Rezumat Bundesliga etapa 34

Bundesliga etapa 34: Lewandowski inscrie in ultimul minut pentru a deveni cel mai bun marcator al unui sezon de Bundesliga

Ultima etapa din Bundesliga a oferit spectacol, mai ales daca ne referim la meciurile fara miza. S-au marcat 35 goluri, ceea ce inseamna o medie de aproape 4 goluri pe meci. Schalke si Stuttgart au fost singurele formatii care nu au marcat. Ce meci a produs cele mai multe goluri veti afla dintr-un rezumat Bundesliga etapa 34. Tot aici descoperiti ca in partea de jos a clasamentului am asistat la cateva schimbari, echipa care era salvata de retrogradarea directa runda trecuta acum luand drumul 2.Bundesliga.

Rezumat Bundesliga etapa 34 – Echipe favorite care au invins

Bayern Munchen – Augsburg: 5-2

Pentru Bayern Munchen este a treia victorie din precedentele 5 runde. Pasii gresiti ii comitea in deplasare, cu Mainz si Freiburg. De partea cealalta, Augsburg suferea 4 infrangeri in precedentele 5 etape.

Koln – Schalke: 1-0

A fost a treia victorie pentru Koln in ultimele 5 etape, remiza din acest interval obtinand-o in deplasare cu Hetha Berlin, infrangerea suferind-o pe teren propriu cu Freiburg. In schimb, Schalke suferea 5 infrangeri din precedentele 6 runde.

Rezumat Bundesliga etapa 34 – Surprize

Wolfsburg – Mainz: 2-3

A fost a sasea victorie pentru Mainz din precedentele 11 etape, perioada in care mai obtinea 4 remize. Singura infrangere din acest interval o suferea runda trecuta, cand pierdea pe teren propriu cu Dortmund. De cealalta parte, Wolfsburg are doua victorii, doua infrangeri si o remiza in ultimele 5 etape.

Rezumat Bundesliga etapa 34 – Meciuri spectaculoase

Frankfurt – Freiburg: 3-1

Nu mai putin de 17 suturi pe poarta vedeam in aceasta partida. Gazdele expediau 11, iar oaspetii 6. Toate cele 4 goluri se marcau in cea de-a doua repriza. Pentru Frankfurt deschidea scorul Andre Silva, care transforma un penalty in minutul 62. Egalarea venea in minutul 77, autorul golului fiind Jeong Woo-Yeong. Almamy Toure le readucea pe gazde in avantaj in minutul 87. Scorul final era stabilit in al doilea minut de prelungire de catre Ache.

A fost abia prima victorie pentru Frankfurt din precedentele 4 runde. Celelalte adversare erau Leverkusen, Mainz si Schalke. De asemenea, Freiburg are si ea o singura infrangere in ultimele 4 etape, Bayern Munchen, Koln si Hertha Berlin fiind celelalte adversare in fata carora Freiburg nu se impunea.

Nu mai putin de 13 suturi pe poarta expediau bavarezii in aceasta partida, fata de 4 ale adversarelor. Gouweleeuw, jucatorul oaspetilor, marca in proprie poarta in minutul 9. Diferenta era majorata la mijlocul primei reprize de catre Gnabry. In minutul 26 oaspetii puteau reduce din handicap, insa Caligiuri rata un penalty. In schimb, bavarezii mai inscriau de doua ori pana in pauza. Autorii golurilor erau Kimmich si Kingsley Coman, in minutele 33, respectiv 43. In repriza secunda Bayern Munchen a lasat-o mai moale, Augsburg reusind sa marcheze de doua ori. Hahn inscria primul gol al oaspetilor la jumatatea reprizei, iar Niederlechner pe al doilea in minutul 72. Lewandowski inchidea tabela in minutul 90.

Werder Bremen – Monchengladbach: 2-4

Opt suturi pe poarta expedia fiecare dintre cele doua formatii in aceasta partida. La pauza oapetii conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Stindl in minutul 3. Marcus Thuram dubla avantajul in minutul 52, Bensebaini punctand si el pentru Monchengladbach in minutul 58. Neuhaus ducea scorul la un incredibil 0-4 la jumatatea celei de-a doua reprize. Rashica si Fullkrug, ambii intrati in minutul 67, inainte de golul lui Neuhaus, punctau pentru gazde. Rashica inscria in minutul 80, iar Fullkrug in minutul 83.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul lui Monchengladbach din ultimele 4 etape. In 3 dintre acestea se marcau cel putin 5 goluri. In schimb, Werder Bremen obtinea un singur punct din precedentele 10 runde.

