Rezumat Bundesliga etapa 31

Bundesliga etapa 31: Bayern Munchen rateaza ocazia de a deveni campioana matematic

A fost o etapa in care Bayern Munchen a refuzat sansa de a se incununa campioana matematica a Bundesligii. Probabil ca va face asta runda viitoare. In ceea ce o priveste pe Dortmund, aceasta pare ca s-a trezit pe final de campionat, insa va avea o misiune poate chiar mai dificila etapa viitoare. Despre ce adversara este vorba veti afla in acest rezumat Bundesliga etapa 31. Tot de aici decoperim echipa din subsolul clasamentului care vine dupa doua victorii si care s-a salvat momentan de la retrogradarea directa.

Rezumat Bundesliga etapa 31 – Echipe favorite care au castigat

Leipzig – Stuttgart: 2-0

Leipzig se afla abia la a doua victorie din precedentele 5 etape. Fara atatia pasi gresiti comisi foarte probabil puteam asista la un final de campionat incendiar. In schimb, Stuttgart se afla la a patra infrangere consecutiva. Trebuie insa precizat ca adversarii se numeau Leipzig, Wolfsburg, Union Berlin si Dortmund.

Rezumat Bundesliga etapa 31 – Surprize

Mainz – Bayern Munchen: 2-1

Bayern Munchen a inceput relaxata aceasta partida, lucru care s-a vazut. Mainz prelua conducerea inca din minutul 3, autorul golului fiind Burkardt. Diferenta era majorata in minutul 37 de Quaison, iar Mainz deja se gandea ca va scoate un rezultat care o va ajuta enorm in lupta pentru salvarea de la retrogradare. Bavarezii reduceau din handicap abia in al patrulea minut de prelungire al partidei. Lewandowski era autorul golului.

A fost a treia victorie la rand pentru Mainz, care e salvata de la retrogradare in proportie de peste 90%. Celelalte victorii le obtinea in deplasare, in fata lui Koln si a celor de la Werder Bremen. De cealalta parte, Bayern Munchen a pierdut primele puncte din precedentele 3 etape.

Rezumat Bundesliga etapa 31 – Meciuri spectaculoase

Monchengladbach – Bielefeld: 5-0

Am avut o partida in care s-au expediat nu mai putin de 17 suturi pe poarta. Gazdele au expediat 12, iar oaspetii 5. Se putea intui cu usurinta castigatoarea dupa doar 20 minute, cand Monchengladbach conducea deja cu 3-0. Embolo deschidea scorul in minutul 6, Marcus Thuram dubland diferenta la finele primului sfert de ora. Bensebaini transforma un penalty in minutul 18, stabilind scorul pauzei. Embolo marca din nou in minutul 69, Plea inchizand tabela cu 6 minute inainte de final.

Este a patra victorie din precedentele sase etape pentru Monchengladbach. In fiecare din cele doua meciuri in care a pierdut puncte Monchengladbach inscria doua goluri. De cealalta parte, Bielefeld se afla la prima infrangere din precedentele 5 etape. In acest interval a acumulat 8 puncte.

Leverkusen – Frankfurt: 3-1

Al doilea cel mai spectaculos meci al etapei ne-a oferit 14 suturi pe poarta. Zece erau expediate de gazde si patru de oaspeti. Sase dintre aceste suturi veneau in prima repriza, care se incheia insa fara gol. Deschiderea de scor venea abia in minutul 70, cand Bailey o aducea pe Leverkusen in avantaj. Zece minute mai tarziu Alario majora diferenta, Andre Silva reducand din handicap in primul minut de prelungire. Scorul final era stabilit de Demirbay la urmatoarea faza.

Pentru Leverkusen este a treia victorie in ultimele 5 etape, revenind din pasa proasta in care intrase. Infrangerea din acest interval era suferita in deplasare, contra celor de la Bayern Munchen.

Augsburg – Koln: 2-3

Etapa incepea cu un meci in care am avut parte de 5 goluri si de 11 suturi pe poarta. Oaspetii expediau sase, iar gazdele cinci. Invingatoarea era usor de anticipat inca de la pauza, cand Koln conducea cu 3-0. Duda deschidea scorul in minutul 8, Kainz majora diferenta la mijlocul reprizei, acelasi Duda stabilind scorul pauzei in minutul 33. Gamny marca primul gol al gazdelor in minutul 54. Opt minute mai tarziu Ruben Vargas facea ca avantajul oaspetilor sa se micsoreze la un gol. Augsburg nu mai avea insa puterea sa si egaleze pana la final.

