Rezumat La Liga etapa 38

La Liga etapa 38: O runda nebuna aduce al doilea titlu in sapte sezoane pentru Atletico Madrid

Fanii celor de la Atletico Madrid au trecut prin toate senzatiile in ultimele doua etape. Este adevarat, totul s-a incheiat cu bine pentru ei, acestia fiind insa condusi in ambele meciuri. Alte rezultate care s-au produs in weekend veti afla consultand acest rezumat La Liga etapa 38. Tot de aici descoperim si ce echipa s-a salvat de retrogradadre incheind campionatul cu doua victorii.

Rezumat La Liga etapa 38 – Echipe favorite care au invins

Valladolid – Atletico Madrid: 1-2

La pauza Atletico Madrid nu putem spune ca se simtea bine, fiind condusa de catre Valladolid. Este adevarat, Real Madrid era condusa si ea in meciul cu Villarreal. Golul lui Valladolid era inscris in minutul 18 de catre Oscar Plano. Correa egala pentru “plapumari” in minutul 57. La fel ca etapa trecuta, golul victoriei formatiei antrenate de Diego Simeone era marcat de Luis Suarez, la jumatatea reprizei secunde.

Astfel, Atletico Madrid a obtinut 4 victorii in precedentele 5 etape. Remiza din acest interval se inregistra pe Camp Nou, impotriva Barcelonei. Toate victoriile veneau la o diferenta de un gol, aceasta fiind a doua etapa la rand in care Atletico Madrid era obligata sa revina. De cealalta parte, Valladolid se afla la a patra infrangere consecutiva.

Osasuna – Real Sociedad: 0-1

Singurul gol al partidei venea destul de tarziu. Acesta era inscris in minutul 86, de catre suedezul Alexander Isak. Jocul a fost unul modest, fiecare din cele doua formatii expediind un singur sut pe poarta. A fost a treia victorie din precedentele 4 runde obtinuta de Real Sociedad. Infrangerea din acest interval o inregistra in fata campioanei Atletico Madrid. In schimb, Osasuna incheie campionatul cu doua infrangeri, cea de runda trecuta fiind suferita contra lui Atletico Madrid.

Sevilla – Granada: 1-0

A fost o partida mai degraba modesta, fiecare dintre cele doua formatii expediind doua suturi pe poarta. Lucru deloc de condamnat, avand in vedere ca nici Sevilla, insa nici Alaves nu mai aveau nicio miza. Singurul gol al partidei era marcat in al doilea minut de prelungire al partidei. Autorul sau era Alejandro Gomez.

A fost a doua victorie din precedentele 3 etape pentru Sevilla, ambele venind fara sa primeasca gol. Infrangerea din acest interval o suferea in deplasare cu Villarreal, scor 0-4. De partea cealalta, pentru Alaves sunt primele puncte pierdute in precedentele 3 runde. In celelalte doua le invingea acasa pe Granada, respectiv in deplasare pe Elche.

Rezumat La Liga etapa 38 – Surprize

Levante – Cadiz: 2-2

La pauza oaspetii conduceau cu 2-1, insa gazdele marcau primele. Autorul golului era Marti Roger, care inscria in minutul 8. Sase minute mai tarziu Negredo aducea egalarea, pentru ca in minutul 32 Akapo sa stabileasca scorul pauzei. Singurul gol din repriza secunda era marcat de Melero, in minutul 58.

Nicio victorie nu a obtinut Huesca in precedentele 8 etape, in 3 din ultimele 4 obtinand 3 puncte. De partea cealalta, pentru Cadiz este prima remiza din ultimele 5 etape. In acest interval mai inregistra doua victorii si doua infrangeri.

Rezumat La Liga etapa 38 – Meciuri spectaculoase

Huesca – Valencia: 0-0

Am avut o partida spectaculoasa intre doua echipe aflate in a doua jumatate a clasamentului, chiar daca nu am asistat la niciun gol. Huesca expedia 8 suturi pe poarta, iar Valencia 4. Doua victorii, o remiza si o infrangere este bilantul Valenciei in precedentele 4 etape. Singura infrangere o suferea in deplasare, contra Sevillei. De cealalta parte, Huesca are doua victorii, doua infrangeri si o remiza in ultimele 5 runde. Cele 7 puncte obtinute in acest interval nu au ajutat-o insa sa scape de retrogradare.

Rezumat La Liga etapa 38 – Alte rezultate

Elche – Bilbao: 2-0

1-0: Boye (28); 2-0: Guti (73)

Celta Vigo – Betis: 2-3

1-0: Aspas (penalty, 32); 2-0: Mendez (49); 2-1: B.Iglesias (penalty, 53); 2-2: Fekir (69); 2-3: V.Ruiz (73); Cartonas rosu Tello (Betis, 76, primul luandu-l cu un minut inainte).

Granada – Getafe: 0-0

Real Madrid – Villarreal: 2-1

0-1: Pino (20); Gol anulat Benzema (Real Madrid, 58); 1-1: Benzema (87); 2-1: Modric (90+2)

Eibar – Barcelona: 0-1

0-1: Griezmann (81)

Clasament

Este al doilea titlu in 7 sezoane pentru Atletico Madrid, precedentul fiind cucerit tot cu Simeone pe banca. In total acestia au ajuns la 11 titluri. Real Madrid, a doua clasata, a incheiat la doua puncte in spatele “plapumarilor”. Barcelona a reusit sa isi pastreze pozitia a treia, Sevilla incheind pe locul 4. Real Sociedad si Betis se califica in grupele Europa League, iar Villarreal in play-offul Conference League. Asta doar daca nu va castiga finala Europa League cu Manchester United, caz in care se va califica in grupele Champions League. Barcelona are cel mai bun atac, cu 85 goluri, cea mai solida defensiva revenindu-i campioanei Atletico Madrid, care a primit 25 goluri.

Interesant este ca 6 din ultimele 9 clasate au reusit sa nu fie invinse in aceasta runda. Cele ce nu au reusit asta au fost ultimele doua clasate, Valladolid si Eibar, dar si Alaves. Primelor doua echipe li se va alatura in Segunda Division Huesca. Cea mai slaba ofensiva o are Eibar, care a marcat 29 goluri. Cea mai proasta aparare o vedem la Granada, care a primit 65 goluri.

Golgheteri

Lionel Messi (Barcelona) este golgheterul acestui sezon de La Liga, argentinianul marcand 30 goluri. Este al cincilea sezon la rand in care Messi cucereste titlul de golgheter. Pozitia a doua in acest clasament este ocupata de doi jucatori. Este vorba de Benzema (Real Madrid) si Gerard Moreno (Villarreal), cu 23 reusite fiecare. Urmeaza Luis Suarez (Atletico Madrid), care a marcat de 21 ori.