Pana in pauza se marca un singur gol, autorul sau fiind Boetius, care in minutul 44 ii aducea pe oaspeti in avantaj. Maximilian Philipp egala la doua minute dupa pauza, pentru ca oaspetii sa treaca din nou in avantaj in minutul 54, dupa golul lui Quaison. Wolfsburg egala din nou in minutul 66 prin Joao Victor, jucator ce intra pe teren 9 minute mai devreme. In minutul 77 Bell o aducea din nou pe Mainz in avantaj. Oaspetii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale gazdelor.

Union Berlin – Leipzig: 2-1

Sapte suturi pe poarta expedia Leipzig in acest duel, pe cand Union Berlin tragea 4. Oaspetii deschideau scorul la 10 minute dupa pauza, prin Justin Kluivert. Egalarea venea la jumatatea celei de-a doua reprize, autorul golului fiind Friedrich. Union Berlin se califica in Conference League in al doilea minut de prelungire, cand Kruse le aducea toate cele 3 puncte.

Trei victorii, o remiza si doua infrangeri este bilantul lui Union Berlin in precedentele 6 etape. Punctele le pierdea cu Leverkusen, Wolfsburg si Dortmund, toate in deplasare. In schimb, Leipzig obtinea un singur punct din precedentele 3 runde. Celelalte doua adversare erau Wolfsburg si Dortmund.

Chiar daca se inscria un singur gol, in acest meci am vazut 11 suturi pe poarta. Zece erau expediate de Koln, iar unul singur de Schalke. Singurul gol era inscris in minutul 86, autorul sau fiind Bornauw. Trebuie spus ca formatia gazda marca si in minutul 71, insa golul era anulat dupa vizionarea VAR.

Rezumat Bundesliga etapa 34 – Alte rezultate

Stuttgart – Bielefeld: 0-2

Gol anulat VAR (Stuttgart, 33); 0-1: Klos (66); 0-2: Doan (72)

Hoffenheim – Hertha Berlin: 2-1

0-1: Darida (43); 1-1: Adamyan (49); 2-1: Kramaric (90+1)

Dortmund – Leverkusen: 3-1

1-0: Haaland (5); 2-0: Reus (51); 3-0: Haaland (84); 3-1: Bender (89)

Rezumat Bundesliga etapa 34 – Clasament

Diferenta celor de la Bayern Munchen fata de cei de la Leipzig, a doua clasata, este de 13 puncte. Dortmund a incheiat pe pozitia a treia, la un punct in spatele lui Leipzig. In grupele Champions League va mai merge si Wolfsburg, care a incheiat la 3 puncte in spatele Dortmundului. In grupele  Europa League vor merge Frankfurt si Leverkusen, iar in play-offul Conference League o vom vedea pe Union Berlin. Frankfurt a terminat la 1 punct in spatele lui Wolfsburg si la 8 in fata celor de la Leverkusen. Union Berlin a incheiat la doua puncte in spatele lui Leverkusen si la 1 punct in fata lui Monchengladbach. Bayern Munchen are cel mai bun atac, cu 99 goluri marcate. Cea mai buna aparare ii revine lui Leipzig, care a primit 32 goluri.

Alaturi de Schalke in 2.Bundesliga va merge Werder Bremen, cel putin deocamdata. La doua puncte in fata lui Werder Bremen a incheiat Koln, care va juca un baraj pentru mentinerea in Bundesliga cu a treia clasata din 2.Bundesliga. Barajul va avea loc pe 26, respectiv 29 mai. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare le are Schalke, aceasta marcand 25 goluri, primind 86.

Prin golul din aceasta runda Robert Lewandowski (Bayern Munchen) a devenit cel mai bun marcator al unui sezon de Bundesliga, depasindu-l pe Gerd Muller. Polonezul a ajuns la 41 reusite. Pozitia secunda ii revine lui Andre Silva (Frankfurt), care are 28 goluri. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), cu 27 goluri. Cel mai bun marcator german il gasim pe pozitia a saptea. Este vorba de Stindl (Monchengladbach), cu 14 reusite.