Rezumat Bundesliga etapa 29

Bundesliga etapa 29: Bayern Munchen este singura echipa din top 4 care a castigat

In aceasta runda de Bundesliga s-au disputat opt meciuri. Ultimul al rundei era programat sa aiba loc intre Mainz si Hertha Berlin. Doi jucatori si doi membri din staff-ul Herthei Berlin au fost depistati insa pozitiv cu virusul COVID. Astfel, echipa berlineza a devenit prima in Bundesliga care a intrat in carantina. Acesteia i s-au amanat si meciurile din urmatoarele doua runde. Etapa a inceput cu o remiza alba surprinzatoare a lui Leipzig. In schimb, meciurile bavarezilor si al lui Dortmund au produs cele mai multe goluri din weekend. Cate goluri au fost marcate aici, precum si scorurile finale, veti descoperi din acest rezumat Bundesliga etapa 29. Tot de aici aflam care e situatia la varful clasamentului, insa si in coada sa.

Rezumat Bundesliga etapa 29 – Echipe favorite care au invins

Dortmund – Werder Bremen: 4-1

A fost a doua victorie la rand in Bundesliga pentru Dortmund, victorie care vine dupa doi pasi gresiti. De partea cealalta, Werder Bremen vine dupa 5 infrangeri in campionat. Nu mai putin adevarat este ca adversarele care o invingeau in acest interval se numeau Bayern Munchen, Wolfsburg, Stuttgart si Leipzig.

Rezumat Bundesliga etapa 29 – Surprize

Leipzig – Hoffenheim: 0-0

A fost un meci fara prea mult spectacol, in care s-au inregistrat doar doua suturi pe poarta. Ambele au fost de partea gazdelor, care puteau da lovitura in al cincilea minut de prelungire al partidei. Golul marcat de Poulsen a fost insa anulat dupa vizionarea VAR, pe motiv de hent.

A fost a doua remiza alba la rand pentru Hoffenheim, care runda trecuta facea asta pe teren propriu cu Leverkusen. Inaintea celor doua remize, Hoffenheim suferea 3 infrangeri. De cealalta parte, doua victorii, doua remize si o infrangere este bilantul lui Leipzig in ultimele 5 etape. Infrangerea o inregistra pe teren propriu cu Bayern Munchen, iar cealalta remiza tot acasa, in fata lui Frankfurt.

Rezumat Bundesliga etapa 29 – Meciuri spectaculoase

Wolfsburg – Bayern Munchen: 2-3

Fosta si viitoarea campioana a Bundesligii expedia 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale adversarei. Cu toate astea, Bayern Munchen avea emotii pana pe final pentru victorie. Musiala deschidea scorul pentru bavarezi la finalul primului sfert de ora, Choupo-Moting majorand diferenta in minutul 24. Weghorst reducea din handicap cu 10 minute inainte de pauza. Musiala marca “dubla” doar doua minute mai tarziu, readucand-o pe Bayern la o diferenta de doua goluri. Wolfsburg reducea din nou din handicap in minutul 54, prin Maximilian Philipp.

Bayern Munchen se afla la a sasea victorie din precedentele 7 etape de Bundesliga. Singurul pas gresit il comitea runda trecuta, cand inregistra o remiza in fata lui Union Berlin. De cealalta parte, Wolfsburg este la a doua infrangere consecutiva, dupa ce runda trecuta pierdea in deplasare in fata lui Frankfurt, scor 3-4.

La fel ca in partida castigata runda trecuta cu Stuttgart, Dortmund nu deschidea scorul. Rashica facea asta pentru oaspeti in minutul 14, Giovanni Reyna egaland in minutul 29. Haaland marca de doua ori pana in pauza, pentru ca Dortmund sa conduca la doua goluri diferenta. Golurile aveau loc in minutele 34 si 38. De punctat ca primul sau gol norvegianul il marca din penalty. Scorul final era stabilit de Hummels, care marca in minutul 87. Noua suturi pe poarta expedia in aceasta runda Dortmund, fata de trei ale adversarei.

Rezumat Bundesliga etapa 29 – Alte rezultate

Union Berlin – Stuttgart: 2-1

1-0: Promel (20); 2-0: Musa (43); 2-1: Forster (49)

Monchengladbach – Frankfurt: 4-0

1-0: Ginter (10); 2-0: Hofmann (60); 3-0: Bensebaini (67); 4-0: Wolf (90+5)

Freiburg – Schalke: 4-0

1-0: Holer (7); 2-0: Sallai (22); 3-0: Gunter (50); 4-0: Gunter (74)

Augsburg – Bielefeld: 0-0

Leverkusen – Koln: 3-0

1-0: Bailey (5); 2-0: Diaby (51); 3-0: Bailey (76)

Clasament dupa etapa 29

Bayern Munchen este lider in campionat, avand 7 puncte peste Leipzig, urmatoarea clasata. Ultima treapta a podiumului este ocupata de Wolfsburg, aflata la 7 puncte in spatele lui Leipzig si la 1 punct in fata lui Frankfurt. Top 5 este incheiat de Dortmund, care se afla la 7 puncte in spatele lui Frankfurt. Cel mai bun atac ii apartine lui Bayern Munchen, care a marcat 83 goluri, cea mai solida aparare avand-o Leipzig, cu 23 goluri primite.

“Lanterna rosie” Schalke va retrograda matematic cel mai probabil dupa runda urmatoare, aceasta avand doar 13 puncte. Zece puncte mai mult are Koln, formatia clasata pe celalalt loc retrogradabil. La trei puncte in fata lui Koln o gasim pe carantinata Hertha Berlin. La un punct in fata se afla Bielefeld, la doua Mainz, iar la 4 puncte deasupra Herthei se situeaza Werder Bremen. In mod normal, Werder a trebui sa ramana in Bundesliga, aceasta avand insa cea mai proasta forma de moment. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare le are de departe Schalke, care a marcat 18 goluri si a primit 75.

Chiar si daca nu va putea juca pana la finalul campionatului, Lewandowski (Bayern Munchen) nu va putea fi intrecut in clasamentul golgheterilor. Polonezul are 35 reusite, cu 12 mai multe decat urmatorii clasati, Haaland (Dortmund) si Andre Silva (Frankfurt). Locul 4 este ocupat de Weghorst (Wolfsburg), care are 19 reusite.

Program etapa 30

Runda cu numarul 30 va avea loc intre 20 si 21 aprilie. Aici Leipzig o va intalni in deplasare pe Koln, iar Wolfsburg in deplasare pe Stuttgart. Pe teren propriu vor evolua Bayern Munchen si Frankfurt, care le vor intalni pe Leverkusen, respectiv Augsburg. Cel mai interesant meci, in opinia noastra, va avea loc intre Dortmund si Union Berlin.