Rezumat La Liga etapa 24

La Liga etapa 24: Levante i-a luat 4 puncte in 3 zile liderului, in vreme ce Barcelona se impiedica rusinos pe teren propriu

Dupa ce in restanta de la mijlocul saptamanii trecute obtinea o remiza asupra lui Levante, weekendul trecut Atletico Madrid pierdea in fata aceleiasi echipe. O surpriza si mai mare producea duminica Barcelona, care e obisnuita sa joace mai mult seara. Sigur, acesta nu este un motiv suficient de bun care sa justifice rezultatul catalanilor. Acest rezumat La Liga etapa 24 va spune ce jucator a incris un hat-trick in weekend. De asemenea, vom vedea ca situatia in subsolul clasamentului este destul de infierbantata.

Rezumat La Liga etapa 24 – Echipe favorite care au castigat

Valladolid – Real Madrid: 0-1

Desi a intalnit o echipa aflata in “zona rosie”, Real Madrid a obtinut greu cele 3 puncte in aceasta runda. Singurul gol al partidei era inscris de Casemiro in minutul 65. “Galacticii” se pot considera norocosi, acestia expediind doar doua suturi pe poarta, fata de cinci ale adversarilor. A fost a patra victorie la rand pentru Real Madrid, care putem spune ca revine in lupta pentru titlu. In schimb, Valladolid se afla la a treia infrangere din ultimele 4 runde. Trei puncte a obtinut Valladolid in cele mai recente 7 etape, puncte venite ca urmare a unor remize.

Real Sociedad – Alaves: 4-0

Primele 40 minute nu anuntau diferenta de scor care urma sa se inregistreze. Scorul era deschis in minutul 41 de catre Isak. Acelasi jucator dubla avantajul gazdelor la 4 minute dupa pauza. Isak marca hat-trickul in minutul 62, Portu inchizand tabela in minutul 73. A fost a treia victorie la rand pentru Real Sociedad in La Liga. In schimb, Alaves este la a doua infrangere consecutiva. Ambele s-au inregistrat la 4 goluri diferenta, dupa ce etapa trecuta pierdea in fata Barcelonei cu 1-5.

Rezumat La Liga etapa 24 – Surprize

Atletico Madrid – Levante: 0-2

Atletico Madrid incepe sa simta in ceafa rasuflarea rivalei Real Madrid. In doar 3 zile a pierdut 5 puncte cu Levante. Este vorba de remiza din restanta de la mijlocul saptamanii trecute, precum si de aceasta infrangere. Formatia antrenata de Diego Simeone este la al treilea pas gresit din ultimele 4 meciuri de La Liga. Asta dupa ce in primul meci din februarie remiza pe teren propriu impotriva Celtei Vigo. Tot de o victorie, doua remize si o infrangere a avut parte si Levante in campionat in luna februarie.

Barcelona – Cadiz: 1-1

Catalanii au avut peste 80% posesie in aceasta partida, insa asta nu a fost de ajuns pentru victorie. Messi deschidea scorul din penalty in minutul 32 si se parea ca acesta va fi rezultatul final. Cadiz capata insa si ea un penalty, transformat de Aleix Fernandez in penultimul minut de joc. Catalanii au pierdut primele puncte in precedentele 8 partide de campionat. In schimb, Cadiz a castigat primul punct din ultimele 5 etape. De mentionat ca trei din cele 4 infrangeri veneau cu Sevilla, Atletico Madrid si Real Sociedad.

Rezumat La Liga etapa 24 – Meciuri spectaculoase

A fost o victorie nemeritata pentru Levante, care a avut un singur sut pe poarta, fata de cele 11 ale “plapumarilor”. Prima reusita a venit la sfarsitul primei jumatati de ora, in urma unei devieri nefericite a lui Hermoso in proprie poarta. Jorge de Frutos stabilea scorul final in al cincilea minut de prelungire al partidei. Golul a fost unul senzational, de Frutos inscriind de la jumatatea terenului.

Huesca – Granada: 3-2

Jumatate din cele 6 suturi pe poarta ale “lanternei rosii” s-au transformat in gol, in vreme ce Granada a avut 5 suturi pe poarta. Oaspetii deschideau scorul inca din minutul 8, dupa reusita lui Quina. Opt minute mai tarziu Mir putea sa egaleze pentru gazde, insa a ratat un penalty. Egalarea venea in minutul 31 de la Escriche. Opt minute mai tarziu Pulido o aduce pe Huesca in avantaj, pentru ca Foulquier, fundasul Granadei, sa isi dea autogol chiar inainte de pauza. In minutul 59 Soro reducea din handicap, pentru ca Granada sa termine meciul in inferioritate numerica, German Sanchez fiind eliminat in primul minut de prelungire.

Astfel, Huesca a obtinut 7 puncte in precedentele 5 etape, insa tot pe ultimul loc ramane. De partea cealalta, Granada se afla la a doua infrangere consecutiva in La Liga. In urma cu doua runde pierdea pe teren propriu impotriva liderului Atletico Madrid.

Rezumat La Liga etapa 24 – Alte rezultate

Betis – Getafe: 1-0

Penalty ratat Canales (Betis, 76); 1-0: B.Iglesias (penalty,84); Cartonas rosu W.Carvalho (Betis, 90+3)

Elche – Eibar: 1-0

1-0: Calvo (33)

Valencia – Celta Vigo: 2-0

Cartonas rosu Blanco (Celta Vigo, 64); 1-0: Vallejo (90+4); 2-0: Gameiro (90+8)

Bilbao – Villarreal: 1-1

0-1: G.Moreno (16); 1-1: Berenguer (44)

Osasuna – Sevilla: 0-2

0-1: Diego Carlos (19); 0-2: Luuk de Jong (49)

Clasament dupa etapa 24

In ultima saptamana Levante a facut ca diferenta dintre Atletico Madrid si Real Madrid sa se micsoreze la 3 puncte. Sa precizam insa ca “plapumarii” au un meci in minus. Forma senzationala a Sevillei din ultima perioada a facut-o sa urce pe ultima pozitie a podiumului, la 1 punct in fata Barcelonei. Top 5 este incheiat de Real Sociedad, aflata la 6 puncte in spatele Barcelonei. Cel mai bun atac ii apartine Barcelonei, cu 50 goluri marcate, cea mai buna defensiva gasind-o la Atletico Madrid si Sevilla, fiecare cu 16 goluri primite.

Pe locurile retrogradabile se afla Elche, Valladolid si Huesca. Diferenta de puncte dintre cele 3 este foarte mica, Huesca putand scapa de “zona rosie” cu o victorie etapa viitoare. La egalitate de puncte cu Elche o gasim pe Eibar, iar un punct mai sus se afla Alaves. La doua puncte in fata lui Alaves este Getafe, care vine dupa 4 infrangeri. Getafe are cel mai slab atac, cu 17 goluri marcate, cea mai proasta defensiva revenindu-i Granadei, care a primit 41 goluri.

Golgheteri

Lionel Messsi (Barcelona) si Luis Suarez (Atletico Madrid) impart prima pozitie in clasamentul golgheterilor, cu 16 goluri fiecare. Urmeaza Gerard Moreno (Villarreal), cu 14 reusite si En Nesyri (Sevilla), cu 13 goluri.