Rezumat La Liga etapa 37

La Liga etapa 37: Intoarcerea de scor spectaculoasa a lui Atletico Madrid ii pastreaza intacte sansele la titlu

Toate cele 10 partide ale acestei etape din La Liga s-au desfasurat la aceeasi ora, lucrurile incingandu-se tot mai tare pe masura ce meciurile se apropiau de final. Fanii celor doua echipe din Madrid care se bat la titlu au trecut de la agonie la extaz si viceversa in decurs de doar cateva minute. Intr-un final, Atletico Madrid s-a impus in meciul cu Osasuna, fiind in continuare in fata rivalei sale locale. Din acest rezumat La Liga etapa 37 aflati si rezultatele celorlalte formatii din top 4. De asemenea, descoperim si prima echipa care sezonul viitor va juca in liga secunda. Restul urmeaza a se decide in ultima runda.

Rezumat La Liga etapa 37 – Echipe favorite care au castigat

Real Sociedad – Valladolid: 4-1

Pentru Real Sociedad aceasta a fost a patra victorie in ultiimele 6 etape. Infrangerile le suferea in deplasare, cu Atletico Madrid is Huesca. In schimb, Valladolid se afla la a treia infrangere consecutiva. O singura victorie reusea Valladolid in precedentele 18 etape.

Atletico Madrid – Osasuna: 2-1

Atletico se afla la a treia victorie in precedentele 4 runde, remiza din acest interval inregistrand-o in deplasare in fata Barcelonei. De cealalta parte, Osasuna a suferit a treia infrangere din ultimele 5 etape. Celelalte doua esecuri veneau tot in deplasare, adversare fiind Celta Vigo si Real Madrid.

Rezumat La Liga etapa 37 – Surprize

Barcelona – Celta Vigo: 1-2

Messi deschidea scorul pentru gazde in minutul 28 si se parea ca formatia catalana nu va avea emotii in a obtine victoria. Nu s-a intamplat insa asa, Santi Mina egaland 10 minute mai tarziu. Acelasi Santi Mina aducea victoria Celtei Vigo, acesta inscriind in minutul 89. Trebuie spus ca Barcelona ramanea in inferioritate numerica din minutul 83, cand Lenglet era eliminat. Acesta primise primul cartonas galben cu doar 10 minute mai devreme.

A fost a cincea victorie la rand pentru Celta Vigo, care in precedenta deplasare o invingea pe Villarreal. In schimb, pentru Barcelona este al treilea pas gresit la rand, dupa remizele de pe teren propriu cu Atletico Madrid, respectiv din deplasare cu Levante.

Rezumat La Liga etapa 37 – Meciuri spectaculoase

Opt suturi pe poarta expedia Real Sociead in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. Invingatoarea se stia inca de la pauza, cand formatia gazda conducea cu 4-0. Isak deschidea scorul dupa doar 6 minute, tot el majorand diferenta in minutul 16. David Silva marca si el in minutul 28, scorul pauzei fiind stabilit in minutul 35 de Januzaj, care transforma un penalty. In minutul 51 diferenta se putea majora la 5 goluri, insa reusita lui Portu era anulata, dupa vizionarea VAR. Golul de onoare al oaspetilor era marcat in minutul 82 de catre Marcos Andre.

Valencia – Eibar: 4-1

Eibar expedia 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei, insa, cu toate acestea, pierdea la o diferenta de 3 goluri. Partida era rezolvata inca din prima jumatate de ora, cand “liliecii” conduceau cu 3-0. Guedes deschidea scorul in minutul 3, Soler majorand diferenta in minutul 19. Acelasi Soler ducea scorul la 3-0 in minutul 30. Scorul pauzei era stabilit de Bryan Gil, care reducea din handicap in minutul 38. In repriza secunda se mai inscria un gol, Guedes fiind cel ce o facea in minutul 49.

