Rezumat Bundesliga etapa 23

Bundesliga etapa 32: Candidatele la titlu nu se incurca in etapa meciurilor spectaculoase!

Bundesliga etapa 32: Favorite care s-au impus

RB Leipzig – Bremen (2-1): Prima repriza a fost una alba, fara goluri. Scorul era deschis de catre Bittencourt in minutul 70, 0-1. RB avea sa revina si sa castige in minutele de final ale meciului, Orban egala in minutul 87, iar Szoboszlai aducea victoria in minutul 90+6.

Frankfurt – Mainz (3-0): Kamada deschidea scorul in mintul 18 din penalty. La pauza se intra cu scorul de 2-0, dupa scorul reusit de Buta in minutul 40. Ultimul gol al meciului era marcat de catre Kolo Muani in minutul 59.

Wolfsburg – Hoffenheim (2-1): Gazdele deschideau scorul in minutu 15 prin Kaminski. Waldschmidt avea sa majoreze avantajul gazdelor in minutul 75. Scorul final al meciului era stabilit de catre autogolul lui Guilavogui din minutul 90+3.

Bundesliga etapa 32: Alte rezultate

Stuttgart – Leverkusen (1-1): ’57 Guirassy (1-0), ’70 Palacios (1-1, penalty)

Bundesliga etapa 32: Meciuri spectaculoase

Union Berlin – Freiburg (4-2): Prima repriza aducea 3 goluri, toate pentru gazde. Behrens ducea scorul la 1-0 in minutul 5. Becker avea sa reusea o dubla in 2 minute pana la pauza, minutele 36 si 38. Gulde ducea scorul la 3-1 in minutul 56. Grifo relansa meciul in minutul 70 dupa transformarea penalty-ului. Laidouni ducea scorul la 4-2 in min minutul 80 spulberand astfel sperantele oaspetilor.

Bochum – Augsburg (3-2): Antwi-Adjei marca in minutul 2, ducand scorul la 1-0. La pauza se intra la egalitate dupa golul lui Maier din minutul 29. Bochum trecea in avantaj in mintul 59 dupa autogolul lui Gouweleeuw. Losilla majora avantajul gazdelor, ducand scorul la 3-1 in minutul 62. Yeboah stabilea scorul final al meciului, 3-2 in minutul 85.

Koln – Hertha (5-2): Prima repriza a reprezentat punctul culminant al meciului, intrandu-se la cabine cu scorul de 3-2. Selke marca oentru 1-0 in minutul 8. Tousart marca pentru 1-1 in minutul 18. Scorul devenea 1-2 dupa golul lui Jovetic din minutul 33. Koln intorcea scorul dupa reusitele lui Hubers si Skhiri in minutele 39 si 43. Hubers ducea scorul la 4-2 in minutul 69. Scorul final al meciului era stabilit de catre Huseinbasic in minutul 81.

Dortmund – Monchengladbach (5-2): Dormtund marca de 4 ori pana la pauza. Malen deschidea scorul in minutul 5. Bellingham marca pentru 2-0 in minutul 18 din penalty. Haller ducea scorul la 4-0 cu golurile sale din minutele 20 si 32. Bensebaini marca pentru 4-1 in minutul 75 din penalty. Scorul devenea 4-2 in minutul 86 dupa reusita leui Stindl. Scorul final al meciului era stabilite de catre Reyna in minutul 90+4.

Bayern – Schalke (6-0): La pauza se intra cu scorul de 2-0. Muller marca pentru 1-0 in minutul 21. Kimmich ducea scorul la 2-0 in minutul 29 din penalty. Bayern se dezlantuia in repriza secunda, marcand 4 goluri. Prin Gnabry in minutele 50 si 65, Tel in minutul 80 si Mazraoui in minutul 90+2.

Clasament dupa etapa 32: Primele sase