Rezumat Liga 1 etapa 18

CFR Cluj suiera in spatele liderului FCSB

Liderul FCSB avea nevoie in aceasta runda de o victorie pe teren propriu cu Voluntari, dupa ce etapa trecuta s-a incurcat cu Viitorul. Una pe care a obtinut-o, meciul nefiind insa atat de usor precum se asteptau fanii stelisti. Intre timp, CFR Cluj sta la panda, asteptand alti pasi gresiti ai lui FCSB, care cu siguranta vor mai veni. De remarcat performanta Viitorului, care in ultimele doua runde a reusit sa incurce doua echipe din top 3. La Arad am avut un final de infarct, insa toate acestea, dar si alte amanunte veti gasi in acest rezumat Liga 1 etapa 18. Sa spunem ca mai avem 12 etape pana la finalul sezonului regulat, dupa care primele 6 clasate vor accede in play-off.

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

FCSB – Voluntari: 2-1

La fel ca in meciul liderului cu Viitorul, aici am avut parte, de asemenea, de doua lovituri de la “punctul cu var”. La fel ca atunci, se acorda una de fiecare parte. Sa incepem insa cu inceputul si sa spunem ca Man deschidea scorul in minutul 37. Florin Tanase majora diferenta din penalty, in minutul 71, iar Jefte micsora din handicap tot din penalty, in minutul 90+3. Astfel, FCSB ramane cu o singura infrangere in ultimele 13 etape. Voluntari ramane cu doua puncte acumulate in precedentele 8 runde.

Hermannstadt – CFR Cluj: 1-3

Este pentru prima oara in acest sezon cand CFR Cluj marcheaza 3 goluri in deplasare. Nu a fost un meci fara emotii pentru clujeni, insa important este ca au adaugat o noua victorie. Astfel, Hermannstadt ramane cu un singur punct din ultimele 5 runde. De cealalta parte, CFR Cluj a obtinut a treia victorie la rand.

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Botosani – Dinamo: 4-0

In ultima vreme Dinamo parea sa-si revina, insa vazand aceasta infrangere este tot mai greu de crezut ca va prinde play-offul. Este drept, Dinamo a jucat cu mai multi jucatori de la echipa a doua, din cauza absentelor titularilor de baza. Keyta deschidea scorul inca din minutul 2, Ongenda dubland avantajul la jumatatea primei reprize. La pauza echipa moldava conducea cu 3-0, dupa ce Keyta marca inca o data, din penalty. Tabela era inchisa in minutul 65 de Harut. Dinamovistii au avut 5 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 6 ale botosanenilor.

Hermannstadt deschidea scorul in minutul 32 prin Romario, acesta fiind singurul sut pe poarta avut de formatia sibiana. De partea cealalta, clujenii au tras pe spatiul portii nu mai putin de 10 suturi, dintre care 8 in repriza secunda. Egalarea venea de la Chipciu, in minutul 37. Debeljuh ii aducea pe ardeleni in avantaj in minutul 51, scorul final fiind stabilit de Rondon, in minutul 81.

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Alte rezultate

Chindia – Clinceni: 2-1

1-0: D.Popa (25); 2-0: Negrut (27); 2-1: Bautista (60)

Sepsi – Astra: 4-1

1-0: Kovacs (11); 2-0: Vasvari (penalty, 41); 3-0: Gonzalez (45); 4-0: Bajrovic (75); 4-1: Tincu (autogol, 85)

UT Arad – Arges: 1-2

Cartonas rosu gazde: Benga (56); 1-0: Roger (85); 1-1: Palic (87); 1-2: Deslandes (90)

Craiova – Viitorul: 1-1

1-0: Papp (44); 1-1: Artean (47) – 7 schimbari la pauza

Gaz Metan – Poli Iasi: 2-1

1-0: Nitu (20); 2-0: Valente (23); 2-1: Djuranovic (83)

Declaratii

Toni Petrea (antrenor FCSB): “Puteam sa mai marcam de cateva ori, cu putina luciditate si atentie in fata portii”. “Formam un grup unit. O familie”.

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): “Avem nevoie de un jucator de creatie”. “In repriza a doua am jucat foarte aproape de ceea ce imi doresc”.

Corneliu Papura (antrenor Craiova): “Nu am inceput (mandatul) asa cum ne doream, se intampla in fotbal, dar suntem pierzatori daca nu luptam sa castigam fiecare meci”.

Gica Hagi (patron Viitorul): “Vreau 6 schimbari in meci. Jucatorii nu pot sa duca, clacheaza”.

Ionel Gane (antrenor Dinamo): “Au contat foarte mult absentele, am avut 10 jucatori U21 astazi, le-am dat sanse, dar se vede ca nivelul lor nu este inca de aceasta echipa”.

Clasament dupa 18 etape

Lider in Liga I este FCSB, urmata la un punct de CFR Cluj. Deocamdata, craiovenii raman pe pozitia a treia, desi vin dupa 4 remize. Sepsi ocupa pozitia a patra, la 4 puncte in spatele Craiovei. Ultimele doua pozitii care duc in play-off sunt ocupate de Chindia si Clinceni, Viitorul avand insa si ea un cuvant de spus. De departe cea mai buna ofensiva o are FCSB, cu 44 goluri marcate. Cea mai buna defensiva ii revine acestei Atletico Madrid de Romania. Ne referim, evident, la CFR Cluj, care a primit doar 8 goluri.

Dinamo ocupa locul 11, “lanterna rosie” fiind Poli Iasi. Clasamentul poate suferi insa dupa orice etapa modificari majore in partea de jos a lui. Asta deoarece diferenta dintre dinamovisti si ieseni este de doar 4 puncte. UT Arad se afla pe locul 10, avand insa cea mai proasta ofensiva, cu 15 goluri marcate. Aflata  pe pozitia a cincea, a doua cea mai proasta ofensiva o are Chindia, cu doar 16 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva ii apartine lui Poli Iasi, cu 39 goluri primite.

In fruntea clasamentului golgheterilor se afla doi jucatori de la FCSB. Este vorba despre Man si Tanase, cu 14, respectiv 13 goluri. Locul 3 este ocupat de francezul Keyta (Botosani), care a inscris de 11 ori.

Program etapa 19

Runda cu numarul 19 din Liga 1 va incepe pe 26 ianuarie, cu 3 meciuri. Doua dintre ele le implica pe  FCSB si Craiova, care vor juca in deplasare impotriva celor de la Arges, respectiv Voluntari. Dinamo va primi vizita celor de la Gaz Metan, etapa incheindu-se joi, cu meciul dintre CFR Cluj si Astra Giurgiu.