Rezumat Bundesliga etapa 28

Bundesliga etapa 28: Leipzig mai spera la titlu, dupa ce bavarezii s-au impiedicat

La mijlocul saptamanii trecute Bayern Munchen pierdea pe teren propriu prima mansa a sferturilor Champions League. Astfel, bavarezii si-au odihnit o parte din jucatorii de baza in weekend, cel putin pentru o repriza. O alta parte a fost accidentata sau suspendata, inclusiv Lewandowski, iar asta s-a observat, bavarezii obtinand doar o remiza acasa. Din acest rezumat Bundesliga etapa 28 scoatem in evidenta si faptul ca Dortmund s-a impus cu greu. Din pacate pentru ea, nu a redus diferenta fata de urmatoarea clasata.

Rezumat Bundesliga etapa 28 – Echipe favorite care au castigat

Werder Bremen – Leipzig: 1-4

Oaspetii conduceau deja cu 3-0 la pauza, din cele 3 suturi pe poarta avute. Olmo deschidea scorul la mijlocul reprizei, Sorloth dubland diferenta in minutul 32. Acelasi Sorloth stabilea scorul pauzei, marcand in minutul 41. Rashica reducea din handicap din penalty, in minutul 61, pentru ca scorul final sa fie stabilit de Sabitzer doua minute mai tarziu.

A fost abia a doua victorie din ultimele 4 etape pentru Leipzig. Este adevarat, pasii gresiti ii comitea cu Bayern Munchen si Frankfurt, ambele partide disputandu-le pe teren propriu. De cealalta parte, Werder Bremen se afla la a patra infrangere la rand. Stuttgart, Wolfsburg si Bayern Munchen erau celelalte adversare in fata carora Werder Bremen pierdea.

Rezumat Bundesliga etapa 28 – Meciuri spectaculoase

Hertha Berlin – Monchengladbach: 2-2

Oaspetii pareau condamnati la infrangere dupa ce Sommer era eliminat inca din minutul 13. Doar 10 minute treceau pana ce Hertha deschidea scorul. Cel ce o facea era Ascacibar. Plea reinvia insa sperantele oaspetilor, marcand golul egalizator in minutul 27. Stindl transforma un penalty in minutul 38, aducand-o, in mod surprinzator, in avantaj pe Monchengladbach. Jhon Cordoba reusea sa egaleze pentru gazde la 4 minute de la reluare. Opt suturi pe poarta expedia Hertha Berlin in aceasta partida, dublu fata de adversara sa.

Astfel, berlinezii raman cu o infrangere in precedentele 5 etape, interval in care au strans 8 puncte. De cealalta parte, Monchengladbach a obtinut al saptelea punct in 3 etape. Cele doua victorii le inregistra cu Freiburg si Schalke.

Frankfurt – Wolfsburg: 4-3

Derby-ul rundei producea si cele mai multe goluri: 7 la numar. Frankfurt inscria 4 goluri din 5 suturi pe poarta, in vreme ce Wolfsburg marca 3 goluri din 7 astfel de suturi. Oaspetii deschideau scorul in minutul 6 prin Bote Baku, insa la pauza Frankfurt intra in avantaj. Asta, dupa golurile marcate de Kamada si Jovic in minutele 8, respectiv 27.

Weghorst aducea egalarea pentru Wolfsburg in primele secunde ale celei de-a doua reprize. Andre Silva o readucea in avantaj pe Frankfurt 8 minute mai tarziu, pentru ca Durm sa majoreze diferenta in minutul 61. Fundasul lui Frankfurt, brazilianul Tuta, isi dadea autogol cu 5 minute inainte de final.

Frankfurt se afla la al cincilea meci fara infrangere in Bundesliga, venind dupa 3 victorii. Dortmund si Union Berlin erau celelalte formatii pe care Frankfurt le invingea. De partea cealalta, pentru Wolfsburg sunt primele puncte pierdute in precedentele 4 etape.

