Biletul zilei - 14.05.2023

La Liga etapa 35: Real Madrid pierde din nou locul secund in campionat!

La Liga etapa 35: Suprize

Vallecano – Espanyol (1-2): Oaspetii marcheaza pentru 0-1 in minutul 23 prin Darder. De Tomas egala in minutul 42 din penalty. Golul decisiv al meciului era marcat de catre Melamed in minutul 59. Cu aceasta victorie oaspetii mentin aprinsa speranta salvarii de la retrogradare.

Valencia – Real Madrid (1-0): Real nu se regaseste dupa eliminarea din UCL. Gazdele s-ua impus la limita intr-un duel foarte controversat, intrerup pentru 10 minute in urma scandarilos rasiste la adresa lui Vinicius Jr. Singurul gol al meciului era marcat d ecatre Lopez in minutul 33. Meicul se incheia cu un cartonas rosu incasat de catre Vinicus Jr. in minutul 90+9.

La Liga etapa 35: Favorite care s-au impus

Ath. Bilbao – Celta Vigo (2-1): Gazdele intrau cu avantaj la pauza dupa reusita lui Williams din minutul 5. Celta egala in debutul reprizei secunde, minutul 50 prin Larsen. Bilbao avea sa revina in avantaj in minutul 54 prin reusita lui Berenguer.

Alt. Madrid – Osasuna (3-0): Carrasco deschidea scorul chiar inaintea pauzei, minutul 44. Saul Niguez majora avanrtajul gazdelor prin reuista sa din minutul 62. Angel Correa stabilea scorul final in minutul 82 din pasa lui de Paul.

La Liga etapa 35: Meciuri spectaculoase

Almeria – Mallorca (3-0): Gazdele o surclasau clar pe Mallorca in acest duel. La pauza se intra cu scorul de 2-0 dupa reuistele lui Lazaro din minutele 12 si 42. Lazaro avea sa mai marcheze odata in repriza secunda, stabilind o tripla si scorul final 3-0.

Girona – Villareal (1-2): Pino deschidea scorul prin reusita sa din minutul 9. Lopez egala in minutul 24 si stabilea scorul pauzei 1-1. Meciul se indrepta spre o remiza, insa Gerard Moreno avea sa ajute submarinul galben sa plece cu cele 3 puncte, cu golu din minutul 90+4.

Barcelona – Sociedad (1-2): Barcelona nu mai ofera rezultate dupa castigarea titlului. Merino deschidea scorul, marcand pentru 0-1 in minutul 5. Norvegianul Sorloth majora avantajul gazdelor prin reusita sa din minutul 72. Scorul final al ameciului era stabilit de catre Lewandowski in minutul 90.

La Liga etapa 35: Alte rezultate

Sevilla – Betis (0-0)

Getafe – Elche (1-1): ‘8 Munir El Haddadi (1-0), ’45+1 Boye (1-1)

Cadiz – Valladolid (2-0): ’69 Bongonda, ’76 Bongonda (penalty)

Clasament dupa etapa 35: Primele sapte