Rezumat Bundesliga etapa 27

Bundesliga etapa 27: Bavarezii fac un pas mare catre titlu, in vreme ce Dortmund se indeparteaza tot mai mult de Champions League

A fost o etapa cum de mult timp nu am mai vazut in Bundesliga. Cel mai mult intr-un meci au fost marcate 3 goluri, nicio echipa nereusind sa inscrie mai mult de doua goluri. Pentru Bayern Munchen a contat insa mai mult obtinerea celor 3 puncte decat spectacolul. La fel si pentru Dortmund, insa acesteia nu i-a iesit. De pe urma acestui rezumat Bundesliga etapa 27 putem spune cu usurinta cine va fi campioana, insa si echipele care vor ocupa celelalte locuri de Champions League. Este adevarat ca mai sunt 7 etape si ca mai putem vedea multe rasturnari de situatie. Sincer insa, ne indoim ca se va intampla acest lucru.

Rezumat Bundesliga etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Leverkusen – Schalke: 2-1

“Lanterna rosie” i-a creat destule probleme lui Leverkusen, insa abia spre final. Gazdele dechideau scorul in minutul 26, prin Alario. Huntelaar marca pentru oaspeti in minutul 59, insa golul lui era anulat dupa vizionarea fazei cu ajutorul VAR. Leverkusen isi marea avantajul in minutul 72, autorul golului fiind Schick. In cele din urma, Huntelaar marca un gol regulamentar pentru oaspeti in minutul 81, stabilind scorul final.

Doua victorii si trei infrangeri este bilantul lui Leverkusen in precedentele 5 etape. Cealalta victorie o inregistra in deplasare cu Monchengladbach, infrangerile venind acasa cu Freiburg si Bielefeld, respectiv in deplasare cu Hertha Berlin.

Wolfsburg – Koln: 1-0

Wolfsburg a avut ceva emotii in aceasta partida, insa doar cu privire la minutul marcarii primului gol. Koln a avut doar un sut pe poarta, fata de cele 6 ale adversarei. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 69, de catre Brekalo.

A fost a treia victorie la rand pentru Wolfsburg, dupa un 5-0 inregistat acum doua runde acasa cu Schalke si un 2-1 etapa trecuta in deplasare contra lui Werder Bremen. In 2021 Wolfsburg suferea doua infrangeri in campionat. Se intampla in deplasare cu Dortmund si Hoffenheim. De cealalta parte, Koln se afla la al saptelea meci la rand fara victorie. In acest interval obtinea doar doua puncte: pe teren propriu cu Dortmund si Werder Bremen.

Rezumat Bundesliga etapa 27 – Surprize

Dortmund – Frankfurt: 1-2

Desi Frankfurt se afla inaintea lui Dortmund in clasament, aceasta este considerata o surpriza de catre casele de pariuri. Sincer, nu intelegem de ce. In fine, sa spunem ca scorul era deschis de un jucator al Dortmundului, care marca insa in proprie poarta. Este vorba de Schulz, care inscria in minutul 11. Egalarea venea de la Hummels, care marca in ultimul minut al primei reprize. In minutul 65 Ilsanker inscria pentru oaspeti, reusita lui fiind insa anulata dupa vizionarea VAR. Golul victoriei lui Eintracht Frankfurt era marcat de Andre Silva, cu 3 minute inainte de final.

Astfel, Frankfurt se afla la a doua victorie la rand, dupa ce runda trecuta o invingea cu 5-2 pe Union Berlin. De specificat ca Frankfurt a suferit o singura infrangere in Bundesliga in acest an. De partea cealalta, Dortmund obtinea o singura victorie in ultimele 4 meciuri de Bundesliga.

Rezumat Bundesliga etapa 27 – Alte rezultate

Mainz – Bielefeld: 1-1

1-0: Brosinski (penalty, 56); 1-1: Voglsammer (76)

Augsburg – Hoffenheim: 2-1

1-0: Vargas (8); 2-0: Hahn (23); 2-1: Skov (86)

Leipzig – Bayern Munchen: 0-1

0-1: Goretzka (38)

Monchengladbach – Freiburg: 2-1

0-1: Sallai (10); 1-1: M.Thuram (53); 2-1: M.Thuram (60)

Stuttgart – Werder Bremen: 1-0

1-0: Augustinsson (autogol, 81)

Union Berlin – Hertha Berlin: 1-1

1-0: Andrich (9); 1-1: Lukebakio (penalty, 35)

Clasament dupa etapa 27

Dupa victoria din aceasta runda, Bayern Munchen s-a distantat la 7 puncte de Leipzig, ocupanta locului secund. Podiumul este completat de Wolfsburg, aflata la 3 puncte in spatele lui Leipzig. Pe 4 o gasim pe Frankfurt, la 4 puncte in spatele lui Wolfsburg. Pe pozitiile 5 si 6 se afla Dortmund si Leverkusen, ambele la 7 puncte in spatele celor de la Frankfurt. Cea mai buna ofensiva o are de departe Bayern Munchen, care a marcat 79 goluri. Defensiva cea mai buna o au Leipzig si Wolfsburg, fiecare dintre cele doua formatii primind 22 goluri.

Doar o minune se mai poate face pentru ca Schalke sa nu retrogradeze, minune care, sa fim seriosi, nu se va intampla. “Lanterna rosie” are doar 10 puncte, cu 13 mai putine decat urmatoarele doua clasate: Koln si Bielefeld. Mainz si Schalke se afla deasupra lor, ambele cu 25 puncte. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare le are Schalke, care a marcat 17 goluri si a primit 71.

Lewandowski (Bayern Munchen) este lider detasat in Bundesliga, marcand nu mai putin de 35 goluri. La o distanta de 13 lungimi il urmeaza portughezul Andre Silva (Frankfurt). Podiumul este completat de norvegianul Haaland (Dortmund), care are 22 reusite. Nici pe urmatoarele trei pozitii nu se afla vreun german. Pe locul 4 il gasim pe olandezul Weghorst (Wolfsburg), cu 17 goluri, urmat de croatul Kramaric (Hoffenheim), cu 14 reusite si de austriacul Kalajdzic (Stuttgart), cu 13 goluri.

Program etapa 28

Intre 9 si 12 aprilie se va disputa etapa cu numarul 28 din Bundesliga. Meciul de deschidere va avea loc intre Bielefeld si Freiburg. Bayern Munchen va primi vizita celor de la Union Berlin, iar Leipzig va juca in deplasare cu Werder Bremen. Dortmund va avea o deplasare dificila, urmand a juca pe terenul lui Stuttgart. Derbyul rundei va avea loc intre Frankfurt si Wolfsburg.