Rezumat Bundesliga etapa 30

Bundesliga etapa 30: Leipzig – singura formatie din top 5 care nu a invins

A fost o runda in care trei echipe din top 5 au invins. Singura care nu a reusit asta a fost Leipzig, aceasta suferind o infrangere. La fel ca runda trecuta, acum s-au disputat din nou 8 meciuri. Hertha Berlin ramane in carantina, dupa ce doi jucatori si doi membri din staff au fost depistati pozitiv cu virusul COVID. Nici etapa viitoare berlinezii nu vor avea programat vreun meci. Care a fost echipa ce a revenit de la 0-2 la pauza pentru a castiga veti afla lecturand acest rezumat Bundesliga etapa 30. Tot de aici aflam si prima echipa care a retrogradat matematic.

Rezumat Bundesliga etapa 30 – Echipe favorite care au castigat

Frankfurt – Augsburg: 2-0

Treceau 37 minute pana ce Hinteregger deschidea scorul pentru gazde, stabilind scorul pauzei. Avantajul era dublat in minutul 58 de portughezul Andre Silva. Este al cincilea gol marcat de Andre Silva in ultimele 4 meciuri de campionat. Finnbogason rata sansa de a reduce din handicap in minutul 73, cand a trimis peste poarta din penalty.

A fost a patra victorie din ultimele 5 etape pentru Frankfurt, esecul suferindu-l runda trecuta, in deplasare cu Monchengladbach, scor 0-4. Un lucru care ni se pare fabulos este ca in toate cele 30 etape din acest sezon de Bundesliga in meciurile lui Frankfurt au fost marcate cel putin doua goluri. De cealalta parte, Augsburg a obtinut un singur punct in precedentele 3 etape. In acest interval nu reusea sa marcheze, celelalte adversare fiind Bielefeld si Schalke.

Bayern Munchen – Leverkusen: 2-0

Bavarezii au avut 5 etape de foc in Bundesliga, din care au iesit cu bine, pierzand doar doua puncte. Remiza o inregistrau pe teren propriu cu Union Berlin. In schimb, Leverkusen a obtinut o remiza, suferind 3 infrangeri in precedentele 6 etape.

Dortmund – Union Berlin: 2-0

Este a treia victorie la rand in campionat pentru Dortmund, care mai castiga cu Stuttgart in deplasare si Werder Bremen pe teren propriu. De cealalta parte, Union Berlin suferea doar a doua infrangere din precedentele 10 etape.

Rezumat Bundesliga etapa 30 – Surprize

Koln – Leipzig: 2-1

Prima partida a etapei a produs si singura surpriza. Este vorba de Leipzig, care a pierdut in fata uneia dintre echipele ce se bat pentru salvarea de la retrogradare. Koln deschidea scorul in primele secunde ale celei de-a doua reprize, autorul golului fiind Jonas Hector. Haidara egala pentru Leipzig in minutul 59, insa acelasi Hector aducea victoria la doar cateva secunde dupa golul egalizator.

Koln nu mai obtinuse o victorie din 6 februarie. Sunt primele puncte stranse de echipa din precedentele 4 etape. De partea cealalta, Leipzig se afla la al treilea pas gresit in ultimele 4 runde. Ceilalti doi ii comitea pe teren propriu cu Bayern Munchen si Hoffenheim. De bavarezi era invinsa cu 0-1, iar cu Hoffenheim obtinea o remiza alba.

Rezumat Bundesliga etapa 30 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expedia Dortmund in aceasta partida, fata de cele doua ale adversarei. In minutul 27 Haaland rata un penalty, insa tot el a interceptat si a trimis catre poarta, Reus impingand balonul in plasa. Tot Reus era cel care scotea penaltyul, dupa o simulare grosolana. Cei din cabina VAR au confirmat insa decizia arbitrului de centru de a da penalty. Avantajul era dublat cu doua minute inainte de final de catre Guerreiro.

Noua suturi pe poarta expediau bavarezii in aceasta partida, fata de 3 ale oaspetilor. Scorul final era stabilit inca din primul sfert de ora. Choupo-Moting deschidea scorul in minutul 7, Kimmich majorand diferenta in minutul 13.

Rezumat Bundesliga etapa 30 – Alte rezultate

Bielefeld – Schalke: 1-0

1-0: Klos (50); Cartonas rosu Thiaw (Schalke, 71); Penalty ratat Klos (Bielefeld, 80); Gol anulat VAR Bielefeld (80, aceeasi faza)

Stuttgart – Wolfsburg: 1-3

0-1: Schlager (13); Penalty ratat Forster (Stuttgart, 27); 0-2: Weghorst (29); 0-3: Gerhardt (65); 1-3: G.Castro (90+2)

Hoffenheim – Monchengladbach: 3-2

0-1: Plea (25); 0-2: Lazaro (45+1); 1-2: Kramaric (48); 2-2: Bebou (60); 3-2: Kramaric (65)

Werder Bremen – Mainz: 0-1

0-1: Szalai (16); Gol anulat VAR Werder (45)

Clasament dupa etapa 30

Cu 4 etape inainte de final, avansul celor de la Bayern Munchen in faza Leipzigului s-a marit la 10 puncte. In schimb, cel dintre Leipzig si Wolfsburg, ocupanta pozitiei a treia, s-a redus la 4 puncte. Diferenta dintre Wolfsburg si Frankfurt este de 1 punct. Top 5 este incheiat de Dortmund, diferenta dintre Frankfurt si Dortmund fiind de 4 puncte. Cel mai bun atac ii apartine campioanei Bayern Munchen, care a marcat 85 goluri. Cea mai solida defensiva o are Leipzig, aceasta primind 25 goluri.

Dupa etapa de la mijlocul saptamanii Schalke a retrogradat matematic, acumuland doar 13 puncte. Cu victoria din aceasta runda Koln a egalat-o la puncte pe Hertha, cele doua avand dublul punctelor lui Schalke. Locurile 14 si 15 sunt ocupate de Werder Bremen si Bielefeld, care au 30 puncte. Deasupra lor se afla Mainz, cu 31 puncte. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta defensiva ii apartin lui Schalke, care a marcat 18 goluri si a primit 76.

Golgheteri

Polonezul Lewandowski (Bayern Munchen) are 35 reusite, cu 11 mai multe decat Andre Silva (Frankfurt). Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), care are 23 goluri. Urmeaza Weghorst (Wolfsburg), cu 20 reusite.

Program etapa 31

In perioada 23-25 aprilie va avea loc runda cu numarul 31. Aceasta va incepe cu partida dintre Augsburg si Koln. Bayern Munchen o va intalni in deplasare pe Mainz, fiind foarte probabil ca dupa acea partida sa fie matematic campioana. Leipzig o va intalni pe teren propriu pe Stuttgart, in vreme ce Frankfurt se va duela in deplasare cu Leverkusen. Derbyul rundei va avea loc intre Wolfsburg si Dortmund.