Rezumat Bundesliga etapa 25

Bundesliga etapa 25: Bayern Munchen se distanteaza in fruntea clasamentului, dupa ce Leipzig a clacat

Se pare ca bavarezii vor cuceri un nou titlu in acest sezon de Bundesliga, diferenta fata de Leipzig marindu-se dupa aceasta runda. Sigur, mai sunt 9 runde pana la final, insa bavarezii par a fi cea mai in forma echipa din Europa la momentul actual. Aici ne raportam si la meciurile din Champions League, nu doar la cele din campionat. Ce rezultat a obtinut Leipzig, insa si care a fost diferenta cea mai mare de scor veti afla din acest rezumat Bundesliga etapa 25. Sa spunem ca am avut parte de o etapa spectaculoasa, cu multe faze de poarta, dar si cu multe surprize.

Rezumat Bundesliga etapa 25 – Echipe favorite care au invins

Wolfsburg – Schalke: 5-0

Wolfsburg nu a avut nicio problema in a trece de “lanterna rosie”. Cu toate acestea, la pauza tabela arata scorul de 1-0, singura reusita fiind de fapt un autogol, marcat in proprie poarta de Mustafi in minutul 31. Festivalul de goluri avea loc in repriza secunda, Weghorst majorand diferenta in minutul 51. Baku marca golul al treilea 7 minute mai tarziu, Brekalo punctand pentru 4-0 in minutul 64. Scorul final era stabilit in minutul 79 de Maximilian Philipp.

Wolfsburg pierdea doar 5 puncte in precedentele 9 etape de Bundesliga. Este vorba de o remiza cu Monchengladbach si de o infrangere cu Hoffenheim. In schimb, Schalke obtinea doar doua puncte din precedentele 7 runde, ambele fara gol. De altfel, un singur gol marca “lanterna rosie” in cele 7 etape.

Werder Bremen – Bayern Munchen: 1-3

Gazdele nu au avut nicio sansa in aceasta partida, in care bavarezii conduceau de la pauza cu 2-0. Goretzka deschidea scorul in minutul 22, Gnabry majorand diferenta in minutul 35. La jumatatea celei de-a doua reprize inscria si Lewandowski, Werder Bremen marcand golul de onoare cu 4 minute inainte de final, prin Fullkrug.

Bavarezii obtineau a treia victorie la rand in Bundesliga, toate venind la minim doua goluri diferenta. De cealalta parte, Werder Bremen se afla la prima infrangere din precedentele 4 runde. In acest interval o invingea pe Frankfurt.

Dortmund – Hertha Berlin: 2-0

Deschiderea de scor venea in a doua repriza aici, in prima Dortmund avand un singur sut pe poarta. Brandt “spargea gheata” in minutul 54. Oaspetii incheiau partida in inferioritate numerica, Darida fiind eliminat cu 10 minute inainte de final. Moukoko majora diferenta pentru formatia gazda in primul minut de prelungire.

Dortmund se afla la a patra victorie in precedentele 5 partide de Bundesliga. De remarcat ca la mijlocul saptamanii trecute formatia germana obtinea calificarea in sferturile Champions League. In schimb, Hertha inregistra 3 infrangeri in ultimele 4 etape.

Rezumat Bundesliga etapa 25 – Surprize

Augsburg – Monchengladbach: 3-1

Din pacate pentru fanii lor, Monchengladbach si-a continuat forma dezastruoasa in care se afla de ceva timp. Lucrurile puteau arata altfel daca Stindl transforma penaltyul avut in minutul 38. Vargas deschidea scorul pentru gazde in minutul 52, oaspetii egaland in minutul 68, prin Neuhaus. Richter le readucea pe gazde in avantaj in minutul 76, Hahn stabilind scorul final in penultimul minut.

Nu mai putin de 7 puncte obtinea Hertha in precedentele 4 partide de Bundesliga. Aici includem o remiza cu Leverkusen. In schimb, Monchengladbach vine dupa 6 infrangeri, dintre care 4 in campionat.

