Biletul zilei - 11.10.2022

Bundesliga etapa 21: Lupta se da in trei!

Bundesliga etapa 21: Suprize

Leverkusen – Mainz (2-3): Leverkusen putea deschide scorul in minutul 25, insa Tabsopa a ratat lovitura de pedeapsa. In minutul 26 Mainz deschide scorul prin golul lui Caci. In minutul 32 Amiri avea sa restabileasca egalitatea. Scorul pauzei a fost stabilit de catre Barreiro in minutul 45+4, scor 1-2. A doua repriza avea a incepe cu golul lui Schick din minutul 58, scor 2-2. In minutul 80 Adli incaseaza un cartonas rosu si o lasa pe Leverkusen in inferioritate numerica. Golul decisiv a fost marcat de catre Ingvartsen dintr-un penalty.

Union Berlin – Schalke (0-0): Union Berlin putea deveni liderul Bundesliga in aceasta etapa insa Schalke nu s-a lasat asa usor de invins.

Monchengladbach – Bayern (3-2): Gladbach isi continua serie de meciuri fara infrangere contra bavarezilor. Meciul a inceput extrem de rau pentru Bayern, in minutul 6 Upamecano incaseaza un cartonas rosu si o lasa pe Bayern in inferioritate numerica. In minutul 13 Stindl avea sa deschida scorul. Prima rerpiza avea a se incheia la egalitate dupa golul lui Choipo-moting din minutul 35. A doua repriza a inceput cu gazdele marcand pentru 2-1, Hofmann n minutul 55. In minutul 84 Thuram duce scorul la 3-1 si securizeaza punctele. Ultimul gol al meciului a fost marcat de catre Tel in minutul 90+3.

Bundesliga etapa 21: Meciuri spectaculoase

Stuttgart – Koln (3-0): Scorul a fost deschis in minutul 9 de catre Gil Dias. Prima repriza avea a se incheia cu scorul de 1-0. A doua repriza a mai adus alte doua goulri pentriu gazde, 59 Sosa si 74 Coulibaly.

Wolfsburg – RB Leipzig (0-3): Singurul gol al primei reprize a fost marcat de catre Forsberg in minutul 14, scorul pauzei 0-1. Urmatoarele goluri ale meciului avea a se marca in finalul meciului, in minutul 85 Laimer duce scorul la 0-2, iar in minutul 90+3 Szoboszlai avea sa stabileasca scorul final, 0-3.

Dortmund – Hertha (4-1): Prima repriza avea a fi un foarte buna pentru Dortmund, in minutul 27 Adeyemi deschide scorul, iar in minutul 32 Malen duce scorul la 2-0. A doua repriza incepe cu golul lui Tousart din minutul 46, oferindu-le oaspetilor sperante, scor 2-1. Sperantele aveau a fi spulberate de Reus in minutul 76 cand duce scorul la 3-1. Scorul final a fost stabilit de Brandt in minutul 90, 4-1.

Bundesliga etapa 21: Alte rezultate

Augsburg – Hoffenheim (1-0): ’88 Jensen

Bochum – Freiburg (0-2): ’39 Gregoritsch (0-1), ’51 Holer (0-2)

Frankfurt – Bremen (2-0): ‘8 Friedel (autogol, 1-0), ’52 Kolo Muani (2-0)

Calsament dupa etapa 21: Primele sase