Rezumat La Liga etapa 35

La Liga etapa 35: Diferenta de puncte dintre primele 4 clasate ramane aceeasi ca etapa trecuta

A fost o etapa in care s-au petrecut destule surprize si in care s-au marcat destule goluri. Paradoxal, singurul duel in care nu s-a inscris a fost derbyul dintre Barcelona si Atletico Madrid. Cu o remiza s-a incheiat si celalalt derby al rundei, in care Real Madrid o intalnea pe Sevilla. Care a fost partida ce a avut cele mai multe goluri aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 35. Tot de aici veti descoperi ca avem o lupta aprinsa nu doar pentru titlu, insa si pentru evitarea retrogradarii.

Rezumat La Liga etapa 35 – Echipe favorite care au invins

Real Sociedad – Elche: 2-0

Misiunea formatiei gazda se simplifica in minutul 11, cand Raul Guti o lasa pe Elche in inferioritate numerica. Sociedad putea deschide scorul in minutul 27, cand golul marcat de Monreal era anulat dupa vizionarea VAR pe motiv de offside. Deschiderea de scor venea abia in minutul 72, Elustondo fiind autorul golului. Diferenta era majorata in al doilea minut de prelungire de catre Oyarzabal.

Este a treia victorie din precedentele 4 runde pentru Real Sociedad. Infrangerea din acest interval o suferea in deplasare contra Huescai. In schimb, Elche suferea 4 infangeri in ultimele 6 etape. In cele 4 esecuri inscria un singur gol.

Rezumat La Liga etapa 35 – Surprize

Cadiz – Huesca: 2-1

Cadiz era deja lipsita de griji si se credea ca ii va oferi victoria pe tava Huescai, care are nevoie ca de aer de puncte, pentru a scapa de retrogradare. Nu a fost insa asa, toate cele 3 goluri fiind marcate in prima repriza. Dupa 40 minute insa, scorul era 0-0. Gazdele deschideau scorul in minutul 43, autorul golului find Marcos Mauro. Egalarea venea in primul minut de prelungire de la Rafael Mir. Cadiz prelua conducerea din nou in cel de-al doilea minut de prelungire. Reusita era un autogol, Gaston Silva fiind cel ce isi introducea mingea in proprie poarta.

Patru victorii, doua remize si o infrangere este bilantul lui Cadiz in ultimele 7 runde. In schimb, pentru Huesca aceasta este a patra infrangere suferita in precedentele 5 partide de campionat.

Getafe – Eibar: 0-1

“Lanterna rosie” este determinata sa nu retrogradeze, in aceasta runda invingand-o in deplasare pe Getafe. Singurul gol al partidei era marcat din penalty, in minutul 89. Penaltyul il transforma Recio. A fost a doua victorie la rand pentru Eibar, care runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Alaves cu scorul de 3-0. In schimb, pentru Getafe aceasta este a treia infrangere din ultimele 4 etape.

Villarreal – Celta Vigo: 2-4

A fost a treia victorie la rand pentru Celta Vigo, precedentele obtinandu-le pe teren propriu cu Levante si Osasuna. De partea cealalta, pentru Villarreal este a treia infrangere din precedentele 4 partide de campionat.

Rezumat La Liga etapa 35 – Meciuri spectaculoase

Formatia gazda expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, pe cand oaspetii aveau 6 asemenea suturi. Santi Mina deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 19, Moi Gomez egaland pentru “submarinul galben” in minutul 25. Noua minute mai tarziu Santi Mina o readucea in avantaj pe Celta Vigo, transformand un penalty. Oaspetii mai primeau un penalty pana la pauza, Brais Mendez transformandu-l in al treilea minut de prelungire. Centralul a avut nevoie de VAR pentru a acorda penalty, initial acordand lovitura libera de la maginea careului. De mentionat ca in minutul 40 Araujo vedea cartonasul rosu de la oaspeti, insa dupa consultarea VAR arbitrul a retras sanctiunea. In schimb, centralul a acordat doua cartonase rosii pentru doi jucatori de pe banca Villarrealului, pentru proteste, imediat dupa inscrierea golului din penalty. Centralul partidei a fost David Jimenez.

