Rezumat Bundesliga etapa 23

Bundesliga etapa 23: revenire de senzatie a lui Leipzig, care se pastreaza in umbra celor de la Bayern Munchen

Dupa pasii gresiti comisi in ultimele doua etape, bavarezii au revenit la forma de odinioara in aceasta runda. Am asistat la o victorie pe teren propriu in care au marcat multe goluri. Sigur, adversara nu a fost una de speriat. Cat despre Dortmund, aceasta se afla la a doua victorie la rand, interval in care a marcat 7 goluri, reusind sa nu primeasca niciunul. Astfel, cele doua par in forma in vederea derbyului de runda viitoare. Ce meciuri vor mai avea loc etapa viitoare, insa si ce rezultate au mai fost inregistrate in weekendul ce tocmai a trecut veti afla parcurgand acest rezumat Bundesliga etapa 23. A fost o runda in care gazdele au dominat, asistand, de asemenea, la partide cu multe goluri.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Echipe favorite care au invins

Bayern Munchen – Koln: 5-1

Treceau 18 minute pana ca Choupo-Moting sa deschida scorul pentru bavarezi. Diferenta era majorata un sfert de ora mai tarziu de catre Lewandowski. Shkiri a reaprins sperantele oaspetilor, reducand din handicap la 4 minute dupa pauza. Lewandowski ducea din nou diferenta la doua goluri in favoarea bavarezilor in minutul 65. Finalul de meci ii apartinea lui Gnabry, care intra pe teren in minutul 64. Acesta marca de doua ori in ultimele 10 minute, stabilind scorul final.

A fost prima victorie a bavarezilor in Bundesliga dupa intoarcerea din Qatar. Sa spunem ca patru zile mai devreme Bayern Munchen o invingea in deplasare cu 4-1 pe Lazio, in prima mansa a optimilor Champions League. In schimb, pentru Koln este a treia infrangere la rand, golul inscris bavarezilor fiind singurul din acest interval.

Dortmund – Bielefeld: 3-0

Victoria din turul optimilor Champions League in deplasare cu Sevilla pare sa-i fi trezit la viata pe jucatorii lui Dortmund, care au legat doua victorii in campionat. Dupa cum spuneam si la inceputul articolului, in cele doua partide Dortmund a inscris 7 goluri, neprimind vreunul. E adevarat, adversare erau formatii de pe ultimele 3 pozitii. De partea cealalta, Bielefeld ramane cu un punct acumulat in precedentele 5 etape. Se intampla pe Allianz Arena, contra lui Bayern Munchen.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Surprize

Werder Bremen – Frankfurt: 2-1

Golgheterul celor de la Frankfurt, Andre Silva, deschidea scorul inca din minutul 9 si se parea ca Frankfurt va bifa inca o victorie. Werder Bremen nu s-a lasat insa impresionata, egaland prin Gebre Selassie la doua minute dupa pauza. Sargent le aducea pe gazde in avantaj in minutul 62. Schmid marca si el pentru Werder in minutul 69, golul sau fiind insa anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de offside.

Aflata pe locul 12, Werder Bremen a suferit o singura infrangere in precedentele 5 meciuri de Bundesliga. De partea cealalta, Frankfurt pierde primele puncte din precedentele 6 etape, ramanand insa favorita la ocuparea unui loc de Champions League.

Leverkusen – Freiburg: 1-2

Toate cele trei goluri veneau in cea de-a doua repriza. Deschiderea de scor se producea la 5 minute dupa pauza, formatia oaspete marcand prin Demirovic. Holer majora diferenta in minutul 61, pentru ca Bailey sa reduca din handicap cu 20 minute inainte de final.

Sapte puncte a strans Freiburg in ultimele 4 runde, singura infrangere din acest interval venind etapa trecuta, pe teren propriu cu Union Berlin. In schimb, forma celor de la Leverkusen este una foarte proasta, cu doua remize si trei infrangeri in precedentele 6 etape de Bundesliga. In plus, Leverkusen a fost eliminata si din Europa League, dupa o dubla infrangere cu Young Boys.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Stuttgart – Schalke: 5-1

In aceasta partida Stuttgart expedia pe poarta de doua ori mai multe suturi ca adversara. De asemenea, jumatate din suturile pe poarta ale gazdelor au fost transformate in gol. Endo deschidea scorul dupa doar 10 minute, tot el dubland diferenta in minutul 26. Kalajdzic marea diferenta in minutul 34 si lucrurile aratau din ce in ce mai bine pentru Stuttgart. Fericirea gazdelor a fost putin umbrita de Kolasinac, care reducea din handicap cu 5 minute inainte de pauza. In minutul 72 Bentaleb a avut ocazia sa apropie formatia oaspete la un singur gol de Stuttgart, algerianul ratand insa un penalty. Klement marca in minutul 88 pentru a restabili diferenta de 3 goluri. Scorul final era stabilit in al doilea minut de prelungire, autorul golului fiind Didavi.

