Rezumat Bundesliga etapa 24

Bundesliga etapa 24: Revenire senzationala a bavarezilor in derby, dupa un inceput furtunos al Dortmundului

Derbyul dintre Bayern Munchen si Dortmund a pus in umbra celelalte partide din aceasta runda. Aici au avut loc atat cele mai multe goluri, cat si cele mai multe suturi pe poarta. A fost o victorie a bavarezilor pe deplin meritata, chiar daca aceasta a venit pe final. Ce echipa din top 3 a clacat in aceasta etapa, insa si cum se prezinta clasamentul vom decoperi dintr-un cuprinzator rezumat Bundesliga etapa 24. Tot de aici vom afla si ce derby ne asteapta saptamana viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 24 – Surprize

Frankfurt – Stuttgart: 1-1

Desi gazdele au avut 8 suturi pe poarta, nu au putut sa marcheze decat un gol, in vreme ce Stuttgart fructifica singurul sut pe poarta avut. Frankfurt marca la 10 minute dupa pauza, reusita fiind insa anulata dupa consultarea VAR, pe motiv de offside. Deschiderea de scor le apartinea oaspetilor, Kalajdzic inscriind in minutul 68. In faza imediat urmatoare, Kostic restabilea egalitatea pentru gazde.

Stuttgart se afla la al patrulea meci la rand fara infrangere, interval in care obtinea doua victorii si doua remize. De cealalta parte, pentru Frankfurt este al doilea meci la rand fara victorie, dupa ce etapa trecuta era invinsa de Werder Bremen. Inainte de meciul de runda trecuta, Frankfurt venea dupa 5 succese, toate in campionat.

Rezumat Bundesliga etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Bayern Munchen – Dortmund: 4-2

Oaspetii incepeau vijelios aceasta partida, starul norvegian Haaland marcand de doua ori in doar 10 minute. Apoi insa, Dortmund s-a preocupat mai mult de aparare, iar asta a costat-o scump. Pana in pauza s-a vazut egalata, ambele goluri ale bavarezilor fiind marcate de Lewandowski. Polonezul reducea din handicap in minutul 26, egaland in penultimul minut al primei reprize, din penalty. Apararea oaspetilor ceda complet pe final de partida. Goretzka o aduceea pe Bayern Munchen in avantaj cu doua minute inainte de final, tabela fiind inchisa in minutul 90 de Lewandowski, polonezul reusind astfel un hat-trick. Doar 3 suturi pe poarta expedia Dortmund in aceasta partida, fata de 9 ale adversarei.

A fost al doilea meci la rand pentru Bayern Munchen in care se marcau 6 goluri, dupa victoria de runda trecuta, tot pe teren propriu, in fata lui Koln, scor 5-1. Inainte de acea victorie insa, bavarezii obtinusera un singur punct in precedentele doua etape de Bundesliga. De partea cealalta, sunt primele puncte pierdute de Dortmund in ultimele 3 etape.

Hertha – Augsburg: 2-1

Oaspetii incepeau destul de bine partida, deschizand scorul inca din minutul 2. Autorul golului era Benes. Piatek egala pentru formatia gazda in minutul 62, golul victoriei berlinezilor fiind adus de Lukebakio, care marca din penalty in penultimul minut. Sapte suturi pe poarta expedia Hertha in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarei.

Este primul succes pentru Hertha din ultimele 10 partide, interval in care suferea 7 infrangeri. In schimb, pentru Augsburg este prima infrangere din ultimele 3 etape. In acest interval, Augsburg obtinea 4 puncte.

Rezumat Bundesliga etapa 24 – Alte rezultate

Schalke – Mainz: 0-0

Monchengladbach – Leverkusen: 0-1

0-1: Schick (77)

Hoffenheim – Wolfsburg: 2-1

1-0: Baumgartner (8); 1-1: Weghorst (23); 2-1: Kramaric (41); Cartonas rosu Otavio (Wolfsburg, 90+4)

Freiburg – Leipzig: 0-3

0-1: Nkunku (41); 0-2: Sorloth (64); 0-3: Forsberg (79)

Koln – Werder Bremen: 1-1

0-1: Sargent (66); 1-1: Hector (83)

Bielefeld – Union Berlin: 0-0

Clasament dupa etapa 24

Dupa victoria reusita in-extremis in weekend, Bayern Munchen se mentine la doua puncte in fata lui Leipzig. Pe ultima pozitie a podiumului o gasim pe Wolfsburg, aflata la 8 puncte in spatele lui Leipzig si la doua puncte in fata celor de la Frankfurt, care ocupa pozitia a patra. Leverkusen vine pe locul 5, la 3 puncte in spatele lui Frankfurt. Top 6 este inchis de Dortmund, aflata la 1 punct in spatele lui Leverkusen. Cel mai bun atac ii apartine de departe liderului Bayern Munchen, cu 71 goluri marcate. In mod ironic, Bayern Munchen si Borussia Dortmund au cele mai proaste defensive din top 6. Sigur, la bavarezi este de inteles, avand in vedere forta atacului. Titlul de cea mai buna defensiva ii revine lui Leipzig, care a primit 20 goluri.

In subsolul clasamentului Schalke a obtinut 1 punct in aceasta runda, insa nu a micsorat diferenta fata de echipele din fata sa. Asta deoarece niciuna dintre ultimele 5 clasate nu a suferit vreo infrangere in weekend. Asadar, diferenta dintre “lanterna rosie” si Mainz, penultima clasata, ramane de 8 puncte. Diferenta dintre Mainz si Bielefeld, ocupanta locului de baraj, este de doar 1 punct. Pe locul 15 o gasim pe Hertha Berlin, aflata la doua puncte in fata Arminiei Bielefeld si la 1 punct in spatele lui Koln, ocupanta locului 14. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva ii apartine “lanternei rosii” Schalke, care a marcat 16 goluri si a primit 61.

Polonezul Robert Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 31 goluri in Bundesliga, nemaiputand fi ajuns in clasamentul golgheterilor. Pozitia a doua este ocupata, la egalitate, de norvegianul Haaland (Dortmund) si de  portughezul Andre Silva (Frankfurt), fiecare cu 19 reusite. Urmeaza olandezul Weghorst (Wolfsburg), cu 15 reusite si croatul Kramaric (Hoffenheim), cu 12 goluri.