Biletul zilei cota 2 - 31.12.2020, Sociedad

Spania La Liga etapa 17. Real Sociedad impresioneaza, Sevilla cedeaza.

Sevilla vine dupa o noua etapa pe care vor sa o uite, dupa aceasta etapa devine penultima clasata din liga. Real Sociedad se impune in derbyul basc si se aproapie cu pasi mari de locul secund. Atletico Madrid nu profita de pauza marilor rivale.

La Liga etapa 17 –  Surprize:

Girona –  Sevilla: 2-1

In minutul 13 Sevilla deschide scorul prin Nianzou, 0-1, stabilind astfel scorul pauzei. Repriza a doua a fost una extrem de proasta pentru oaspeti, in minutul 46 Girona restabileste egalitatea prin Stuani urmand ca in minutul 88 sa treaca in avantaj prin golul lui Herrera. Dupa victoria din etapa precendta Sevilla dadea semne de revenire dar se par ca a fost un simplu dus inainte de ploaie.

La Liga etapa 17 – Meciuri Spectaculoase:

Real Sociedad – Ath. Bilbao(3-1)

Derbyul basc poarta culoarea albastra.  Prima repriza a fost una extrem de placuta, in minutul 25 Sorloth duce scorul la 1-0 urmand ca in minutul 37 T. Kubo sa faca 2-0 si in minutul 40 Y. Sancet sa reduca diferenta stabilind scorul primei parti, 2-1. Cea de a doua repriza a fost una mai saraca din puncte de vedere al golurilor, in mintul 62 dintr-un penalty, Oyarzabal stabileste scorul final 3-1.

La Liga etapa 17 – Alte rezultate :

Celta Vigo – Villareal (1-1): Duelul de debut al etapei a suferit prima modificare a tabelei in minutul 15 cand G. Moreno duce scorul la 0-1. Urmand ca rezultatul final sa se stabileasca in minutul 8prin golul lui Larsen.

Almeria – Atletico Madrid (1-1) : Atletico Madrid nu se tine in spatele celor de la Sociedad. A. Correa marcheaza pentru 0-1 in minutul 18, scorul final a fost stabilit tot in prima repriza, mai exact minutul 37 prin golul lui E.B. Toure, 1-1.

Valladolid – Vallecano (0-1): Dupa un penalty ratat in minutul 33, Palazon da singurul gol al meciului in minutul 65.

Osasuna – Mallorca ( 1-0): Dupa o prima repriza fara gol, primul si singurul gol a fost marcat in minutul 47 de catre A. Oroz.

Getafe – Espanyol (1-2): Startul meciului da dea sperantele unui meci spetaculos, in minutul 6 Joselu marca pentru 0-1 urmand ca in minutul 7 Unal sa faca 1-1. Cu trecerea timpului meciul tindea catre o remiza pana cand Puado readuce Espanyol in avantaj in minutul 62, scor 1-2, astfel meciul reaprinzandu-se, dar ne avand schimbari pana la final.

Cadiz – Elche (1-1): In minutul 7 Cadiz deschide scorul prin Ocampo crezand ca va fi o victorie usoara impotriva ultimei clasate din La Liga acestia au revenit cu picioarele pe pamant in minutul 81 cand Ponce a restabilit egalitatea si totodata scorul final, 1-1.