A fost a doua victorie la rand pentru Stuttgart, dupa cea cu 1-0 in deplasare asupra lui Koln. Stuttgart a mai castigat la un asemenea scor in acest sezon si in deplasare cu Dortmund, in luna decembrie a anului trecut. De cealalta parte, Schalke ramane cu doar doua puncte din ultimele 8 meciuri de Bundesliga. In ultimele doua partide primea nu mai putin de 9 goluri, parand ca nimeni nu o mai poate salva de la retrogradare.

Leipzig – Monchengladbach: 3-2

Oaspetii au fost foarte aproape de a castiga aceasta partida, insa se comitea o noua nedreptate in fotbal daca se intampla asta. Monchengladbach a marcat la fiecare sut pe poarta avut, in vreme ce Leipzig a expediat 11 suturi pe poarta. Oaspetii deschideau scorul in minutul 6, dupa un penalty transformat de Hofmann. Diferenta era majorata 13 minute mai tarziu de Marcus Thuram, care stabilea scorul pauzei.

Mult mai motivata a iesit Leipzig de la cabine, Sorloth marcand la 5 minute dupa pauza. Golul sau a fost insa anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de hent. Sapte minute mai tarziu Nkunku dadea tonul revenirii pentru Leipzig. Poulsen aducea egalitatea pe tabela in minutul 66. Finalul a fost unul dramatic, golul victoriei lui Leipzig fiind inscris de Sorloth in al treilea minut de prelungire.

Astfel, Leipzig isi continua sirul victoriilor, ajungand la a cincea consecutiva in Bundesliga. De cealalta parte, Monchengladbach a acumulat un singur punct in ultimele 4 etape, o prezenta anul viitor in Champions League parand din ce in ce mai indepartata.

Doua suturi pe poarta au avut oaspetii in aceasta partida, fata de cele 9 ale lui Dortmund. Toate cele trei goluri ale gazdelor veneau in repriza secunda. Dahoud deschidea scorul la 3 minute dupa pauza, Sancho majorand diferenta din penalty, in minutul 57. Scorul final era stabilit de Reinier cu 9 minute inainte de final. De mentionat ca Reinier intra pe teren un minut mai devreme.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Alte rezultate

Wolfsburg – Hertha Berlin: 2-0

1-0: Klunter (autogol, 38); 2-0: Lacroix (89); Cartonas rosu Pongracic (Wolfsburg, 90+4)

Union Berlin – Hoffenheim: 1-1

1-0: Kruse (penalty, 9); 1-1: Schlotterbeck (autogol, 29); Gol anulat VAR Hoffenheim (83)

Mainz – Augsburg: 0-1

0-1: Hahn (25)

Clasament dupa etapa 23

Leipzig ramane la doua puncte in spatele liderului Bayern Munchen cu 11 etape inainte de final. Podiumul este incheiat de Wolfsburg, aflata la 5 puncte in spatele celor de la Leipzig. Diferenta dintre Wolfsburg si Frankfurt este de 3 puncte, la fel ca diferenta dintre Frankfurt si Dortmund, echipa de pe locul 5. Cel mai bun atac il gasim la Bayern Munchen, cu 67 goluri marcate, iar cea mai buna aparare ii apartine lui Wolfsburg, cu 19 goluri primite.

Pe pozitiile retrogradabile direct le gasim pe Mainz si Schalke. “Lanterna rosie” a strans doar 9 puncte, in vreme ce Mainz are 17 puncte. Pe locul de baraj se afla Bielefeld, la un punct de Mainz si la egalitate de puncte cu Hertha Berlin, ocupanta locului 15. Pe pozitia 14 o gasim pe Koln, cu 21 puncte. Schalke beneficiaza atat de cea mai proasta ofensiva, cat si de cea mai slaba defensiva, cu 16 goluri marcate si 61 primite.

Cu golurile din aceasta runda, polonezul Lewandowski s-a distantat la 9 lungimi de portughezul Andre Silva (Frankfurt), al doilea din acest clasament. Podiumul este completat de norvegianul Haaland (Dortmund), cu 17 reusite.

Program etapa 24

Schalke si Mainz vor da startul pe 5 martie rundei cu numarul 24. Leipzig o va intalni in deplasare pe Freiburg, Frankfurt va juca acasa cu Stuttgart, iar Wolfsburg o va avea ca adversara in deplasare pe Hoffenheim. Derbyul rundei va avea loc intre Borussia Dortmund si Bayern Munchen.