Biletul zilei - 02.02.2023

LaLiga etapa 23: Barcelona face pasi gresiti in lupta la titlu!

LaLiga etapa 23: Surprize

Almeria – Barcelona (1-0): Liderul din LaLiga nu a reusit sa plece cu puncte din deplasarea de la Almeria, astfel dadand sansa celor de la Real sa reduca diferenta de puncte. Golul decisiv a fost marcat de catre Toure in minutul 24.

Valencia – Sociedad (1-0): Angrenata in lupta la cupele europene, Sociedad pleaca invinsa de pe terenul celor de la Valencia, dupa autogolul lui Zubeldia din minutul 40.

LaLiga etapa 23: Meciuri spectaculoase

Real Madrid – Atletico Madrid (1-1): Derbyul Madridului a fost unul foarte aprins. Dupa o prima repriza fara goluri, Atletico avea sa ramana in inferioritate numeirca dupa eliminarea lui Correa din minutul 64. Scorul a fost deschis in ultimele 20 de minute, in minutul 78 Gimenez ducea scorul la 0-1. Real reuseste sa egaleze prin golul tanarului Rodriguez din minutul 85.

Elche – Betis (2-3): Elche a inceput in forta acest duel. In minutul 7 Fidel ducea scorul la 1-0 dupa transformarea unui penalty. Dupa doar 2 minute, Boye duce scorul la 2-0. A doua repriza a fost una abasoliut fantastica, in minutul 57 si 58 Elche incaseaza doua cartonase rosii, pe teren Magllan incasseaza primul cartonas, urmand ca Cheikh sa il incaseze pe al doilea inafara terenului. In minutul 65, Iglesias reduce din diferenta dintr-un penalty, urmand ca in minutul 68 Miranda sa restabileasca egalitatea. Iglesias a avut sansa sa o duca pe Betis in avantaj in minutul 88 insa a ratat lovitura de pedeapsa. Cea de a treia locitura de pedeapsa a celor de la Betis a fost transformat de catre Willian Jose in minutul 90+5, astfel scorul devenind 2-3.

Celta Vigo – Valladolid (3-0): Dupa o prima repriza foarte buna a gazdelor, Celta avea sa intre in avantaj la pauza cu scorul de 2-0. Mai intai marcand Seferovic in minutul 17 si Veiga in minutul 32. A doua repriza aduce un nou gol pentru Celta, Veiga conturandu-si astfel dubla.

Ath. Bilbao – Girona (3-2): Gazdele au reusit sa marcheze de 4 ori in acest duel, insa din pacate doua dintre acestea fiind in propri poarta. Minutul 4 aduce deschiderea scorului, A. Garcia marcheaza in minutul 4 pentru 0-1. Primul autogol al gazdelor a venit in minutul 19, cand de Marcos dupa ce greseste poarta duce scorul la 0-2. Berchiche avea sa reduca din dieferenta in minutul 35, insa prima repriza avea a se incheia cu un nou autogol al gazdelor, de aceasta data Vesga gresind poarta in minutul 45+1. Ultima reusit a partidei poarta numele lui Garcia R., gol marcat in minutul 89.

Sevilla – Osasuna (2-3): Prima repriza aduce si primul gol al meciului, D. Garcia ducea scorul la 0-1 in minutul 18. A doua repriza a adus spectacolul acestui meci. In minutul 63 Gudelj restabilea egalitatea. In minutul 67, Fernando marcheaza in proprie poarta si duce scorul la 1-2. Sevilla avea sa egaleze din nou, de data aceasta  prin En Nesyri in minutul 78. Osasuna trece din nou in avantaj in aceasta partida, de data aceasta fara a mai fi egalati, Ezzalzouli marcheaza in minutul 85, scor final 2-3.

LaLiga etapa 23: Alte rezultate

Espanyol – Mallorca (2-1): ’22 Braithwaite (1-0), ’41 Muriqi (1-1), ’51 Braithwaite (2-1)

Cadiz – Rayo Vallecano (1-0): ’74 Guardiola

Villareal – Getafe (2-1): ‘9 Unal (0-1), ’44 Chukwueze (1-1), ’52 Morales (2-1)

Clasament dupa etapa 23: Primele sase