Stuttgart – Dortmund: 2-3

Dortmund isi putea lua adio de la un loc de Champions League in minutul 17, cand Kalajdzic deschidea scorul pentru gazde. Dortmund revenea insa in a doua repriza, lucru surprinzator, mai ales ca aceasta nu evolua cu echipa de baza. Bellingham aducea egalarea in al doilea minut de la reluare. Reus aducea formatia oaspete in avantaj 5 minute mai tarziu, Didavi egaland pentru Stuttgart in minutul 78. Nu treceau decat doua minute pana ce Knauff marca golul victoriei pentru Dortmund. Atat Bellingham, cat si Knauff se afla la primul lor gol in Bundesliga. Sapte suturi pe poarta a expediat Dortmund in aceasta partida, fata de trei ale adversarei.

Doua victorii, o remiza si doua infrangeri este bilantul lui Dortmund in ultimele 5 partide de Bundesliga. In fiecare din aceste partide inscria cel putin doua goluri. De partea cealalta, Stuttgart are doua victorii si doua infrangeri in precedentele 4 etape. Celalalt esec il inregistra cu Bayern Munchen.

Koln – Mainz: 2-3

Oaspetii transformau in aceasta partida jumatate din cele 6 suturi pe poarta, in vreme ce gazdele transformau tot jumatate din cele 4 suturi pe poarta. Boetius deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 11, Duda egaland din penalty cu doua minute inainte de pauza. Koln a preluat conducerea in minutul 61, dupa reusita lui Skhiri. Oaspetii egalau 4 minute mai tarziu, prin Onisiwo. Barreiro aducea toate cele 3 puncte celor de la Mainz in primul minut de prelungire.

Astfel, Mainz este neinvinsa de 5 etape, interval in care a obtinut 11 puncte. De partea cealalta, Koln nu a mai cunoscut victoria de 8 etape, interval in care obtinea doua puncte.

Rezumat Bundesliga etapa 28 – Alte rezultate

Bielefeld – Freiburg: 1-0

1-0: Santamaria (autogol, 68); Gol anulat VAR Bielefeld (73)

Bayern Munchen – Union Berlin: 1-1

1-0: Musiala (68); 1-1: Ingvartsen (86)

Schalke – Augsburg: 1-0

1-0: Serdar (4)

Hoffenheim – Leverkusen: 0-0

Clasament dupa etapa 28

Leipzig a redus diferenta fata de liderul Bayern Munchen la 5 puncte. Pozitia a treia este ocupata de Wolfsburg, aflata la 6 puncte in spatele celor de la Leipzig si la 1 punct in fata lui Frankfurt. Pe locul 5 o gasim pe Dortmund, la 7 puncte in spatele lui Frankfurt. De departe cel mai bun atac ii apartine liderului Bayern Munchen, care a marcat 80 goluri. Cea mai solida aparare o are Leipzig, cu 23 goluri primite.

In subsolul clasamentului, Koln si Schalke se afla pe pozitiile care retrogradeaza direct. Schalke are 13 puncte, iar Koln 25 puncte. Koln se gaseste la doar 1 punct in spatele celor de la Hertha si Bielefeld, respectiv la 3 in spatele lui Mainz. Locul 13 este ocupat de Werder Bremen, care are 30 puncte. Asadar, in afara de Schalke, care nu mai are cum sa se salveze, orice se poate intampla in ultima treime a clasamentului. “Lanterna rosie” are atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare, cu 18 goluri marcate si 71 primite.

Nu mai putin de 35 goluri a marcat in acest sezon de Bundesliga polonezul Lewandowski (Bayern Munchen). Il urmeaza, la 12 lungimi distanta, portughezul Andre Silva (Frankfurt). Podiumul este completat de norvegianul Haaland (Dortmund), cu 21 goluri.

Program etapa 29

Runda cu numarul 29 va avea loc intre 16 si 18 aprilie. Etapa se va deschide cu partida dintre Leipzig si Hoffenheim. Frankfurt o va intalni in deplasare pe Monchengladbach, iar Dortmund pe teren propriu pe Werder Bremen. Derbyul etapei va avea loc intre Wolfsburg si Bayern Munchen.