Biletul zilei - 08.03.2023

Bundesliga etapa 26: Bayern redevine lider in etapa spectacolului!

Bundesliga etapa 26: Surprize

RB Leipzig – Mainz (0-3):  Oaspetii deschideau scorul in minutul 9 prin golul lui Ingvartsen. Oaspetii aveau sa marcheze din nou in minutul 57 prin Ajorque. Dupa doar 10 minute, minutul 67, Kohr ducea scorul la 0-3 si stabilind astfel o infrangere usturatoare pentru RB Leipzig.

Freiburg – Hertha (1-1): Dupa o prima repriza fara goluri, Freiburg deschidea scorul in minutul 52 prin Grifo. Hertha reusea sa egaleze in minutul 77 prin Ngankam.

Frankfurt – Bochum (1-1): Bochum deschidea scorul in minutul 13 prin Asano. Pana la pauza gazdele aveau sa egaleze prin penalty-ul transformat de catre golgheterul Kolo Muani in minutul 22. Frankfurt a dominat clar meciul insa fara fructificari in cazul scorului final.

Bundesliga etapa 26: Meciuri specatculoase

Schalke – Leverkusen (0-3): Dupa o prima repriza fara goluri, oaspetii se dezlantuie in repriza secunda. In minutul 50, Frimpong deschidea scorul. Dupa doar 11 minute, in minutul 61, Leverkusen isi marea avantajul prin golul lui Wirtz. Scorul final era stabilit de catre Azmoun in minutul 90+2, scor final 0-3.

Union Berlin – Stuttgart (3-0): La fel ca si in cazul duelui dintre Schalke si Leverkusen, prima repriza a fost una fara goluri. Union deschidea scorul in minutul 51 prin Becker. Gazdele aveau sa mai marcheze de doua ori intr-un interval de 3 minute, minutul 65 prin Behrens si prin autogolul lui Haraguchi.

Wolfsburg – Augsburg (2-2): In minutul 2, oaspetii treceau in avantaj prin autogolul lui Arnold. Arnold putea restabili egalitate in minutul 21, insa avea sa rateze penalty-ul acordat. Augsburg avea sa intre in avantaj de 2 goluri la cabine, dupa golul lui Berisha din minutul 32. Wolfsburg avea sa egaleze in finalul meciului, mai intai reducand din diferenta in minutul 84 prin golul lui Waldschmidt si golul lui Nmecha din minutul 90+6.

Bremen – Hoffenheim (1-2): Oaspetii deschideau scorul in minutul 50 prin golul lui Kramaric. In minutul 52, Hoffenheim ducea scorul la 0-2 dupa golul lui Baumgartner. Bremen reducea din diferenta in minutul 76 prin Pieper, dandu-le sperane gazdelor, insa fara reusite.

Bayern – Dortmund (4-2): Bavarezii devin lideri dupa victoria din Der Klassiker. Bayern deschidea scorul in minutul 13 dupa autogolul lui Kobel. Bayern isi marea avantajul la 3-0 prin golurile lui Muller din minutele 18 si 23. Bayern avea sa duca scorul la 4-0 in debutul reprizei secunde, minutul 50 prin Coman. Dortmund avea sa reduca din diferenta mai intai prin Can in minutul 72 din penalty si Malen in minutul 90.

Bundesliga etapa 26: Alte rezultate

Koln – Monchengladbach (0-0)

Clasament dupa etapa 26: Primele sase