Biletul zilei - 01.01.2023

Franta Ligue 1 etapa 19: O noua infrangere pentru PSG, Monaco face instructie acasa.

PSG spera sa uite cat mai repede aceasta etapa, impreuna cu Troyes si Ajaccio. Daca infrnagerea celor de la PSG a reprezentat o surpriza, celelalte doua n-au fost surprize in tocmai, castigatoarele erau de asteptat dar nu si aceste scorurui, Lille – Troyes(5-1) si Monaco-Ajaccio(7-1).

Rezumat Ligue 1 etapa 19 –  Suprize:

Rennes – PSG: 1-0

Dupa o prima repriza alba, Rennes a deschis scorul in minutul 65 prin H. Traore. Rennes a avut numarul ocaziilor de partea lor, in ultimele dueluri Rennes s-a comportat ca un adevarat „cosmar” pentru PSG reusind sa lege 3 victorii consecutive contra campioanei.

Rezumat Ligue 1 etapa 19 –  Meciuri Spectaculoase:

Lille –  Troyes: 5-1

Un meci absolut fascinant, scorul a fost deschis de catre Lille in minutul 16 prin M. Bayo, apoi majorand avantajul prin J. David in minutul 45+1. A doua repriza a venit cu un nou gol al lui M. Bayo in minutul 47. In minutul 65, M. Balde reduce diferenta, scorul devenid 3-1. Ultimele doua goluri au fost marcate de catre A. Virginius in minutul 71 si al doilea gol al lui J. David in minutul 88.

Monaco – Ajaccio: 7-1

Scorul a fost deschis de A. Disasi in minutul 2 si majorat de catre K. Diatta in minutul 6. Goul de onoare a lui Ajaccio a fost marcat de  Y. Belaili in minutul 11. Apoi a urmat un adevarat recital al gazdelor, W. Ben Yedder a marcat de 3 ori in 14 minute, minutele 21,28 si 35(din penalty). Scorul pauzei fiind 5-1. In a doua repriza ultimele doua goluri au fost marcate  de elvetianul B. Embolo, care a intrat pe teren in minutul 61, la numai 2 minute, mai exact in minutul 63 acesta a marcat primul gol si a inchis tabela la 7-1 in minutul 89.