La Liga etapa 36: Barcelona iese din lupta pentru titlu, dupa un nou pas gresit

Un nou pas gresit al Barcelonei ii ofera acesteia doar sanse teoretice la castigarea titlului. Lupta se va da intre Atletico Madrid si Real Madrid, fiind foarte probabil ca titlul sa se decida in ultima etapa. Din acest rezumat La Liga etapa 36 observam ca Barcelona poate pierde chiar si pozitia a treia. De asemenea, descoperim o lupta foarte stransa atat pentru ocuparea unui loc de Europa League, cat si pentru evitarea retrogradarii.

Rezumat La Liga etapa 36 – Echipe favorite care au invins

Granada – Real Madrid: 1-4

Real Madrid nu a mai fost invinsa in campionat din 30 ianuarie, in acest interval obtinand 11 victorii si 5 remize. De partea cealalta, Granada se afla la a treia infrangere la rand.

Rezumat La Liga etapa 36 – Surprize

Levante – Barcelona: 3-3

A fost al treilea pas gresit comis de Barcelona in precedentele 4 etape. In urma cu doua runde obtinea o remiza alba pe teren propriu cu Atletico Madrid, in urma cu 4 etape pierzand tot pe teren propriu in fata Granadei. De cealalta parte, Levante are si ea doua remize la rand, dupa ce runda trecuta obtinea 1 punct in deplasare impotriva lui Alaves.

Rezumat La Liga etapa 36 – Meciuri spectaculoase

Sapte suturi pe poarta expedia Real Madrid in aceasta partida, fata de cele 5 ale adversarei. Modric deschidea scorul pentru “galactici” in minutul 17, Rodrygo stabilind scorul pauzei, dupa golul sau din prelungiri. Molina aducea ceva emotii pentru formatia antrenata de Zidane, reducand din handicap in minutul 71. Odriozola ii linistea insa repede pe suporterii “galacticilor”, aducand-o pe Real Madrid din nou la doua goluri diferenta dupa doar 4 minute. In minutul imediat urmator Benzema stabilea scorul final.

Catalanii conduceau cu 2-0 la pauza si pareau ca se indreapta spre o victorie destul de sigura. Golurile erau inscrise de Messi si Pedri in minutele 25, respectiv 34. Melero reducea insa din handicap in minutul 57, Jose Morales egaland doua minute mai tarziu. In minutul 64 Dembele marca golul prin care catalanii preluau din nou conducerea. Cand aproape toata lumea credea ca echipa catalana a obtinut victoria venea golul egalizator al lui Levante. Acesta era inscris in minutul 83 de catre Sergio Leon. In mod surprinzator, Barcelona avea doar 5 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 6 ale adversarei.

Atletico Madrid – Real Sociedad: 2-1

In aceasta partida gazdele expediau doar 4 suturi pe poarta, fata de 7 ale adversarei. Cele 7 suturi ale lui Real Sociedad nu erau insa suficiente pentru ca aceasta sa obtina vreun punct. La pauza Atletico Madrid conducea cu 2-0, dupa golurile marcate de Carrasco si Correa in minutele 16, respectiv 28. Handicapul era redus cu 7 minute inainte de final de catre Zubeldia.

A fost doar a doua victorie din ultimele 4 etape pentru Atletico Madrid, suficient insa cat sa isi pastreze pozitia de lider. Runda trecuta remiza in deplasare cu Barcelona, celalalt pas gresit comitandu-l in deplasare cu Bilbao, cand pierdea cu scorul de 1-2. De cealalta parte, Real Sociedad are 3 victorii si doua infrangeri in precedentele 5 etape.

Rezumat La Liga etapa 36 – Alte rezultate

Osasuna – Cadiz: 3-2

1-0: Budimir (38); 1-1: Saponjic (penalty, 49); 2-1: Budimir, 75); 3-1: R.Torres (penalty, 86); 3-2: Perea (90+1)

Rezumat La Liga etapa 36 – Clasament

Cu doua etape inainte de final, Atletico Madrid ramane lider in La Liga, la doua puncte in fata lui Real Madrid si la 4 puncte in fata Barcelonei. In cazul unei egalitati de puncte la finalul sezonului intre cele doua formatii din Madrid, titlul ar merge la Real Madrid, care are avantajul meciurilor directe. Pozitia a patra este ocupata de Sevilla, care are doua puncte in spatele Barcelonei. Diferenta dintre Sevilla si urmatoarea clasata este de 18 puncte. Pe locul 5 o gasim pe Real Sociedad, care are 1 punct in fata lui Betis si a lui Villarreal. Pozitia a opta este ocupata de Celta Vigo, aflata la 5 puncte in spatele celor de la Betis si Villarreal. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, care a marcat 83 goluri. Cea mai solida aparare o gasim la Atletico Madrid, cu 23 goluri primite.

In subsolul clasamentului avem o lupta stransa pentru evitarea retrogradarii. In “zona rosie” le gasim pe Valladolid, Elche si Eibar. Valladolid are 31 puncte, in vreme ce ultimele doua formatii au 30 puncte. Datorita victoriei din aceasta etapa, Huesca a scapat de “zona rosie”, aflandu-se pe locul 17, cu 33 puncte. Pe 16 se afla Getafe, cu 34 puncte, iar pe 15 Alaves, cu 35 puncte. Oricare dintre aceste formatii pot retrograda. Cea mai proasta forma de moment dintre aceste formatii o are Getafe. De asemenea, acesteia ii revine si cel mai slab atac, cu 26 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o are Granada, ocupanta pozitiei a zecea primind 61 goluri.

Lionel Messi (Barcelona) a ajuns la 29 goluri, avand 7 peste urmatoarele doua pozitii. Podiumul este completat de Benzema (Real Madrid) si Gerard Moreno (Villarreal). Pe pozitia a patra il gasim pe Luis Suarez (Atletico Madrid). Uruguayanul care nu a mai marcat de aproape doua luni are 19 goluri.

Program etapa 37

Pe 16 mai, incepand cu ora 19:30, vor incepe toate cele 10 partide din penultima runda de La Liga. Atletico Madrid si Barcelona vor juca pe teren propriu, iar Real Madrid si Sevilla in deplasare. “Plapumarii” urmeaza a o intalni pe Osasuna, Barcelona pe Celta Vigo, Real Madrid pe Bilbao, iar Sevilla pe Villarreal.