Leverkusen – Bielefeld: 1-2

A fost abia prima victorie pentru Bielefeld din ultimele 8 etape de Bundesliga. Leverkusen are o victorie, doua remize si doua infrangeri in ultimele 5 etape. Precedenta infrangere se inregistra tot pe teren propriu, adversara fiind Freiburg.

Leipzig – Frankfurt: 1-1

Conform caselor de pariuri, acest rezultat de egalitate a fost o supriza, desi se intalneau locurile 2 si 4. In prima repriza nu am avut parte de goluri, insa repriza secunda incepea in forta. Forsberg deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 46. In primul minut al celei de-a doua ore de joc venea golul egalizator, Kamada fiind autorul lui.

Au fost primele puncte pierdute de Leipzig in precedentele 7 etape de Bundesliga, interval in care a primit 4 goluri. De cealalta parte, Frankfurt suferea o singura infrangere in precedentele 14 runde de campionat. Se intampla in precedenta deplasare, impotriva celor de la Werder Bremen.

Rezumat Bundesliga etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Union Berlin – Koln: 2-1

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Patru dintre suturile pe poarta ale lui Koln veneau in prima repriza. Tot atunci oaspetii deschideau scorul, autorul golului fiind Duda, care marca din penalty in al doilea minut de prelungire. Tot de la “punctul cu var” venea egalarea, autorul golului fiind Kruse. Scorul final era stabilit de Trimmel, care marca la jumatatea reprizei secunde.

Union Berlin se afla la a cincea partida fara infrangere, interval in care a obtinut 9 puncte. In schimb, Koln obtinea un singur punct in precedentele 5 etape. Se intampla runda trecuta, pe teren propriu cu Werder Bremen.

O posesie de 67% a avut Leverkusen in aceasta partida, plus 8 suturi pe poarta, insa asta nu a ajutat-o la nimic. Dintre cele 5 suturi pe poarta avute de Bielefeld, doua si-au atins tinta. Doan deschidea scorul pentru Bielefeld in minutul 17, pentru ca Okugawa sa majoreze diferenta in minutul 57. Schick reducea din handicap pentru Leverkusen, cu 5 minute inainte de final.

Rezumat Bundesliga etapa 25 – Alte rezultate

Mainz – Freiburg: 1-0

1-0: Quaison (84)

Stuttgart – Hoffenheim: 2-0

1-0: Kasim (autogol, 15); 2-0: Kalajdzic (64)

Clasament dupa etapa 25

Bayern Munchen s-a distantat la 4 puncte de Leipzig, aflata pe pozitia a doua. Podiumul este completat de Wolfsburg, situata la 6 puncte in spatele lui Leipzig si la 4 puncte fata de Frankfurt, urmatoarea clasata. Top 5 este inchis de Dortmund, aflata la doua puncte in spatele lui Frankfurt. De departe cea mai buna defensiva ii apartine liderului Bayern Munchen, cu 74 goluri marcate. Cea mai solida aparare o vedem la Leipzig si la Wolfsburg, care au primit 21 goluri.

Ultimele doua locuri sunt ocupate de Mainz si de Schalke. “Lanterna rosie” are doar 10 puncte, aflandu-se la 11 puncte in spatele lui Mainz, dar si a celor de la Hertha Berlin, aflati pe locul 16. Pe locurile 14 si 15 se situeaza Koln si Bielefeld, aflate la doar 1 punct in fata Herthei si a lui Mainz. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva o are “lanterna rosie” Schalke, cu 16 goluri marcate si 66 primite.

Golgheteri

Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 32 goluri dupa aceasta etapa. In urma polonezului se afla Haaland (Dortmund) si Andre Silva (Frankfurt), fiecare cu 19 reusite. Weghorst (Wolfsburg) ii urmeaza, cu 16 goluri.

Program etapa 26

Pe 19 martie va incepe runda cu numarul 26, cu meciul dintre Bielefeld si Leipzig. Bayern Munchen o va intalni acasa pe Stuttgart, iar Dortmund in deplasare pe Koln. Wolfsburg va juca in deplasare cu Werder Bremen, cel mai tare meci al rundei avand loc intre Frankfurt si Union Berlin.