Rezumat La Liga etapa 31

La Liga etapa 31: Victorii pe linie pentru primele 4 clasate

Am traversat o runda fara surprize in ceea ce priveste varful clasamentului. Daca Atletico Madrid, Real Madrid si Sevilla nu au primit gol, Barcelona primea doua, insa marca 5. Finalul de meci dintre Real Sociedad si Celta Vigo a fost unul destul de dur, in prelungiri aratandu-se nu mai putin de 6 cartonase galbene. Un rezumat La Liga etapa 31 cuprinzator va prezinta situatia in partea de sus a clasamentului, dar si in zona retrogradarii. Tot de aici aflati ce adversare vor avea candidatele la titlu etapa viitoare.

Rezumat La Liga etapa 31 – Echipe favorite care au castigat

Levante – Sevilla: 0-1

Chiar daca andaluzii au castigat la diferenta minima, Levante nu le-a pus probleme, expediind un singur sut pe poarta. Singurul gol al partidei era marcat de En Nesyri in minutul 53. A fost a patra victorie la rand a Sevillei, celelalte victime numindu-se Atletico Madrid, Celta Vigo si Real Sociedad. In schimb, Levante a suferit a patra infrangere din ultimele 5 meciuri. In cele 4 infrangeri marca un singur gol in poarta adversa.

Cadiz – Real Madrid: 0-3

Scorul final al acestui meci era stabilit inca de la pauza. Primul gol era inscris de Benzema din penalty, la finalul primei jumatati de ora. Trei minute mai tarziu Odriozola majora diferenta. Acesta se afla la al treilea sezon in La Liga, interval in care juca 25 meciuri in campionat, marcand primul sau gol in tricoul “galacticilor”. Scorul final era stabilit de Benzema, cu 5 minute inainte de pauza.

Cinci victorii si o remiza este bilantul celor de la Real Madrid in precedentele 6 partide de La Liga. Punctele le pierdeau runda trecuta, in deplasarea cu Getafe. De cealalta parte, Cadiz a suferit prima infrangere din ultimele 4 runde.

Atletico Madrid – Huesca: 2-0

Este a doua victorie la rand pentru “plapumari”, dupa ce runda trecuta o invingeau cu 5-0, tot pe teren propriu, pe Eibar. Inaintea celor doua victorii, Atletico Madrid comitea doi pasi gresiti, ambii in deplasare. Vorbim de remiza cu Betis si de infrangerea cu Sevilla. De partea cealalta, Huesca se afla la al doilea esec la rand, runda trecuta fiind invinsa cu 0-1, tot in deplasare, de catre Alaves.

Barcelona – Getafe: 5-2

Etapa se incheia cu o ploaie de goluri, una din care Barcelona a iesit triumfatoare. Messi deschidea scorul in minutul 8, Lenglet inscriind in proprie poarta 4 minute mai tarziu. Un jucator de la Getafe isi dadea si el gol in proprie poarta. Este vorba de Chakla, care inscria in minutul 28. Catalanii majorau diferenta, stabilind scorul pauzei, in minutul 33, cand Messi reusea “dubla”. Enes Unal transforma un penalty in minutul 69, pentru a reduce din handicap. Era singurul sut pe poarta al celor de la Getafe. Araujo aducea din nou diferenta la doua goluri, prin golul sau din minutul 87. Scorul final era stabilit de Griezmann, care marca in cel de-al treilea minut de prelungire.

Este a saptea victorie din precedentele 8 etape pentru catalani. Infrangerea din acest interval venea runda trecuta, cand pierdeau in deplasare in El Clasico. De cealalta parte, Getafe nu a mai castigat de 6 etape, interval in care obtinea 4 remize.

Rezumat La Liga etapa 31 – Surprize

Alaves – Villarreal: 2-1

Singura surpriza a acestei etape era produsa de Alaves, care deschidea scorul in minutul 17, autorul golului fiind Joselu. Paco Alcacer egala pentru “submarinul galben” la 5 minute dupa pauza. Golul victoriei lui Alaves era inscris de Mendez, cu 10 minute inainte de final.

