Din acest rezumat Bundesliga etapa 33

Bundesliga etapa 33: Lewandowski marcheaza 40 goluri intr-un sezon de Bundesliga, egalandu-l pe Gerd Muller

Fanii Borussiei Dortmund sunt in delir, dupa ce acestia au continuat in aceasta runda o serie impresionanta de victorii. In acest fel, formatia antrenata de Edin Terzic a obtinut calificarea in Champions League. In schimb, rezultatele proaste din ultima vreme ale lui Frankfurt au coborat-o pe aceasta pe un loc de Europa League. Care sunt celelalte formatii calificate in primele doua competitii europene inter-cluburi aflati in acest rezumat Bundesliga etapa 33. De asemenea, de aici veti descoperi cum se prezinta situatia si in subsolul claamentului.

Rezumat Bundesliga etapa 33 – Echipe favorite care au castigat

Mainz – Dortmund: 1-3

Dortmund nu a avut nicio emotie in a obtine victoria in fata unei formatii din a doua parte a clasamentului. Raphael Guerreiro deschidea scorul la jumatatea primei reprize, Marco Reus dubland diferenta in minutul 42. Brandt intra pe teren in minutul 76, pentru ca doar 4 minute mai tarziu sa o duca pe Dortmund la un avans de 3 goluri. Quaisson stabilea scorul final, marcand din penalty pentru gazde in primul minut de prelungire.

A fost a sasea victorie la rand pentru Dortmund, interval in care le invingea pe Leipzig si Wolfsburg. De cealalta parte, pentru Mainz a fost prima infrangere din precedentele 10 etape. In aceasta perioada Mainz obtinea 5 victorii si 4 remize.

Rezumat Bundesliga etapa 33 – Surprize

Schalke – Frankfurt: 4-3

Au fost primele puncte obtinute de “lanterna rosie” in precedentele 5 etape. De altfel, doua victorii si 7 infrangeri este bilantul lui Schalke in ultimele 9 runde. De partea cealalta, Frankfurt a comis 4 pasi gresiti in ultimele 5 etape, suferind 3 infrangeri.

Freiburg – Bayern Munchen: 2-2

Lewandowski deschidea scorul din penalty in minutul 26 si se parea ca bavarezii isi vor trece in cont o noua victorie. Scorul pauzei era insa stabilit de Gulde, care egala doar 3 minute mai tarziu. Bavarezii puteau sa revina la conducere in minutul 51, dar golul marcat de Gnabry era anulat dupa vizionarea VAR. In schimb, Leroy Sane marca pentru oaspeti doua minute mai tarziu. Pentru Augsburg egala Gunter in minutul 81.

O victorie a obtinut Freiburg in precedentele 4 etape, in rest inregistrand doua remize si o infrangere. Victoria o obtinea runda trecuta, cand o invingea in deplasare pe Koln cu 4-1. De cealalta parte, Bayern Munchen a comis doi pasi gresiti in precedentele 3 runde. Celalalt era o infrangere in deplasare contra lui Mainz.

Monchengladbach – Stuttgart: 1-2

Stuttgart se afla la a doua victorie la rand, dupa ce runda trecuta o invingea acasa pe Augsburg cu 2-1. De partea cealalta, pentru Monchengladbach este a doua infrangere consecutiva, runda trecuta fiind invinsa in deplasare de Bayern Munchen cu scorul de 0-6.

Rezumat Bundesliga etapa 33 – Meciuri spectaculoase

Cel mai spectaculos meci al etapei a generat 7 goluri si 15 suturi pe poarta. Noua au fost expediate de Frankfurt si sase de Schalke. Deschiderea de scor ii apartinea lui Schalke, Huntelaar marcand la finalul primului sfert de ora, dupa ce initial portarul respingea penaltyul pe care acesta il batuse. Scorul pauzei il stabilea Andre Silva, care egala in minutul 29.