Liderul Atletico Madrid expedia 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doua ale formatiei oaspete. Savic putea deschide scorul pentru gazde in minutul 59, golul sau fiind insa anulat dupa vizionarea VAR. Socul se producea cu un sfert de ora inainte de final, cand Budimir deschidea scorul pentru Osasuna. Renan Lodi aducea egalarea in minutul 82, fundasul brazilian aflandu-se la primul gol din acest sezon pentru “plapumari”. Victoria formatiei antrenate de Diego Simeone era adusa de Luis Suarez, care puncta in minutul 88.

Alaves – Granada: 4-2

Granada marca in acest meci la fiecare sut pe poarta avut. De cealalta parte, Alaves expedia 9 suturi pe poarta. Pere Pons deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 8, Ruben Duarte majorand diferenta in minutul 21. Scorul pauzei il stabilea Molina, care reducea din handicap in minutul 31. Egalarea venea in minutul 63 de la Puertas. Joselu le readucea pe gazde in avantaj in minutul 66, sase minute mai tarziu Rioja stabilind scorul final.

Alaves vine dupa doua victorii, din ultimele 5 etape suferind o singura infrangere. Se intampla in fata lui Eibar, Alaves pierzand acea partida cu 0-3 in deplasare. De partea cealalta, Granada se afla la a patra infrangere la rand. Celelalte 3 se petreceau contra lui Cadiz, Betis si Real Madrid.

Rezumat La Liga etapa 37 – Alte rezultate

Villarreal – Sevilla: 4-0

1-0: Bacca (34); 2-0: Bacca (47); Cartonas rosu Diego Carlos (Sevilla, 52); 3-0: G.Moreno (66); 4-0: Bacca (79)

Getafe – Levante: 2-1

1-0: Alena (13); 1-1: Melero (30); 2-1: Kubo (84); Cartonas rosu Timor (Getafe, 90+1)

Cadiz –  Elche: 1-3

1-0: Jose Mari (penalty, 15); Gol anulat VAR (Elche, 49); 1-1: Milla (58); 1-2: D.Gonzalez (64); 1-3: Fidel (88)

Betis – Huesca: 1-0

1-0: B.Iglesias (penalty, 57); Cartonas rosu Escriche (Huesca, 90+4)

Bilbao – Real Madrid: 0-1

0-1: Nacho (68); Cartonas rosu Raul Garcia (Bilbao, 89)

Rezumat La Liga etapa 37 – Clasament

Diferenta dintre cele doua echipe din Madrid a ramas de doua puncte in favoarea lui Atletico. Pe pozitia a treia se situeaza Barcelona, aflata la 5 puncte in spatele lui Real Madrid si la doua puncte in fata Sevillei. Lupta pentru Europa League este si ea una foarte stransa, Real Sociedad aflandu-se la 1 punct in fata lui Betis si Villarreal. Intre Real Sociedad si Villarreal se inregistra in ambele partide o remiza cu doua goluri, Real Sociedad avand un golaveraj de +20, fata de +17 al lui Villarreal. Real Sociedad are avantajul meciurilor directe cu Betis, in vreme ce Betis are avantajul intalnirilor directe cu Villarreal. Cel mai bun atac il are Barcelona, care a marcat 84 goluri, cea mai solida defensiva apartinandu-i lui Atletico Madrid, cu 24 goluri primite.

In subsolul clasamentului, Eibar a retrogradat dupa aceasta runda. Pe penultima pozitie o gasim pe Valladolid, aflata la doua puncte in spatele lui Elche si a Huescai. “Lanterna rosie” Eibar are 3 puncte in spatele lui Elche si a Huescai, neavand insa avantaj cu niciuna dintre cele doua. Cea mai slaba ofensiva ii apartine lui Getafe, care a marcat 28 goluri. Apararea cea mai proasta o are Granada, cu 65 goluri primite.

Cu golul din aceasta runda, Lionel Messi (Barcelona) a ajuns la cota 30. Pozitia secunda este ocupata de Gerard Moreno (Villarreal), care are 23 reusite. Podiumul este completat de Karim Benzema (Real Madrid), care are 22 reusite. Pe locul 4 se situeaza Luis Suarez (Atletico Madrid), care a marcat de 20 ori.