Biletul zilei - 08.03.2023

Bundesliga etapa 34: Bayern castiga un nou titlul dupa ce Dortmund se incurca in ultima etapa!

Bundesliga etapa 34: Suprize

Bochum – Leverkusen (3-0): Nou promovata incheie sezonul in mare stil. Oaspetii incepeau foarte slab meciul, in minutul 8 ramand in inferioritate dupa rosul incasat de Adli. Pana la pauza, Bochum marca de 2 ori, Forster deschidea scorul in minutul 19, iar Asano ducea scorul la 2-0 in minutul 34. Scorul final al meciului era stabilit d ecatre Stoger in minutul 86.

Wolfsburg – Hertha (1-2): Hertha isi ia ramas bun de la Bundesliga cu o victorie. Gazdele deschideau scorul in minutul 2 prin Kaminski, intrand la cabine cu acest avantaj. Maza egala pentru oaspeti in minutul 55, iar scorul final era stabilit de catre Richter in minutul 68.

Dortmund – Mainz (2-2): Gazdele pierd sansa castigarii titlului dupa o pauza de peste 10 ani in fata unui stadion arhi plin. Mainz deschidea scorul prin Hanche-Olsen in minutul 15. Haller rateaza sansa egalarii in minutul 19 ratand un penalty. Daca scorul nu a devenit 1-1, s-a transformat in 0-2, Onisiwo marca pentru 0-2. Dortmund a reusit sa marcheze de 2 ori in repriza secunda, insa doar cele 3 puncte aducea titlul la Dortmund. Guerreiro marca pentru 1-2 in minutul 69, iar Sule marca pentru 2-2 in minutul 90+6.

Bundesliga etapa 34: Favorite care s-au impus

Koln- Bayern (1-2): Coman ducea scorul la 0-1 in minutul 8. Sane marca pentru 0-2 in minutul 45 insa golul acestuia era anulat pentru ofsaid. Gazdele reuseau sa egaleze in minutul 81 din penalty prin Ljubicic, pornind sarbatoare la Dortmund. In minutele de final ale meciului, minutul 89, Musiala marca pentru 1-2 si ducea titlul la Munich.

Bundesliga etapa 34: Meciuri spectaculoase

RB Leipzig – Schalke (4-2): Laimer deschidea scorul in minutul 10. Nkunku majora avantajul gazdelor in minutul 19. La pauza se intra cu scorul de 2-1 dupa reusita lui Kaminski din minutul 28. Schalke egala in minutul 49 dupa autogolul lui Orban. Gazdele aveau sa se impuna in cele din urma prin reusitelemlui Poulsen din minutul 82 si Nkunku din minutul 90+4.

Bundesliga etapa 34: Alte rezultate

Frankfurt – Freiburg (2-1): ’45 Grifo (0-1), ’83 Kolo Muani (1-1), ’90+1 Dina Ebimbe (2-1)

Union Berlin – Bremen (1-0): ’81 Khedirab (1-0)

Stuttgart – Hoffenheim (1-1): ’75 Bebou (0-1), ’80 Tomas (1-1)

Monchengaldbach – Augsburg (2-0): ‘3 Netz, ’40 Hofmann

Clasament dupa etapa 34: Primele sase si echipe retrogradate