Rezumat La Liga etapa 30

La Liga etapa 30: Real Madrid se impune in El Clasico pe o ploaie torentiala, iar Atletico se impiedica din nou

Evident, punctul de interes al acestei etape din La Liga a fost El Clasico. Ambele goluri reusite de Real Madrid au fost superbe, chiar daca al doilea a fost deviat. Benzema marca printr-un calcai, Kroos executand o lovitura libera, ce a fost deviata de zid in poarta. Mingueza se afla la al doilea sau gol in tricoul catalanilor, golul acestuia fiind foarte ciudat, mingea lovindu-l parca in genunchi. Acest rezumat La Liga etapa 30 ne mai arata ca Atletico Madrid s-a impiedicat din nou. In acest ritm, nu o vedem pe Atletico terminand pe una din primele doua pozitii. Nu este exclus chiar sa aiba emotii si pentru pozitia a treia.

Rezumat La Liga etapa 30 – Surprize

Villarreal – Osasuna: 1-2

Desi se marcau 3 goluri, abia in a doua ora de joc se deschidea scorul in aceasta partida. Moncayola era cel care o facea pentru oaspeti, in minutul 64. Cu 20 minute inainte de final David Garcia, jucatorul oapetilor, marca in proprie poarta. Din fericire pentru el si echipa lui, Budimir marca golul victoriei Osasunei 4 minute mai tarziu.

Prin aceasta victorie, putem spune ca Osasuna a scapat de grijile retrogradarii. Aceasta are o victorie si 3 remize in precedentele 4 etape. De cealalta parte, Villarreal a pierdut primele puncte din precedentele 4 partide de La Liga.

Getafe – Cadiz: 0-1

Cu aceasta victorie, Cadiz putem spune ca si-a asigurat prezenta in La Liga si sezonul viitor. Cadiz se afla deasupra celor de la Getafe inaintea acestei runde, avand doar un jucator important indisponibil. Cu toate acestea, cota acesteia la victorie aici a fost una destul de mare. Singura reusita a partidei era un autogol, care venea in minutul 64. Autorul lui era Timor.

A fost a doua victorie la rand pentru Cadiz, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Valencia, scor 2-1. In schimb, Getafe ramane cu o singura victorie in precedentele 13 etape, interval in care acumula 7 puncte.

Rezumat La Liga etapa 30 – Meciuri spectaculoase

Celta Vigo – Sevilla: 3-4

Cel mai spectaculos meci al etapei a fost chiar ultimul, in care Celta Vigo o intalnea pe teren propriu pe Sevilla. Desi se marcau 7 goluri, aveam doar 11 suturi pe poarta. Gazdele expediau 5, iar oaspetii 6. Kounde deschidea scorul pentru Sevilla in minutul 7, Iago Aspas egaland in minutul 20 din penalty. Acelasi Aspas, care a venit la Celta Vigo de la Sevilla, o aducea pe Celta in avantaj doar 3 minute mai tarziu. Andaluzii egalau prin Fernando, cu 10 minute inainte de pauza. Opt minute mai tarziu Brais Mendez readucea formatia gazda in avantaj. Andaluzii au iesit mai hotarati de la vestiare, Rakitic egaland la finalul primei ore de joc. Golul victoriei oaspetilor era marcat de Alejandro Gomez, in minutul 76.

A fost a patra victorie a Sevillei din ultimele 5 runde. In cealalta obtinea o remiza cu doua goluri impotriva lui Valladolid. De partea cealalta, Celta Vigo are doua victorii, doua remize si doua infrangeri in ultimele 6 etape.

Rezumat La Liga etapa 30 – Alte rezultate

Huesca – Elche: 3-1

1-0: Mir (3); 1-1: Vavro (autogol, 4); 2-1: S.Ramirez (30); 3-1: Mir (penalty, 88)

Bilbao – Alaves: 0-0

Gol anulat Alaves (45)

Eibar – Levante: 0-1

0-1: De Frutos (45+2)

Real Madrid – Barcelona: 2-1

1-0: Benzema (13); 2-0: Kroos (28); 2-1: Mingueza (60)

Valencia – Real Sociedad: 2-2

Penalty ratat Soler (Valencia, 29); 0-1: Guevara (33); 0-2: Isak (45); 1-2: Wass (penalty, 60); 2-2: Paulista (73); Cartonas rosu M.Gomez (Valencia, 80)

Valladolid – Granada: 1-2

1-0: Orellana (penalty, 41); 1-1: Molina (78); 1-2: Quini (86)

Betis – Atletico Madrid: 1-1

0-1: Carrasco (5); 1-1: Tello (20)

Clasament dupa etapa 30

Atletico Madrid ramane lider, insa la doar un punct in fata rivalei Real Madrid si la doua puncte in fata Barcelonei. Pe pozitia a patra se afla Sevilla, la 4 puncte in spatele Barcelonei. Andaluzii nu sunt amenintati de nimeni, diferenta fata de Real Sociedad si Betis, ocupantele locurilor 5 si 6, fiind de 14 puncte. Villarreal se afla la 1 punct in spatele celor de la Real Sociedad si Betis. Cea mai buna ofensiva ii apartine Bacelonei, care a marcat 69 goluri. Apararea cea mai solida o are liderul Atletico Madrid, cu 20 goluri primite.

Echipele din “zona rosie” sunt Elche, Alaves si Eibar. Niciuna nu este condamnata la retrogradare insa. “Lanterna rosie” are 23 puncte, Alaves 24 puncte, Elche 26 puncte, iar Huesca si Valladolid, ocupantele urmatoarelor doua pozitii, 27 puncte. Pe locul 15 o gasim pe Getafe, cu 30 puncte. Atacul cel mai slab il are “lanterna rosie” Eibar, care a marcat 22 goluri. Cea mai proasta defensiva ii apartine Granadei, ocupanta pozitiei a opta. Aceasta a primit 50 goluri.

Lionel Messi conduce in clasamentul golgheterilor, starul Barcelonei avand 23 reusite. Argentinianul este urmat de 3 jucatori, fiecare cu 19 goluri. Vorbim de Benzema (Real Madrid), Gerard Moreno (Villarreal) si Luis Suarez (Atletico Madrid). Aceasta este abia a doua oara in La Liga cand Messi nu puncteaza in doua etape consecutive, desi porneste titular. De punctat ca dintre cei 4 jucatori enumerati mai sus, Benzema nu marca niciun gol din penalty. De partea opusa se afla Gerard Moreno, care are nu mai putin de 9 reusite de la “punctul cu var”.

Program etapa 33

Dupa runda 30 urmeaza runda 33 in La Liga, care a fost programata inaintea etapei cu numarul 31. Runda va avea loc pe 18 aprilie. Aici Atletico Madrid o va intalni pe teren propriu pe Huesca, iar Real Madrid in deplasare pe Getafe. Derbyul rundei va avea loc intre Real Sociedad si Sevilla. Barcelona va juca la o data ulterioara cu Granada. La fel se va intampla si cu Bilbao, care pe 17 aprilie va disputa finala Copa del Rey impotriva Barcelonei.