Biletul zilei - 08.03.2023

Bundesliga etapa 27: Lupta la titlu continua in etapa spectacolului!

Bundesliga etapa 27: Favorite care s-au impus

Hertha – RB Leipzig (0-1): Un meci dominat cap coada de catre oaspeti, a adus o victorie la limita, insa pe teren s-a dovedit clar care a fost echipa mai pregatita. Golul care a facut diferenta a fost marcat de catre Haidara in minutul 39.

Freiburg – Bayern (0-1): O prima repriza alba, insa dominata clar de catre bavarezi. Diferenta in acest meci a fost facuta de catre super reusita fundasului olandez de Ligt, care o mentine pe Bayern pe fotoliul de lider.

Bundesliga etapa 27: Meciuri specataculoase

Augsburg – Koln (1-3): Prima repriza a fost una foarte incinsa, in minutulu 7, Skhiri a marcat pentru 0-1. Avantajul oaspetilor a fost marit in minutul 16 de catre Martel. Pana la pauza, Augsburg avea sa marcheze, in minutul 29 prin Vargas. In prima parte a reprizei secunde, Koln avea sa stabileasca scorul final dupa reusita lui Maina din minutul 59.

Dortmund – Union Berlin (2-1): Un duel foarte interesant, in care s-au intalnit o echipa cu un atac foarte bun si o echipa cu e defensiva foarte buna. Dortmund marca prima prin Malen in minutul 28, avantaj cu care se intra la pauza. In minutulu 61, atacurile lui Union au dat roade, Behrens marcand pentru 1-1. Pana la final atacul mai prolific a facut diferenta, Moukoko marcand pentru 2-1 in minutul 79.

Leverkusen – Frankfurt (3-1): Lverkusen isi continua seria excelenta cu o noua victorie. Leverkusen marca pentru 1-0 in minutul 10 prin Adli. Leverkusen avea sa mai marcheze odata pana la pauza, in minutul 34 Diaby ducea scorul la 2-0. In repriza a doua, in minutul 74, Sow reducea din diferenta reaprinzand sperantele oaspetilor. Sperantele erau spulberate de catre Azmoun in minutul 90+5.

Mainz – Bremen (2-2): Punctul culminant al meciului a fost repriza secunda, repriza in care s-au marcat toate cele 4 goluri, golurile fiind marcate in ultimele 10 minute. In minutul 85, Ajorgue ducea scorul la 1-0. Stage avea sa restabileasca egalitatea in minutul 87. In minutul 90+3, Weiper o readuce din nou in avantaj pe Mainz. Bremen avea sa revina din nou, prin Fullkrug in minutul 90+5.

Bochum – Stuttgart (2-3): In prima repriza era marcat doar un singur gol, prin Ito in minutul 14. Repriza secunda avea sa mai aduca alte 4 goluri. Bochum egala in debutul reprize secunde, minutul 58 prin Stoger din penalty. In minutele 60 si 63, Stuttgart ducea scorul la 1-3 prin Guirassy si respectiv Vagnomam. Meciul se incheia cu un nou gol al lui Bochum, in minutul 85 marcand Hofmann.

Bundesliga etapa 27: Alte rezultate

Monchengladbach – Wolfsburg (2-0): ’34 Ngoumou, ’63 Thuram

Hoffenheim – Schalke (2-0): ’22 Kral (autogol), ’70 Bebou (penalty)

Clasament dupa etapa 28: Primele sase