Rezumat La Liga etapa 27

La Liga etapa 27: Un nou pas gresit pentru Atletico Madrid le ofera sperante rivalelor la titlu

In urma cu doar cateva etape Atletico Madrid parea ca nu va avea probleme in a cuceri titlul. Acum nu mai suntem insa de aceeasi parere, dupa ce “plapumarii” au comis cativa pasi gresiti in fata unor adversare modeste. Real Madrid abia a invins o formatie aflata in lupta pentru retrogradare. Barcelona a avut si ea ceva emotii in jocul sau contra “lanternei rosii”, emotii spulberate insa dupa pauza. De ce alte rezultate am mai avut parte in weekend veti afla in acest rezumat La Liga etapa 27. Tot de aici veti descoperi ce meci tare ne asteapta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Real Madrid – Elche: 2-1

Era sa asistam la cel de-al treilea pas gresit consecutiv comis de Real Madrid, Benzema salvandu-i insa din nou pe “galactici”. Calvo producea socul, deschizand scorul pentru oaspeti in minutul 61. Francezul Benzema egala in minutul 73, pentru ca tot el sa aduca toate cele 3 puncte pentru Real Madrid in primul minut al prelungirilor.

Precedentii doi pasi gresiti “galacticii” ii comiteau pe teren propriu cu Real Sociedad si in deplasare cu Atletico Madrid, impotriva ambelor obtinand o remiza cu doua goluri. De cealalta parte, Elche a suferit a treia infrangere in ultimele 4 etape. Celelalte doua le inregistra in deplasare, adversare fiind Barcelona si Granada. Victoria din acest interval o reusea pe teren propriu in fata Sevillei.

Barcelona – Huesca: 4-1

Oaspetii au expediat 4 suturi pe poarta in aceasta partida, catalanii transformand in gol 4 din cele 5 suturi pe poarta expediate. Messi deschidea scorul dupa 13 minute, Griezmann majorand diferenta in minutul 35. Pana la pauza tabela se mai modifica, Mir reducand din handicap de la “punctul cu var”, in cel de-al doilea minut de prelungire. Barcelona refacea diferenta de doua goluri in minutul 53, dupa reusita lui Mingueza. Fundasul catalanilor se afla la prima sa reusita din 18 meciuri disputate. Scorul final era stabilit de Messi, care marca in ultimul minut de joc.

Barcelona este la a patra victorie consecutiva in La Liga, golul de la ultima clasata fiind singurul primit in acest interval. In schimb, Huesca se afla la a doua infrangere consecutiva, runda trecuta fiind invinsa cu 3-4 de Celta Vigo. Inaintea acestor infrangeri, Huesca obtinuse 4 puncte in doua etape.

Rezumat La Liga etapa 27 – Surprize

Granada – Real Sociedad: 1-0

Formatia condusa de Imanol Alguacil a ratat ocazia de a urca pe ultima pozitie care duce in Champions League, cel putin la acel moment. Desi a avut o posesie de aproape 70%, Real Sociedad a expediat un singur sut pe poarta. Singurul gol al partidei venea in minutul 51, inscris fiind de German Sanchez.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul Granadei in ultimele 4 partide de La Liga. Victoriile le obtinea acasa, cu Sociedad si Elche, infrangerile suferindu-le in deplasare cu Bilbao, dar si cu “lanterna rosie” Huesca. In schimb, pentru Real Sociedad aceasta a fost singura infrangere din ultimele 8 partide.

Rezumat La Liga etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Eibar – Villarreal: 1-3

Nu mai putin de 15 suturi pe poarta erau reusite in aceasta partida: 7 de catre gazde si 8 de oaspeti. Villarreal deschidea scorul inca din primele secunde ale meciului, autorul golului fiind Moi Gomez. Diferenta era majorata de Bacca in minutul 34. Opt minute mai tarziu Eibar putea reduce din handicap, insa Burgos rata un penalty. Diferenta era redusa la 10 minute dupa pauza de Enrich, scorul final fiind stabilit in minutul 87 de Alfonso Pedraza. Asta dupa ce 7 minute mai devreme Capoue era eliminat de la formatia oaspete.

A fost prima victorie pentru Villarreal din precedentele 9 partide de campionat, perioada in care obtinea 5 remize. De partea cealalta, Eibar se afla la a zecea partida fara victorie in La Liga.

Rezumat La Liga etapa 27 – Alte rezultate

Levante – Valencia: 1-0

1-0: Marti Roger (18)

Alaves – Cadiz: 1-1

1-0: Joselu (penalty, 36); Cartonas rosu Manu Garcia (Alaves, 81); 1-1: Alex (penalty, 84)

Clasament dupa etapa 27

Barcelona a redus diferenta fata de liderul Atletico Madrid la 4 puncte. Podiumul este completat de Real Madrid, aflata la doua puncte in spatele Barcelonei. Top 5 este completat de Sevilla si Real Sociedad, situate la 6, respectiv 12 puncte in spatele “galacticilor”. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, cu 61 goluri marcate, iar cea mai solida aparare liderului Atletico Madrid, cu 18 primite.

In “zona rosie” le avem pe Alaves, Eibar si Huesca. “Lanterna rosie” nu este condamnata inca la retrogradare, diferenta dintre ea si Elche, ocupanta locului 17, fiind de doar 4 puncte. Pe 16 o gasim pe Valladolid, la doua puncte in fata lui Elche. Cea mai slaba aparare o vedem la Huesca, “lanterna rosie” primind 44 goluri. In schimb, cel mai prost atac gasim la Getafe si Eibar, care au marcat 21 goluri fiecare.

In fruntea clasamentului Messi (Barcelona) s-a distantat la 3 lungimi de fostul sau coleg, Luis Suarez, acum la Atletico Madrid. Pe pozitia a treia se afla Benzema (Real Madrid) si Gerard Moreno (Villarreal), fiecare avand 15 goluri.

Program etapa 28

Pe 19 martie va incepe runda cu numarul 28, echipele ce se vor infrunta fiind Betis si Levante. Real Madrid si Sevilla vor juca in deplasare, adversare fiind Celta Vigo, respectiv Valladolid. In schimb, liderul Atletico Madrid o va intalni pe teren propriu pe Alaves. Derbyul rundei va avea loc intre Sociedad si Barcelona. Trebuie spus ca pe 17 martie se va disputa restanta dintre Sevilla si Elche.