Rezumat La Liga etapa 28

La Liga etapa 28: Liderul se impune cu greu, in vreme ce Barcelona castiga setul cu Sociedad

Derbyul etapei ce tocmai a trecut se anunta a fi cel dintre Real Sociedad si Barcelona. Catalanii nu au avut insa niciun fel de probleme in a se impune. Atletico Madrid si Real Madrid au facut-o si ele, nu insa fara emotii. In schimb, Sevilla a clacat. Mutandu-ne in partea a doua a clasamentului, sa spunem ca doar una din ultimele 11 clasate a invins. Care a fost aceasta veti afla mai jos, dintr-un rezumat La Liga etapa 28. Tot aici veti descoperi derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 28 – Echipe favorite care au invins

Villarreal – Cadiz: 2-1

Doar 5 minute treceau pana ca Villarreal sa deschida scorul. Autorul golului era Gerard Moreno, care transforma un penalty. In al treilea minut al celei de-a doua reprize Bacca marca pentru gazde, insa golul sau era anulat in urma consultarii VAR. Sistemul VAR nu a mai intervenit insa la golul marcat de acelasi Bacca in minutul 67. Din handicap reducea Alex, doar doua minute mai tarziu.

Doua victorii si doua infrangeri are Villarreal in ultimele 4 etape de La Liga. Cealalta victorie venea runda trecuta, in deplasare cu Eibar. De cealalta parte, Cadiz castiga 7 puncte in ultimele 5 etape. Cealalta infrangere din acest interval o sufera pe teren propriu cu Betis, tot la o diferenta de un gol.

Atletico Madrid – Alaves: 1-0

Au fost expediate 7 suturi pe poarta in acest meci, dintre care 6 in repriza a doua. Tot atunci se marca si singurul gol. Se intampla in minutul 54, autorul fiind Luis Suarez. Alaves putea sa smulga 1 punct din aceasta partida, insa Joselu rata un penalty cu 4 minute inainte de final.

Trei victorii si doua remize este bilantul formatiei antrenate de Diego Simeone in ultimele 5 runde de La Liga. Punctele le-a pierdut pe teren propriu cu Real Madrid si in deplasare cu Getafe. In schimb, Alaves a obtinut un singur punct din precedentele 6 etape.

Rezumat La Liga etapa 28 – Meciuri spectaculoase

Real Sociedad – Barcelona: 1-6

In aceasta partida se expediau 15 suturi pe poarta, Barcelona avand de doua ori mai multe suturi ca adversara. In ciuda celor 7 goluri, scorul era deschis abia in minutul 37, autorul golului fiind Griezmann. Diferenta era majorata de Dest in minutul 43. Acelasi Dest inscria din nou la 6 minute dupa pauza. Au fost primele doua goluri ale americanului in tricoul Barcelonei.

Trei minute mai tarziu Messi ducea scorul la 4-1. Dembele marca si el in minutul 67, golul sau fiind insa anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de offside. In schimb, golul pe care il marca 4 minute mai tarziu a fost valabil. Golul de onoare al gazdelor era marcat de Barrenetxea Muguruza, in minutul 77. Messi inchidea tabela in penultimul minut de joc, ducand scorul la un incredibil 1-6.

A fost pentru prima data in acest sezon cand catalanii marcau de 6 ori. Astfel, Barcelona reusea a cincea victorie la rand in La Liga, interval in care inscria 17 goluri. In schimb, pentru Real Sociedad este a doua infrangere la rand, dupa cea suferita runda trecuta in deplasare cu Granada, scor 0-1.

Valencia – Granada: 2-1

Noua suturi pe poarta expedia Valencia in aceasta partida, fata de 3 ale adversarei. Scorul pauzei era stabilit inca din minutul 4, cand Wass marca pentru gazde. Diferenta era majorata in minutul 66 de catre Blanco, pentru ca Soldado sa reduca din handicap in ultimul minut.

De punctat ca Valencia a fost singura echipa din a doua jumatate a clasamentului care a obtinut toate cele 3 puncte in aceasta etapa. Astfel, “liliecii” ajung la 3 victorii si 3 infrangeri in ultimele 6 runde. Victoriile le reuseau pe teren propriu, infrangerile fiind suferite in deplasare. De cealalta parte, Granada obtinea doua victorii, suferind patru esecuri in ultimele 6 partide de campionat.

Rezumat La Liga etapa 28 – Alte rezultate

Betis – Levante: 2-0

1-0: Fekir (70); 2-0: Juanmi (75)

Bilbao – Eibar: 1-1

1-0: Berchiche (9); 1-1: Kike (17)

Celta Vigo – Real Madrid: 1-3

0-1: Benzema (20); 0-2: Benzema (30); 1-2: Mina (40); 1-3: Asensio (90+4)

Huesca – Osasuna: 0-0

Valladolid – Sevilla: 1-1

1-0: Orellana (44); 1-1: Bono (90+4)

Getafe – Elche: 1-1

0-1: Milla (20); 1-1: E.Unal (60)

Clasament dupa etapa 28

Distanta dintre liderul Atletico Madrid si Barcelona, ocupanta pozitiei secunde, ramane de 4 puncte. Pe pozitia a treia se situeaza Real Madrid, aflata la doua puncte in spatele Barcelonei si 5 in fata Sevillei, a patra clasata. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Real Sociedad si Betis, ambele la 10 puncte in spatele Sevillei. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, cu 67 goluri marcate, cea mai solida aparare revenindu-i liderului Atletico Madrid, care a primit 18 goluri.

In “zona rosie” le gasim pe Eibar, Alaves si Huesca. “Lanterna rosie” are 21 puncte si se afla la doar doua puncte in spatele celorlalte doua formatii. Pe locul 17 o gasim pe Elche, aflata la doua puncte in fata lui Eibar si Alaves. La alte doua puncte deasupra celor de la Elche o gasim pe Valladolid. Cel mai slab atac le revine lui Eibar si Getafe, cu 22 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o gasim la Granada, clasata pe pozitia a opta, formatie care a primit 46 goluri.

Messi (Barcelona) ajunge la 23 reusite, distantandu-se la 4 lungimi de Luis Suarez (Atletico Madrid). Podiumul este completat de Benzema (Real Madrid), aflat la doua goluri in spatele lui Suarez si la un gol in fata lui Gerard Moreno (Villarreal). Top 5 este incheiat de En Nesyri (Sevilla).

Program etapa 29

Intre 2 si 7 aprilie va avea loc urmatoarea runda in La Liga. Aceasta va incepe cu duelul dintre Levante si Huesca. Real Madrid si Barcelona vor juca pe teren propriu, adversare fiind Eibar, respectiv Valladolid. Derbyul rundei va avea loc intre Sevilla si Atletico Madrid.