Rezumat La Liga etapa 34

La Liga etapa 34: Sperantele Sevillei la titlu au fost spulberate, dupa o infrangere pe teren propriu

Daca Atletico Madrid si Real Madrid au castigat in aceasta runda fara sa primeasca gol, nu la fel s-a intamplat si in cazul Barcelonei. Aceasta primea gol prima in meciul din deplasare cu Valencia, reusind insa sa intoarca scorul si, in final, sa castige. In schimb, Sevilla nu a putut tine pasul cu cele 3 echipe mari care se bat la titlu. Ce a facut aceasta, dar si ce derby ii asteapta pe andaluzi runda viitoare, veti afla lecturand acest rezumat La Liga etapa 34. Tot de aici aflam ca nu cunoastem niciuna dintre cele 3 formatii ce vor retrograda la final de campionat.

Rezumat La Liga etapa 34 – Echipe favorite ce au castigat

Elche – Atletico Madrid: 0-1

Liderul Atletico Madrid a avut 4 suturi pe poarta in aceasta partida, toate in prima repriza, cand deschidea scorul. Luis Suarez putea face asta in minutul 16, golul marcat de el fiind insa anulat, dupa vizionarea VAR. Sapte minute mai tarziu Marcos Llorente marca singurul gol al partidei. In repriza secunda Elche a avut 64% posesie, insa doar un sut pe poarta.

A fost a treia victorie reusita de Atletico Madrid in precedentele 4 etape. Infrangerea din acest interval o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Bilbao. Era singura partida dintre cele 4 in care formatia antrenata de Diego Simeone primea gol. De cealalta parte, Elche a suferit a treia infrangere din precedentele 5 runde.

Real Madrid – Osasuna: 2-0

“Galacticii” au avut ceva emotii in aceasta partida, desi se impuneau la doua goluri diferenta. Scorul era deschis insa abia in minutul 76, autorul golului fiind Militao, aflat la primul gol pentru Real Madrid in campionat de la sosirea lui. Patru minute mai tarziu Casemiro dubla avantajul elevilor antrenati de Zidane.

Real Madrid este neinvinsa din luna februarie, timp in care aduna in campionat zece victorii si patru rezultate de egalitate. De cealalta parte, Elche se afla la al doilea esec consecutiv. Acestea veneau dupa trei victorii, care si ele veneau dupa trei rezultate de egalitate.

Valencia – Barcelona: 2-3

Trei victorii au strans catalanii in ultimele 4 runde, singurul pas gresit venind, in mod inexplicabil, in restanta de pe teren propriu cu Granada. Atunci formatia catalana pierdea cu 1-2. De cealalta parte, Valencia obtinea 3 puncte in precedentele 6 etape, puncte stranse ca urmare a unor remize.

Rezumat La Liga etapa 34 – Surprize

Granada – Cadiz: 0-1

Singurul gol al partidei era marcat de Ruben Sobrino in minutul 39. Este primul sau gol din acest sezon de La Liga. Granada incheia partida in inferioritate numerica, dupa ce Soldado era eliminat in minutul 87. Soldado primea doua cartonase galbene la aceeasi faza, ambele pentru proteste la adresa arbitrului.

Cadiz a obtinut 11 puncte din precedentele 6 etape. Singura infrangere din acest interval o suferea pe teren propriu, cu Real Madrid. De partea cealalta, Granada obtinea trei victorii, suferind doua infrangeri in precedentele 5 runde.

Sevilla – Bilbao: 0-1

Ultima partida a etapei punea punct oricarei sperante a Sevillei la titlu. Golul echipei basce era marcat de Inaki Williams, in minutul 90, la unul dintre cele doar doua suturi pe poarta avute de Bilbao. Nici Sevilla nu statea cu mult mai bine la acest capitol, andaluzii avand trei suturi pe poarta.

Bilbao este neinvinsa in La Liga de 8 etape, timp in care obtinea doua victorii si sase rezultate de egalitate. De partea cealalta, sunt primele puncte pierdute de Sevilla din precedentele 6 etape.

Rezumat La Liga etapa 34 – Meciuri spectaculoase

Catalanii expediau pe poarta 7 suturi in aceasta partida, fata de cele 4 ale Valenciei. Toate cele 5 goluri erau marcate in cea de-a doua repriza. De altfel, prima repriza a fost una anosta, cu doar doua suturi pe poarta. Gabriel Paulista deschidea scorul pentru gazde la 5 minute de la startul reprizei secunde. Messi a obtinut un penalty, pe care il rata in minutul 57, insa balonul era recuperat. Dupa cateva incercari nereusite de a-l introduce in poarta, acesta ajungea la Messi, care aducea egalarea. In minutul 63, Griezmann ii aducea in avantaj pe catalani, Messi majorand diferenta dupa o lovitura libera executata perfect sase minute mai tarziu. Soler prindea un sut formidabil in minutul 83, prin care reducea din handicap.

Rezumat La Liga etapa 34 – Alte rezultate

Celta Vigo – Levante: 2-0

1-0: Mendez (51); 2-0: Solari (74, intrat in min.66)

Eibar – Alaves: 3-0

1-0: Kike (3); 2-0: Kike (50); 3-0: Kike (59)

Huesca – Real Sociedad: 1-0

1-0: Elustondo (autogol, 87)

Valladolid – Betis: 1-1

Gol anulat VAR (Valladolid, 10); 0-1: Ruibal Garcia (49); 1-1: Weissman (68)

Villarreal – Getafe: 1-0

1-0: Pino (79, intrat in min.69)

Rezumat La Liga etapa 34 – Clasament

Atletico Madrid se mentine la doua puncte in fata rivalei Real Madrid. Podiumul este completat de Barcelona, aflata la egalitate de puncte cu Real Madrid, avand insa avantajul partidelor directe. Urmeaza Sevilla, la 4 puncte in spatele lui Real Madrid si al Barcelonei. Toate cele 4 sunt calificate matematic in Champions League. Pentru cele doua pozitii de Europa League se lupta trei echipe. Este vorba de Real Sociedad, Villarreal si Betis, despartite de doar doua puncte. Cel mai bun atac il are Barcelona, cu 80 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine liderului Atletico Madrid, care a primit 22 goluri.

In “zona rosie” se afla Huesca, Elche, Eibar, primele doua avand 30 puncte, ultima 26 puncte. Locurile 16 si 17 sunt ocupate de Alaves si Valladolid, ce au 31 puncte. Pe 15 se afla Getafe, cu 34 puncte. Eibar si Getafe au cel mai slab atac, cu 26 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii revine Granadei, care a primit 55 goluri.

Lionel Messi (Barcelona) are toate sansele sa cucereasca titlul de golgheter. Argentinianul a inscris  28 goluri, 7 mai multe decat Benzema (Real Madrid), aflat pe pozitia secunda. Urmeaza Gerard Moreno (Villarreal), cu 20 goluri si Luis Suarez (Atletico Madrid), cu 19 reusite.

Program etapa 35

Intre 7 si 10 mai va avea loc etapa cu numarul 35 din La Liga. Runda va incepe cu partida dintre Real Sociedad si Elche. Derbyurile rundei vor avea loc intre Real Madrid si Sevilla, respectiv Barcelona si Atletico Madrid. In functie de rezultate, lucrurile se vor lamuri in mare masura dupa aceasta etapa sau se vor complica si mai tare.