A fost a doua victorie la rand pentru Koln, care runda trecuta o invingea pe Leipzig. Cele doua victorii vin dupa 3 esecuri. De partea cealalta, Augsburg marca primele goluri din precedentele 4 etape. In acest interval obtinea un singur punct.

Union Berlin – Werder Bremen: 3-1

Union Berlin transforma jumatate din cele 6 suturi pe poarta avute, in vreme ce oaspetii marcau un gol din 5 suturi pe poarta expediate. Dechiderea de scor se producea abia la 5 minute dupa pauza, gazdele preluand conducerea dupa golul marcat de Pohjanpalo. Acelasi finlandez dubla avantajul gazdelor doar 3 minute mai tarziu. Pohjanpalo reusea hat-trickul la jumatatea reprizei secunde, securizandu-i victoria lui Union Berlin. Golul de onoare al oaspetilor era inscris de Gebre Selassie in minutul 82.

Astfel, Union Berlin ramane cu o singura infrangere in ultimele 5 etape, interval in care acumula 8 puncte. In schimb, Werder Bremen se afla la a saptea infrangere la rand in Bundesliga.

Freiburg – Hoffenheim: 1-1

Formatia gazda expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale lui Hoffenheim. Kramaric deschidea scorul pentru oaspeti cu 5 minute inainte de pauza. Pentru Freiburg egala Grifo in minutul 81, din penalty.

Hoffenheim se afla la a treia remiza din ultimele 4 runde, printre aceste remize, dintre care una in deplasare cu Leipzig, obtinand si o victorie. De cealalta parte, Freiburg a strans 4 puncte din ultimele doua etape, runda trecuta invingand-o acasa pe Schalke, scor 4-0. Inaintea acestor 4 puncte, Freiburg suferea doua infrangeri, ambele in deplasare.

Misiunea gazdelor era mult facilitata in minutul 14, cand Ahamada isi lasa formatia in inferioritate numerica. Deschiderea de scor venea in primele secunde ale celei de-a doua reprize, Haidara fiind marcatorul golului gazdelor. Diferenta era majorata la mijlocul reprizei secunde de catre Forsberg, care transforma un penalty. Gazdele expediau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, oaspetii nereuind sa expedieze vreunul.

Rezumat Bundesliga etapa 31 – Alte rezultate

Wolfsburg – Dortmund: 0-2

0-1: Haaland (12); Cartonas rosu Bellingham (Dortmund, 59); 0-2: Haaland (68)

Clasament dupa etapa 31

Avansul lui Bayern Munchen fata de Leipzig s-a redus la 7 puncte. Aceeasi diferenta de puncte avem intre Leipzig si Wolfsburg, ocupanta ultimei pozitii a podiumului. De aici lucrurile se incing, Frankfurt aflandu-se pe pozitia a patra, la 1 punct in spatele lui Wolfsburg si la 1 punct in fata Borussiei Dortmund. Locul 6 este ocupat de Leverkusen, situata la 5 puncte in spatele lui Dortmund. Cel mai bun atac il are Bayern Munchen, cu 86 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine lui Leipzig, care a primit 25 goluri.

In subsolul clasamentului, Schalke este deja retrogradata. Penultimul loc este ocupat de Hertha Berlin, care are 3 meciuri in minus fata de urmatoarele clasate. Asta din cauza ca echipa berlineza se afla in carantina. Diferenta dintre Hertha Berlin si Koln, formatie de pe locul 16, care vine dupa doua victorii, este de 3 puncte. Deasupra ei la doar un punct le gasim pe Werder Bremen si Bielefeld. Schalke are atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta defensiva, marcand 18 goluri, primind 76.

Lewandowski a revenit cu gol, dupa accidentarea de la echipa nationala. Atacantul lui Bayern Munchen conduce in clasamentul golgheterilor, cu 36 goluri. Pe pozitia secunda se afla, la egalitate, Haaland (Dortmund) si Andre Silva (Frankfurt), ambii cu 25 reusite.

Program etapa 32

Runda urmatoare se va desfasura in perioada 7-9 mai. Aceasta va incepe cu partida dintre Stuttgart si Augsburg. Bayern Munchen va juca pe teren propriu cu Monchengladbach, Wolfsburg primind vizita lui Union Berlin. Derbyul etapei va avea loc intre Dortmund si Leipzig. Pana la acea data Hertha Berlin isi va disputa si ea doua din cele trei restante: cu Mainz in deplasare si cu Freiburg acasa.