Biletul zilei - 05.03.2023

LaLiga etapa 24: Barcelona mareste avansul in etapa spectacolului!

Sevilla doreste sa uite cat mai repede aceasta etapa fiind invinsa categoric de catre Atl. Madrid. Real Madrid la randul sau vreau sa treaca repede peste aceasta etapa, nereuisnd sa reduca diferenta fata de Barcelona ba chiar din contra.

LaLiga etapa 24: Surprize

Betis – Real Madrid (0-0): Real Madrid face alt pas gresit in lupta la titlu. In prima repriza Real Madrid reusise sa marcheze prin Bezema in minutul 12 insa golul avea a fis anulat in urma unui hent. Meciul avea sa se incheie cu acelasi scor cu care a inceput.

Mallorca – Elche (0-1): Elche inregistreaza a doua victorie in aceasta editie de LaLiga insa ramane ultima clasata. Meciul parea a se indrepta spre o remiza alba, insa minutele de final aduc un final neasteptat. In minutul 88 Elche marcheaza prin Boye. In minutul 97 Muriqi avea avea sa egaleze pentru Mallorca insa golul fiind anulat pentru fault, aduce o victorie cu emotii pentru Elche.

Real Sociedad – Cadiz (0-0): Bascii fac un nou pas gresit in lupta pentru Champions League, nereusind sa castige de 3 etape. Meciul a fost dominat in mare parte de catre Sociedad insa fara a ajuta la ceva in vederea scorului final.

LaLiga etapa 24: Favorite care s-au impus

Barcelona – Valencia (1-0): Barcelona a intalnit astazi o Valencia care nu este in forma de altadata. Catalanii au deschis scorul foarte repede in aceasta partida, in minutul 15 marcand Raphinha. A doua repriza incepe cu Barcelona in fata golului 2, insa Torres avea sa rateze lovitura de pedeapsa, scorul ramanand 1-0. In minutul 59 Araujo o lasa pe Barcelona in inferioritate numerica, anutandu-se un final de partida tensionant. Pana la finalul meciului nu avea a se mai marca, Barcelona impunandu-se astfel la limita in acest duel.

LaLiga etapa 24: Meciuri spectaculoase

Getafe – Girona (3-2): O prima repriza de vis pentru Getafe asigura punctele pentru gazde. In minutul 2 Unal duce scorul la 1-0, urmand ca in minutul 14 acelasi Unal sa duca scorul la 2-0 dupa transformarea unui penalty. Pana la finalul primei reprize avea a se mai marca odata, in minutul 43 Mayoral duce scorul la 3-0. Getfae s-a culcat oe o ureche dupa ce s-a vazut cu 3 goluri avantaj. In minutul 54 Girona reduce din diferenta prin Castellanos, in minutul 80 Gutierez duce scorul la 3-2 anuntand astfel un final intens al meciului, dara fara rezutate pentru Girona.

Valladolid – Espanyol (2-1): Valladolid intra in avantaj la pauza dupa golul lui Snachez din minutul 25. A doua repriza aduce desprinderea pentru gazde, in minutul 62 Agaudo marcand pentru 2-0. Ultimul gol al meciului a fost marcat de catre Braithwaite in minutul 87, scor final 2-1.

Atl. Madrid – Sevilla (6-1): Madrilenii fac instructie pe Metropolitano cu Sevilla. Atl. Madrid avea sa deschida scorul in minutul 23 prin golul lui Depay, care in minutul 26 consacrandu-si dubla duce scorul la 2-0. Minutul 39 aduce golul Sevilliei, En Nesyri ducea scorul la 2-1. A doua repriza aduce dezlantuirea gazdelor, in  inutyul 53 Griezmann duce scorul la 3-1. In minutul 69 Atletico isi marea avantajul in urma golului lui Carrasco. Sevilla rateaza sansa reducerii din diferenta prin Rakitic care in minutul 74 rateaza un penalty. Finalul meciului aduce alte doua goluri pentru Atletico, ambele marcate de catre Morata in minutele 76 si 90+2.

LaLiga etapa 24: Alte rezultate

Almeria – Villareal (0-2): ’76 Moreno (0-1), ’88 Morelos (0-2)

Rayo Vallecano – Ath. Bilbao (0-0)

Clasament dupa etapa 24: Primele sase