Rezumat Bundesliga etapa 32

Bundesliga etapa 32: Bayern Munchen ii ia setul lui Monchengladbach si devine campioana

In urma cu doua luni putina lume ii mai dadea sanse lui Dortmund la a mai prinde un loc de Champions League. Iata insa ca formatia antrenata de Edin Terzic a ajuns in top 4 dupa aceasta runda. Dortmund a invins-o pe Leipzig, in vreme ce Bayern Munchen a zdrobit-o pe Monchengladbach, ceea ce inseamna ca bavarezii au castigat matematic titlul. Care este situatia in subsolul clasamentului veti afla consultand acest rezumat Bundesliga etapa 32. Tot de aici veti descoperi si derbyul care va avea loc in penultima etapa.

Rezumat Bundesliga etapa 32 – Echipe favorite care au invins

Hoffenheim – Schalke: 4-2

Doua victorii si trei remize este bilantul lui Hoffenheim in ultimele 5 etape. Aici includem doua remize albe cu Leipzig si Leverkusen. De cealalta parte, pentru Schalke aceasta este a sasea infrangere din ultimele 7 runde. In cele 6 infrangeri Schalke a marcat de 3 ori, primind 19 goluri.

Bayern Munchen – Monchengladbach: 6-0

Bavarezii rezolvau partida inca de la pauza, cand conduceau cu 4-0. Lewandowski deschidea scorul dupa doar doua minute. Diferenta era dublata de Thomas Muller la jumatatea reprizei. Lewandowski inscria al doilea gol in minutul 34, scorul pauzei fiind stabilit 10 minute mai tarziu de catre Kingsley Coman. Polonezul Lewandowski realiza hat-trickul in minutul 66, transformand un penalty. Cu un sfert de ora inainte de final bavarezii ramaneau in inferioritate numerica, Nianzou fiind eliminat. Asta nu impiedica formatia gazda sa mai inscrie o data. Cel ce o facea era Leroy Sane, in minutul 86.

Pentru campioana Germaniei a fost a treia victorie in campionat din ultimele 4 etape. De cealalta parte, Monchengladbach are doua victorii si doua infrangeri in precedentele 4 runde.

Rezumat Bundesliga etapa 32 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 12 suturi pe poarta expedia Hoffenheim in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor. Doua dintre cele 3 suturi Schalke le expedia in prima repriza. Este vorba de golurile marcate de Uth si Mustafi in minutele 12, respectiv 42. In a doua repriza insa, Hoffenheim lua cu asalt poarta formatiei vizitatoare, inscriind 4 goluri.  Kramaric deschidea balul in minutul 47, pentru ca 5 minute mai tarziu Akpoguma sa egaleze. Baumgartner o aducea pe Hoffenheim in avantaj la finalul primei ore de joc. Scorul final era stabilit 4 minute mai tarziu de catre Bebou.

Stuttgart – Augsburg: 2-1

Noua suturi pe poarta expedia Stuttgart in aceasta partida, fata de 6 ale formatiei gazda. La pauza Stuttgart conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Forster in minutul 11. Egalarea venea in minutul 59 de la Niederlechner. Gazdele inscriau golul victoriei in minutul 74, autorul lui fiind Kalajdzic.

Sunt primele puncte obtinute de Stuttgart in ultimele 5 etape. Este adevarat, celelalte adversare din acest interval se numeau Leipzig, Wolfsburg, Union Berlin si Dortmund. De cealalta parte, Augsburg obtinea un singur punct in precedentele 5 runde.

Dortmund – Leipzig: 3-2

Gazdele au inceput decis acest duel, deschizand scorul in minutul 7. Autorul golului era Marco Reus. In a doua repriza Dortmund isi dubla diferenta la 6 minute de la startul ei. Jadon Sancho isi trecea si el numele pe tabela. Klostermann reducea din diferenta in minutul 63, iar Olmo egala in minutul 77. Cu 3 minute inainte de final acelasi Sancho ii pastra Dortmundului sansele de a evolua in Champions League sezonul viitor.

Este a cincea victorie la rand in Bundesliga pentru Dortmund, in acest interval invingandu-le atat pe Wolfsburg, cat si pe Union Berlin.

Rezumat Bundesliga etapa 32 – Alte rezultate

Wolfsburg – Stuttgart: 3-0

1-0: Brekalo (12); 2-0: Brekalo (63); 3-0: Brekalo (90)

Werder Bremen – Leverkusen: 0-0

Gol anulat VAR (Leverkusen, 35); Cartonas rosu Dinkci (Werder Bremen, 90+4)

Koln – Freiburg: 1-4

0-1: Petersen (18); 0-2: Demirovic (20); 1-2: S.Andersson (50); Penalty ratat Duda (Koln, 61); 1-3: Griffo (90+3); 1-4: Schmid (90+6)

Frankfurt – Mainz: 1-1

0-1: Onisiwo (11); 1-1: Hrustic (86)

Hertha Berlin – Bielefeld: 0-0

Rezumat Bundesliga etapa 32 – Clasament

Cu doua etape inainte de final, diferenta dintre Bayern Munchen si Leipzig, a doua clasata, s-a marit la 10 puncte. Leipzig are 4 puncte in fata celor de la Wolfsburg, clasati pe treapta a treia a podiumului. Pe pozitia a patra a urcat Dortmund, aflata la 1 punct in fata Frankfurtului. Locul 6 este ocupat de Leverkusen, aflata la 6 puncte in spatele lui Frankfurt. Bayern Munchen are cel mai bun atac, cu 92 goluri marcate. Cea mai solida defensiva le apartine celor de la Leipzig, care au primit 28 goluri.

In subsolul clasamentului Schalke este deja retrogradata, in vreme ce Koln are nevoie de o victorie pentru a parasi al doilea loc ce retrogradeaza direct. Koln are 29 puncte, la doua puncte in spatele lui Bielefeld, Werder Bremen si Hertha Berlin. Pe 13 o gasim pe Augsburg, cu 33 puncte. Sa spunem ca locul 16 va evolua intr-un baraj de mentinere in Bundesliga. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare le are Schalke, aceasta marcand 20 goluri, primind 80.

Cu hat-trickul realizat in aceasta runda, Robert Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 39 reusite. Urmatoarele pozitii de pe podium sunt ocupate de Andre Silva (Frankfurt) si Erling Haaland (Dortmund), fiecare cu 25 reusite. Pe pozitia a patra il gasim pe Wout Weghorst (Wolfsburg), cu 20 reusite.

Program etapa 33

Penultima etapa se va desfasura in weekenul 15-16 mai. Aici Frankfurt si Dortmund vor juca in deplasare, adversari fiind Schalke, respectiv Mainz. Runda va fi inchisa de derbyul dintre Leipzig si Wolfsburg. De specificat ca la mijlocul saptamanii se va disputa o restanta intre Schalke si Hertha Berlin.