Este a doua victorie la rand pentru Alaves, runda trecuta impunandu-se cu 1-0 pe teren propriu asupra Huescai. De cealalta parte, Villarreal suferea a doua infrangere in ultimele 3 meciuri de La Liga. In urma cu doua etape era invinsa pe teren propriu de Osasuna cu 1-2.

Rezumat La Liga etapa 31 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 12 suturi pe poarta expedia Atletico Madrid in aceasta partida, adversara avand doar doua. Angel Correa deschidea scorul in minutul 39, diferenta fiind majorata cu 10 minute inainte de final. Carrasco era cel care stabilea scorul final.

Osasuna – Valencia: 3-1

Am avut parte de un meci ritmat, in care au fost expediate 14 suturi pe poarta. Noua le apartineau gazdelor si cinci oaspetilor. Osasuna deschidea scorul in minutul 13, autorul golului fiind Martinez Calvo. Egalarea venea de la Gameiro la finele primei jumatati de ora. Doar doua minute mai tarziu Calleri readucea in avantaj formatia gazda. In minutul 65 Roberto Torres putea majora diferenta, insa rata un penalty. Mingea a fost respinsa in corner, din acea faza rezultand un alt penalty, destul de usor acordat. Tot Torres executa si acest penalty, de aceasta data reusind sa marcheze.

Osasuna traverseaza o perioada foarte buna, venind dupa 3 victorii, Celelalte succese erau obtinute acasa cu Elche si in deplasare cu Villareal. Inaintea celor 3 victorii, Osasuna inregistrase 3 remize. De cealalta parte, Valencia are doua remize si doua infrangeri in precedentele 4 etape.

Rezumat La Liga etapa 31 – Alte rezultate

Betis – Bilbao: 0-0

Cartonas rosu Fekir (Betis, 11)

Elche – Valladolid: 1-1

1-0: Fidel (22); 1-1: Olaza (86)

Real Sociedad – Celta Vigo: 2-1

0-1: Mallo (22); 1-1: Portu (25); Penalty ratat Isak (Sociedad, 29); 2-1: Januzaj (penalty, 39)

Granada – Eibar: 4-1

1-0: Soldado (21): 2-0: Puertas (37); 2-1: Kike (64); 3-1: Soldado (77); 4-1: Kenedy (81)

Clasament dupa etapa 31

Atletico Madrid pastreaza avansul de 3 puncte fata de Real Madrid si de 5 puncte fata de Barcelona. De mentionat ca Barcelona are o restanta de disputat. Pozitia a patra este ocupata de Sevilla, aflata la 1 punct in spatele Barcelonei, insa si cu un meci in plus. Locul 5 este ocupat de Real Sociedad, la un punct in urma gasindu-le pe Betis si Villarreal. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, care a marcat 74 goluri. Cea mai solida aparare o are liderul Atletico Madrid, cu 20 goluri primite.

In “zona rosie” le avem pe Huesca, Elche si Eibar. Cel mai probabil Eibar va retrograda, aceasta avand 23 puncte, 4 mai putine decat Elche si Huesca. Locul 17 este ocupat de Valladolid, aflata la 1 punct in fata celor doua. Cu victoriile din ultimele doua runde Alaves a ajuns la 30 puncte, unul mai putin decat Getafe, echipa aflata pe 15. Cel mai slab atac il are Eibar, care a marcat 23 goluri. Cu 51 goluri primite, Granada are cea mai proasta aparare.

Lionel Messi (Barcelona) a pastrat diferenta de 4 goluri in clasamentul golgheterilor fata de Benzema (Real Madrid). Ambii au inscris de doua ori in aceasta runda, Messi ajungand la 25 goluri, iar Benzema la 21 goluri. Podiumul este completat de Gerard Moreno (Villarreal), care are 20 reusite.

Program etapa 32

Intre 24 si 26 aprilie va avea loc runda cu numarul 32. Aici Atletico Madrid o va infrunta in deplasare pe Bilbao. Atat Real Madrid, cat si Barcelona vor avea meciuri dificile. “Galacticii” o vor intalni pe teren propriu pe Betis, iar catalanii in deplasare pe Villarreal.