Biletul zilei - 29.10.2022

Bundesliga etapa 25: Dortmund devine lider in etapa suprizelor!

Bundesliga etapa 25: Suprize

Bochum – RB Leipzig (1-0): Leipzig face pasi gresiti in lupta pentru UEFA Champions League. O prima repriza avea sa aduca sperante pentru gazde. Bochum reusest sa marcheze in debutul reprizei secunde, minutul 48 prin Masovic. Pana la final nu avea a se va mai intampla nicio modificare a tabelei, Bochum castigand astfel acestui duel la limita.

Leverkusen – Bayern (2-1): Bayern se impiedica in lupta la tiltu. Bavarezii intrau in avantaj la pauza dupa golul marcat de catre Kimmich in minutul 22. Farmacistii aveau sa intoarca scorul in repriza secunda, prin doua penalty-ui transformate de Palacios, in minutele 55 si 73.

Bundesliga etapa 25: Meciuri specatculoase

Union Belrin – Frankfurt (2-0): Un duel foarte incins a avut loc la Berlin. Dupa o prima repriza alba, Union deschidea scorul in minutul 53 prin Khedira. Gazdele marcau pentru 2-0 in minutul 68 prin Becker insa golul acestuia avea sa fie anulat pentru ofsaid. In minutul 75, Behrens ducea scorul la 2-0, de data aceasta ne mai fiind anulat.

Hoffenheim – Hertha (3-1): Gazdele marcau primele, in minutul 24 prin Kramaric din penalty. Acelasi Kramaric ducea scorul la 2-0 si stabilea scorul pauzei, in urma altui penalty transformat in minutul 37. In startul repizei secunde, Bebou ducea scorul la 3-0. Golul de onoare al celor de la Hertha a fost marcat de catre Jovetic in minutul 90+2.

Monchengladbach – Bremen (2-2): Dupa o prima repriza alba, meciul avea sa devina unul foarte spectaculos si neasteptat. In minutul 48, Thuram deschidea scorul, 1-0. Oaspetii egalau in minutul 65 prin Ducksch. Gladbach trecea din nou in avantaj in minutul 73 prin golul lui Neuhaus. Bremen avea sa revina din nou in finalul meciului, minutul 89, prin golul aceluiasi Ducksch.

Dortmund – Koln (6-1): Dortmund o demoleaza pe Koln si devine astazi noul lider din Bundesliga. Dormund deschidea scorul in minutul 15 prin Guerreiro. In minutul 17 Haller avea sa majoreze avantajul gazdelor. Scorul devenea 3-0 in minutul 32 dupa reusita lui Reus. In minutul 36, Malen ducea scorul la 4-0. Koln avea sa marcheze golul de onoare in minutul 42, prin Selke stabilind scorul pauzei, 4-1. A doua repriza aduce alte doua goluri pentru gazde, in minutul 69 Hallaer face dubla si duce scorul la 5-1. Scorul final avea sa fi stabilt de Reus in miutul 70, consacrandu-si si el astfel o dubla.

Bundesliga etapa 25: Alte rezultate

Augsburg – Schalke (1-1): ’51 Maier (1-0), 90+3 Bulter (1-1, penalty)

Stuttgart – Wolfsburg (0-1): ’56 Marmoush

Mainz – Freiburg (1-1): ’55 Doan(0-1), ’90+6 Onisiwo(1-1)

Clasament dupa etapa 25: Primele sase