In a doua repriza Augusto Solari marea diferenta oaspetilor la 3 goluri. Asta se intampla in minutul 57. Gerard Moreno stabilea scorul final in minutul 87, transformand un penalty. In minutul imediat urmator Facundo Ferreyra era eliminat de la oaspeti.

Barcelona – Atletico Madrid: 0-0

Desi nu se inscria niciun gol in acest derby, se expediau nu mai putin de 13 suturi pe poarta. Atletico Madrid expedia 6 asemenea suturi, toate in prima repriza, daca va vine sa credeti. Trei victorii, o remiza si o infrangere este bilantul Barcelonei in ultimele 5 meciuri de La Liga. Infrangerea o suferea pe teren propriu cu Granada. Acelasi bilant gasim si in cele mai recente 5 etape disputate de catre Atletico Madrid. Esecul din acest interval il suferea in deplasare cu Bilbao.

Betis – Granada: 2-1

Sase suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de cele cinci ale oaspetilor. Singurul gol al primei reprize venea in minutul 39, pentru Betis marcand Borja Iglesias. Egalarea venea in minutul 66, de la Machis. Acelasi Borja Iglesias aducea toate cele 3 puncte celor de la Betis, acesta marcand cu 3 minute inainte de final.

Betis este neinvinsa in ultimele 7 etape, aceasta fiind insa prima victorie din acest interval. Dintre cele 6 remize remarcam una cu Real Madrid si alta cu Atletico Madrid. In schimb, pentru Granada este a treia infrangere din ultimele 4 runde.

Rezumat La Liga etapa 35 – Alte rezultate

Alaves – Levante: 2-2

1-0: Pons (30); 1-1: Morales (36); 1-2: Morales (42); 2-2: Joselu (87)

Bilbao – Osasuna: 2-2

1-0: Morcillo (1); 1-1: Brasanac (12); 2-1: Sancet (62); 2-2: Budimir (89)

Valencia – Valladolid: 3-0

1-0: Max Gomez (45+1); 2-0: Max Gomez (48); 3-0: Correia (89)

Real Madrid – Sevilla: 2-2

Gol anulat VAR (Real Madrid, 12); 0-1: Fernando (22); 1-1: Asensio (67); 1-2: Rakitic (penalty, 78); 2-2: Hazard (90+4)

Rezumat La Liga etapa 35 – Clasament

Liderul Atletico Madrid ramane si dupa aceasta etapa la doua puncte in fata lui Real Madrid si a Barcelonei. Pozitia a patra este ocupata de Sevilla, situata la 4 puncte in spatele lui Real Madrid si a Barcelonei. Pe urmatoarele 3 pozitii le gasim pe Real Sociedad, Betis si Villarreal, fiecare avand o diferenta de doua puncte fata de urmatoarea clasata. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, care a marcat 80 goluri, defensiva cea mai solida avand-o Atletico Madrid, care a primit 22 goluri.

In “zona rosie” le avem pe Huesca, Elche si Eibar, niciuna nefiind insa retrogradata. Huesca si Elche au 30 puncte, iar Eibar 29 puncte. Locul 17 este ocupat de Valladolid, care are 31 puncte. Un punct mai sus se situeaza Alaves. Asadar, lupta din subsolul clasamentului este la fel de stransa ca lupta pentru titlu. Getafe are cel mai slab atac, cu 26 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii revine Granadei, care a primit 57 goluri.

Avantajul lui Messi (Barcelona) in fruntea clasamentului golgheterilor este unul linistitor, ce nu mai poate fi recuperat. Argentinianul are 28 reusite, cu 7 mai multe decat Benzema (Real Madrid) si Gerard Moreno (Villarreal). Locul 4 este ocupat de Luis Suarez (Atletico Madrid), care a marcat de 19 ori.