Biletul zilei - 08.03.2023

Bundesliga etapa 30: Bayern trece in pole position in lupta la titlu dupa etapa surprizelor!

Bundesliga etapa 30: Surprize

Frankfurt – Augsburg (1-1):  Gazdele reusea s deschida scorul in minutul 25 in urma autogolului lui Rexhbecaj si intra la cabine cu acest avantaj. In minutul 58, Augsburg egala prin reusita lui Demirovic si reusea sa plece cu un punct din aceasta deplasare.

Bochum – Dortmund (1-1): Nou promovata reusesc sa o incurce pe Dortmund in lupta la titlu. Ambele goluri ale meciului au fost marcate in prima repriza. Bochum deschidea scorul in minutul  5 prin Losila, Dupa doar 2 minute, minutul 7, Adeyemi restabilea egalitate. Dortmund a forta tot restu meciului marcarea golului decisiv insa fara sorti de isbanda.

Bundesliga etapa 30: Faavorite care s-au impus

Bayern – Hertha (2-0): In urma acestei victorii, Bayern redevine lider in Bundesliga. Prima repriza a fost una fara goluri, intrandu-se la cabine cu scorul de 2-0. In repriza secunda Bayern a reusit sa isi impuna jocul si implict sa castige meciul. Gnabry deschidea scorul in minutul 69, urmand ca 10 minute, Coman sa stabileasca scorul final 2-0.

RB Leipzig – Hoffenheim (1-0): Leipzig se impunea prin reusita super atacantului francez Nkunku din minutul 28, astfel mentinand aprinsa lupta la locurile de UCL.

Stuttgart – Monchengladbach (2-1): Gazdele marcau primele, prin Guirassy in minutul 28, intrand la pauza cu acest avantaj. Gladbach egala in minutul 78 in urma penalty-ului transformat de catre Weigl. Meciul se ingreuna in minutul 82 pentru oaspeti, ramand inferioritate numerica dupa penalty-ul facut de Itakura. Coulibaly transforma acest penalty si pastra cele 3 puncte la Stuttgart.

Bundesliga etapa 30: Meciuri spectaculoase

Schalke – Werder Bremen (2-1): Bremen deschidea scorul in minutul 18 prin Ducksch. Meciul se indrepta spre o victorie la limita a oaspetilor, insa Scahlke producea surpriza, marcand pentru 1-1 in minutul 81 prin van den Berg. Golul victoriei pentru gazde era marcat de catre Drexler in minutul 90+2.

Wolfsburg – Mainz (3-0): Wolfsburg o distrugea pe Mainz in urma celor 3 goluri marcate in primele 28 de minute. Wind marca pentru 1-0 in minutul 5, fiind secundat de Bornauw in minutul 13, iar acelasi Wind marca pentru 3-0 in minutul 28.

Bundesliga etapa 30: Alte rezultate

Kol – Freiburg (0-1): ’54 Doan

Union Berlin – Leverkusen (0-0)

Clasament dupa etapa 30: Primele sase