N’Dicka ii aducea pe oaspeti in avantaj la 6 minute dupa pauza. In minutul imediat urmator venea egalarea, autorul golului gazdelor fiind Idrizi. Schalke prelua conducerea in minutul 60, Florian Flick trecandu-si si el numele pe tabela marcatorilor. Patru minute mai tarziu Hoppe facea ca avantajul gazdelor sa creasca la doua goluri. Din handicap reducea Andre Silva, in minutul 72.

Augsburg – Werder Bremen: 2-0

Formatia gazda expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. La scorul de 0-0 vedeam o eliminare in fiecare tabara. De la Augsburg vedea cartonasul rosu Vargas in minutul 13, iar de la Werder Gross, in minutul 49. Deschiderea de scor venea in minutul 57, Rani Khedira fiind marcatorul golului. Diferenta era majorata din penalty de Caligiuri, in minutul 90.

Au fost primele puncte obtinute de Augsburg in precedentele 4 etape. De cealalta parte, Werder Bremen are 5 infrangeri din ultimele 6 runde. Remiza din acest interval o obtinea etapa trecuta, pe teren propriu cu Leverkusen.

Formatia gazda conducea la pauza in aceasta partida, Stindl marcand chiar in minutul 45. Golul egalizator venea in minutul 72, autorul sau fiind Endo. Cinci minute mai tarziu Kalajdzic inscria golul care le aducea oaspetilor cele 3 puncte. Patru suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de 7 ale oaspetilor.

Leipzig – Wolfsburg: 2-2

0-1: M.Philipp (12); 0-2: M.Philipp (45+1); 1-2: J.Kluivert (51); 2-2: Sabitzer (penalty, 78)

Rezumat Bundesliga etapa 33 – Clasament

Bundesliga este singurul campionat de top in care cunoastem echipele care vor evolua in Champions League, respectiv Europa League sezonul viitor. In Champions League le vom avea pe Bayern Munchen, Leipzig, Dortmund si Wolfsburg, iar in Europa League pe Frankfurt si Leverkusen. Pentru locul de Conference League se lupta Union Berlin (47), Monchengladbach (46), Stuttgart (45) si Freiburg (45). In Bundesliga primul criteriu de departajare in caz de egalitate de puncte este golaverajul. Union Berlin si Monchengladbach au +6, Stuttgart +3 si Freiburg +2.

In subsolul clasamentului Schalke este retrogradata de mult timp, pe penultimul loc situandu-se Koln, cu 30 puncte. Pe loc de baraj o gasim pe Werder Bremen, la doar 1 punct in fata. Pe locul 15 se afla Bielefeld, la 1 punct in fata lui Werder. Fara nicio infrangere in ultimele 5 meciuri, Hertha Berlin ocupa locul 14, fiind salvata de la retrogradare. Dintre cele 3 formatii implicate in lupta pentru evitarea retrogradarii, Werder Bremen sta cel mai bine la acest capitol, avand un golaveraj de -19. O urmeaza Koln, cu -27 si Bielefeld, cu -28. Cel mai slab atac il are Bielefeld, care a marcat 24 goluri. Cu 85 goluri primite, Schalke are cea mai proasta defensiva.

Polonezul Robert Lewandowski a atins borna celor 40 goluri in Bundesliga, egalandu-l pe legendarul Gerd Muller. Asta este cu atat mai impresionant cu cat atacantul lui Bayern Munchen disputa doar 28 meciuri. Daca va marca in ultima etapa, Lewandowski va deveni cel mai bun marcator din istorie al unui sezon de Bundesliga. Pozitia secunda in topul marcatorilor o ocupa Andre Silva (Frankfurt), care a marcat de 27 ori. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), care a inscris 25 goluri.

Program etapa 34

Pe 22 mai, incepand cu ora 16:30, vor avea loc toate cele 9 meciuri ale ultimei etape de Bundesliga. Wolfsburg va primi vizita lui Mainz, Frankfurt pe cea a lui Freiburg, iar Dortmund pe cea a lui Leverkusen. In ceea ce priveste lupta pentru evitarea retrogradarii, Bielefeld va juca in deplasare cu Stuttgart, iar Bremen va primi vizita lui Monchengladbach. Cea mai avantajata este Koln, care va juca pe teren propriu cu Schalke.