cu remiza neasteptat dintre lider si nou promovata. Barcelona a dominat autoritar acest duel, avand un nr. de 18 ocazii de gol dintre care doar 3 pe cadrul portii, o posesie de 59& si un xG de 1.35 fata de cel de 0.51 al oaspetilor.

Betis – Cadiz (0-2): Prima repriza a fost una fara goluri insa cu o eliminare pentru gazde, Canales prima cartonasul rosu in minutul 38 in urma unei tineri. In repriza secunda, mai exact minutul 53, Cadiz trecea in avantaj dupa penalty-ul transformat de Alcaraz. Cadiz isi majora avantajul in minutul 59 dupa reusita lui Ramos. In minutul 60, Betis avea sa mai incaseze un cartonas rosu, prin Ruibal in urma comportamentului nesportiv.

LaLiga etapa 28: Favorite care s-au impus

Osasuna – Elche (2-1): Oaspetii deschideau scorul in finalul primei reprize, minutul 44 prin Tete Morente si intra la cabine cu acest avantaj. Gazdele produceau remontada in repriza secunda. marcand pentru 1-1 prin Ezzalzouli in minutul 71 si pentru 2-1 prin acelasi Ezzalzouli in minutul 84.

Real Sociedad – Getafe (2-0): Real Sociedad a beneficiat de un penalty in minutul 44, ratat insa de Oyarzabal. Pana la urma la pauza se intra cu avantaj pentru gazde, Oyarzabal marcand in cele din urma in minutul 45+2. Sociedad avea sa se desprinda in minutul 60 prin Kubo stabilind astfel scorul final 2-0.

Vallecano – Atl. Madrid (1-2): Atletico marca prima, in minutul 22 prin Molina. Dupa doar 2 minute, avantajul avea sa se mareasca dupa reusita lui Hermoso, minutul 24. Situatia gazdelor se ingreuna in minutul 62, cand Lejeune incasa un cartonas rosu pentru tinere. Gazdele avea sa marcheze in finalul meciului, mai exact minutul 85 prin Fran Garcia.

LaLiga etapa 28: Meciuri spectaculoase

Espanyol – Ath. Bilbao (1-2): Oaspetii intrau in avantaj la cabine dupa reuista lui Inaki Williams din minutul 22, insa gazdele reusisera sa egaleze in minutul 45 prin Braithwaite dar golul a fost anulat pentru hent. Fratele lui Inaki, Nico Williams marca pentru 0-2 in minutul 75. Espanyol marca pentru 1-2 in minutul 90 prin Darder. Meciul avea a se incheia cu un cartonas rosu penru gazde, Vidl incasand 2 galbene intr-un minut.

Almeria – Valencia (2-1): O prima repriza tensionata dar fara goluri. Punctul culminant al meciului a fost repriza secunda, in minutul 49 Almeria marca prin Melero. In minutul 58 Babic majora avantajul gazdelor. Valencia avea sa marcheze golul de onoar prin Castillejo in minutul 61.

Sevilla – Celta Vigo (2-2): Sevilla ramanea in inferioaritate inca din minutul 10, dupa ce Gueye era elimat dupa incasarea a 2 cartonase galbene. La pauza avea a se intra cu avantaj pentru gazde, in minutul 43 En Nesyri marca. Finalul meciului a fost unul foarte incins, in minutul 81 Acuna ducea scorul la 2-0. Oaspetii reuseau sa salveze un punct dupa reusitele lui Rodriguez din minutul 89 si Paciencia din minutul 90+3. Meciulse incheia cu inca un cartonas rosu pentru gazde, Acuna fiind eliminat in minutul 90+5 pentru comportament nesportiv.

Valladolid – Mallorca (3-3):  Cel mai spectaculos meci al acestei etape, cu doua intoarceri de scor. Valladolid deschidea scorul si intra in avantaj la pauza cu acest gol al lui Perez din minutul 33. Mallorca intorcea scorul cu 2 goluri marcate in 5 minute, Muriqi egala in mintul 53, iar Morlanes ducea scoru la 1-2 in minutul 58. Avea sa mai aiba loc o intoarcere de scor, de data aceasta pentru gazde, egaland prin Amallah in minutul 68 si trecand in avantaj prin golul lui Monchu din minutul 86. Scorul final avea sa fie egalitate, Muriqi consacrandu-si dubla din penalty in minutul 90+4.

Real Madrid – Villareal (2-3): Real deschidea scorul prin autogolul lui Torres din minutul 16. La pazua se intra le egalitate dupa reusita lui Chukwueze din mintul 39. Real trecea din nou in avanatj in debutul reprizei secunde, minutul 48 marcand Vinicius. Villareal avea sa intoarca scorul cu 2 goluri marcat in 10 minute, Morelos egaland la 2 in minutul 70, iar Chukwueze marcand oentru 2-3 in minutul 80.

Clasament dupa etapa 28: Primele sase