Biletul zilei - 08.03.2023

Bundesliga etapa 24: Bayern ia avans in lupta la titlu!

Bundesliga etapa 24: Surprize

Koln – Bochum (0-2): Bochuma avea sa deschida scorul in startul meciului, mai exact minutul 9, prin golul lui Stoger. In ultimul sfert de ora al meciului, Bochum avea sa se desprinda si avea sa stabileasca soarta punctelor, in minutul 76 Masovic duce scorul la 0-2.

Frankfurt – Stuttgart (1-1): Frankfurt isi conturea usoara scadere de forma, nereusind sa castige de trei etape, trei etape luand in calcul acest duel. Dupa o prima repriza fara goluri, Frankfurt deschidea scorul in minutu 55 prin Rode. Stuttgart avea sa egaleze in minutul 75 prin Silas.

Bundesliga etapa 24: Favorite care s-au impus

RB Leipzig – Monchengladbach (3-0): Dupa o prima repriza alba, Leipzig se dezlantuie in repriza secunda. ‘Gladbach putea trece in avantaj, insa in minutul 53 dupa acordarea unui penalty, insa Plea nu profita de acest avantaj si rateaza penaltyul. In minutul 53 Werner o duce pe Leipzig in avantaj. Minutul 71 aduce distantarea pentru Leipzig, Forsberg marcand din penalty. Gvardio, stabileste scorul final in minutul 80.

Freiburg – Hoffenheim (2-1): Gazdele deschid scorul in debutul meciului, minutul 5, Eggestein marcheaza pentru 1-0. Hoffenheim avea sa egaleze in startul reprizei secunde, in minutul 49, Stiller ducand scorul la 1-1. Freiburg avea sa se impuna in finalul meciului, mai exact in minutul 89 prin golul lui Doan.

Bundesliga etapa 24: Meciuri spectaculoase

Bayern – Augsburg (5-3): In minutul 2, Berisha o duce pe Augsburg in avantaj. In minutul 5, Cancelo egaleaza marcand astfel primul gol un tricoul bavarezilor. In minutul 19 Pavard avea sa o duca pe Bayern in avantaj, urmand ca in minutul 35 acelasi Pavard ducea scorul la 3-1. Sane stabilea scorul final in minutul 45, 4-1. In a doua repriza, mai exact minutul 60, Augsburg ducea scorul la 4-2 prin Bersiha care transforma un penalty. In minutul 74, Davies duce din nou scorul la o diferenta de 3 goluri, 5-2. Augsburg avea sa mai marcheze o data in prelungirile meciului, mai precis in minutul 90+3, prin Cardona.

Bremen – Leverkusen (2-3): Scorul primei reprize avea sa fie egal, 1-1 dupa golurile lui Ducksch din minutul 30, 1-0 si golul lui Bakker din minutul 34, 1-1. A doua repriza incepe cu golul lui Frimpong, ducand scorul la 1-2. Minutul 83 avea sa aduca desprinderea oaspetilor, Hlozek marcand pentru 1-3. In minutul 86, Fullkrug reduce din diferenta dupa transformarea unui penalty.

Schalke – Dortmund (2-2): Unul dintre derbyurile clasice ale Germaniei a adus un meci foarte spectaculos in aceasta etapa. Dortmund intra la pauza cu avantaj, dupa golul lui Schlotterbeck din minutul 38. In startul reprize secunde, minutul 50, Bulter restabileste egalitatea. Dortmund avea sa treaca din nou in avantaj in minutul 60 dupa golul lui Guerreiro. Schalke avea sa revina din nou in minutul 79 cand Karaman ducea scorul la 2-2.

Bundesliga etapa 24: Alte rezultate

Hertha – Mainz (1-1): ’18 Ngankam (1-0, penalty), ’57 Ajorgue (1-1)

Wolfsburg – Union Berlin (1-1): ’72 Juranovic (0-1), ’84 Wimmer (1-1)

Clasament dupa etapa 24: Primele sase